کد خبر:4976
پ
دی

نشست چهارشنبه‎ی ژنو و حضور هیئت دولتی از دمشق

یک منبع دیپلمات، وابسته به وزارت  امور خارجه سوریه، از حضور هیئت دولتی از دمشق در دور هشتم نشست ژنو  جهت مشارکت در مذاکرات سوریه خبر داد.

یک منبع دیپلمات، وابسته به وزارت  امور خارجه سوریه، از حضور هیئت دولتی از دمشق در دور هشتم نشست ژنو  جهت مشارکت در مذاکرات سوریه خبر داد.

 

به گزارش سروش، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، یک منبع دیپلمات اعلام کرد که هیئت دولتی سوریه فردا به منظور مشارکت در مذاکرات سوری-روسی  راهی ژنو می‌شود.

منبع مذکور همچنین اعلام کرد: پیش‌بینی می‌شود مذاکرات هیئت دولتی دمشق، ظهر روز چهارشنبه آغاز شود.

در این راستا وزارت خارجه سوریه امروز اعلام کرد، هیئت دولتی فردا در نشست ژنو شرکت می‌کند.

براساس بیانیه وزارت خارجه سوریه، هیئت سوری به ریاست بشار جعفری فردا وارد ژنو می‌شود.

این در حالی است که هیئت دمشق در اعتراض به موضع اخیر مخالفان سوری در ریاض که رفتن بشار اسد از قدرت را به عنوان یک پیش‌شرط برای مذاکرات سوریه مطرح کرده بودند از حضور در نشست ژنو امتناع کرده بود.

در حالی که استفان دی‌میستورا، فرستاده سازمان ملل به سوریه از مخالفان خواسته بود، پیش‌شرطی برای مذاکرات نگذارند.

دی‌میستورا امروز اعلام کرد، پیامی از هیئت دولتی سوریه دریافت کرده مبنی بر اینکه این هیئت فردا به ژنو می‌رسد.

استفان دی‌میستورا بعد از ظهر امروز با هیئت مخالفان به بررسی آخرین تحولات سوریه می‌پردازد.

فرستاده سازمان ملل چهار موضع را در دستور کار دور هشتم نشست مشخص کرده که حکومت مورد قبول همه، تدوین قانون اساسی جدید سوریه، آماده‌سازی زمینه برگزاری انتخابات زیر نظر سازمان ملل و مذاکرات درباره تروریسم این چهار محور است.

وی خاطرنشان کرد، بیش از ۲۰۰ نماینده از جامعه مدنی سوریه طی هفته‌های آتی در ژنو حضور خواهند یافت. کارشناسان حقوق بشر با هدف بررسی مساله بازداشت‌ها و ربوده شدن افراد در سوریه و نیز کارشناسانی در زمینه قانون اساسی در ژنو حاضر خواهند بود.

به گزارش سروش، دی‌میستورا همچنین تاکید کرد، در نشست پنج کشور عضو دائم شورای امنیت که صبح امروز در ژنو براساس ابتکار عمل فرانسه برگزار شد شرکت کرد.

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
ایسنا
ارسال دیدگاه