کد خبر:4798
پ
کانکس

بیماری‌های‌ واگیردار از علائم جدی برای سلامت زلزله زدگان است

بیماری‌های‌ واگیردار یکی از خطرات جدی است که سلامت زلزله زدگان را به شدت تهدید می کند و احتمال  بیماری های روده ای و اسهالی از جمله وبا یا ایکولا در این مناطق شیوع پیدا کند.

بیماری‌های‌ واگیردار یکی از خطرات جدی است که سلامت زلزله زدگان را به شدت تهدید می کند و احتمال بیماری های روده ای و اسهالی از جمله وبا یا ایکولا در این مناطق شیوع پیدا کند.

 

 

 

به گزارش سروش، معاون بهداشت، وزیر بهداشت،درمان و آموزش پزشکی گفت: کمبود توالت و ضعف در دفع زباله و فاضلاب دو خطر جدی است که احتمال بروز بیماری‌های‌ واگیردار بین زلزله زدگان افزایش داده است.

 

 

 

 

علیرضا رئیسی افزود: وضعیت بهداشتی در محل استقرار زلزله زدگان در مناطق زلزله زده مناسب نیست، اساسی ترین نیازی که مسئولان باید سریع به فکر باشند ایجاد تعداد کافی توالت های بهداشتی برای زلزله زدگان است، زیرا تعداد توالت کافی نیست و این مساله خطرات بهداشت محیطی را افزایش داده است.

 

 

اسکان در چادرها علاوه بر مشکل سرما، خطر آتش سوزی و گازگرفتگی به وجود آورده است

وی گفت: مساله بسیار مهم دیگر وضعیت اسکان اضطراری زلزله زدگان در چادر است. اسکان در چادرها علاوه بر مشکل سرما، خطر آتش سوزی و گازگرفتگی به وجود آورده است و علاوه بر آن خطر عقرب و مارگزیدگی زلزله زدگان را تهدید می کند.

 

 

 

معاون وزیر بهداشت گفت: باید هر چه زودتر اسکان اضطراری در چادر به اسکان موقت در وضعیت مناسب تر تبدیل شود و اگر ساختمان های مناسبی برای اسکان موقت وجود ندارد، حداقل با بهسازی زمین با سیمان یا آسفالت و استقرار چادرها بر روی زمین های بهسازی شده و در محل امن خطرات بهداشت محیطی مثل عقرب و مارگزیدگی را کاهش داد.

 

 

 

رئیسی افزود: مساله بسیار مهم دیگر دفن بهداشتی لاشه های حیواناتی است که زیر آوار هستند و معمولا کسی سراغشان نمی رود، این مساله نیز جزو مشکلات مناطق زلزله زده است که باید سریع رسیدگی شود.

 

 

دفع بهداشتی فاضلاب و زباله هاست که یکی از خطرات جدی است

معاون وزیر بهداشت گفت: مساله دیگر دفع بهداشتی فاضلاب و زباله هاست که یکی از خطرات جدی است که سلامت زلزله زدگان را به شدت تهدید می کند و احتمال دارد بیماری‌های‌ واگیردار مثل بیماری های روده ای و اسهالی از جمله وبا یا ایکولا در این مناطق شایع شود.

 

 

 

وی ادامه داد: وجود زباله ها باعث می شود هجوم حیوانات موذی و کنه و پشه ها بین زلزله زدگان زیاد شود. به طور خلاصه در دفع زباله ها ضعف داریم. توالت های بهداشتی کم است و بعد از رفع این مشکلات اورژانسی کار مهم بعدی تبدیل اسکان موقت به اسکان دائم است.

 

 

 

رئیسی با تشریح اقدامات وزارت بهداشت برای زلزله زدگان گفت: در مناطق زلزله زده حدود ۳۰۰ خانه بهداشت و مرکز بهداشتی-درمانی داشتیم که ۱۹۶ واحد از آنها آسیب جزئی دیده بودند و ۸۴ واحد بهداشتی نیز به کلی تخریب شده بودند.

 

 

 

همه واحدهای بهداشتی در مناطق زلزله زده فعال شدند

وی گفت: همه ۱۹۶ واحد آسیب دیده اکنون با بهسازی جزئی فعال شده اند و ۸۴ واحد تخریب شده نیز در کانکس یا چادرهای ویژه دایر شده اند. اکنون همه مراکز و واحدهای بهداشتی در مناطق زلزله زده فعال هستند و به صورت فعال وبا مراجعه به زلزله زدگان خدمات لازم را به آنان ارائه می کنند.

 

 

 

رئیسی افزود: کار بسیار مهمی که برای زلزله زدگان انجام شد، این بود که همه مصدومان زلزله که به بیمارستان آمدند. واکسن توام دیفتری و کزار دریافت کردند، علاوه بر آن با استفاده از اطلاعات زلزله زدگان که در سامانه سیب وزارت بهداشت وجود داشت تمام مادران باردار خدمات بهداشتی لازم را دریافت کردند.

 

 

وی گفت: در سامانه سیب اطلاعات همه بیماران مبتلا به دیابت، فشار خون و همه بیماران خاص و نیز بیماران تنفسی و روده ای وجود دارد و با استفاده از این اطلاعات ارزشمند، ارائه خدمات دارویی از جمله انسولین به دیابتی ها و انجام آزمایش های لازم برای بیماران انجام شده است.

 

تشخیص بیماری‌های‌ واگیردار به سرعت در این مراکز انجام می شود،

معاون وزیر بهداشت ادامه داد: دو آزمایشگاه سیار نیز به صورت کانکس در مناطق زلزله زده دایر شده است و تشخیص بیماری‌های‌ واگیردار به سرعت در این مراکز انجام می شود، علاوه بر آن سه واحد سیار دندانپزشکی نیز برای انجام خدمات اورژانس دندانپزشکی در این مناطق فعال شده است.

 

 

 

رئیسی در پایان گفت: ۸۴ تیم بهداشت روان نیز از تهران، البرز و کرمانشاه به مناطق زلزله زده رفته اند و خدمات بهداشت روان را هم در بیمارستان ها و هم در مناطق زلزله زده برای مصدومان ارائه می کنند.

 

 

 

زمین لرزه ۷٫۳ ریشتری ۲۱ آبان در ۱۱ کیلومتری بخش ازگله، ۳۲ کیلومتری شهرستان سرپل ذهاب در غرب کرمانشاه تاکنون ۴۸۳ کشته و ۱۲ هزار و ۳۸۶ مصدوم داشته است.

 

 

 

این زلزله به هفت شهرستان و یک هزار و ۹۳۰ روستای استان کرمانشاه خسارت وارد کرده و طبق برآورد اولیه دست کم ۳۰ هزار واحد مسکونی شهری و روستایی آسیب کلی و جزئی دیدند.

 

 

 

به گزارش سروش، پزشکی قانونی استان کرمانشاه شمار جان باختگان این زلزله را تاکنون ۴۸۳ نفر اعلام کرده است. 

 

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
ایرنا
ارسال دیدگاه