کد خبر:5373
پ
بورس

استراحت شاخص بورس پس از رکوردزنی های پیوسته

شاخص بورس پس از چندین روز رشد که با رکورد زنی های پیوسته همراه بود،در جایگاه ۹۱ هزار و ۱۵۲ واحدی ثابت ماند.

شاخص بورس پس از چندین روز رشد که با رکورد زنی های پیوسته همراه بود،در جایگاه ۹۱ هزار و ۱۵۲ واحدی ثابت ماند.

به گزارش سروش، پس از چندین روز رشد شاخص بورس که با رکورد زنی های پیوسته و ورود کانال به کانال ۹۱ هزار واحدی همراه بود، شاخص کل در آخرین روز معاملاتی هفته به استراحت پرداخت و به میزان ۱۰۳ واحد تعدیل شد.

کارشناسان کاهش شاخص در معاملات امروز را جزیی از روند عادی شاخص بورس می دانند که پس از رشد قابل توجه رخ داده است.

در معاملات امروز ۹۳۰ میلیون سهم، حق تقدم و اوراق بهادار به ارزش ۲ هزار و ۶ میلیارد ریال در ۶۱ هزار و ۸۱ نوبت خرید و فروش شد.

بررسی شاخص های اصلی بازار سرمایه نشان می دهد شاخص قیمت (وزنی- ارزشی) که در آن ارزش سهام شرکت های بزرگ اثر بیشتری بر شاخص می گذارد، ۳۲ واحد و شاخص کل (هم وزن) که در آن ارزش و وزن همه شرکت های بزرگ و کوچک در محاسبه شاخص کل، یکسان در نظر گرفته می شود، پنج واحد افت کرده است.

شاخص قیمت (هم وزن) که بیانگر سطح عمومی قیمت سهام شرکت های پذیرفته شده در بورس است، چهار واحد و شاخص آزاد شناور که بیانگر آن بخش از سهام شرکت هاست که قابل معامله در بورس باشد، ۹۷ واحد کاهش یافته است.

شاخص بازار اول که به شرکت هایی اختصاص دارد که از نظر سرمایه، سودآوری و درصد سهام آزاد شناور شرایط بهتری دارند، ۲۳ واحد و شاخص بازار دوم بورس ۴۸۴ واحد کاهش یافت.

گروه فلزات اساسی در معاملات امروز صدرنشین بورس شد. در این گروه ۱۵۴ میلیون سهم به ارزش ۳۵۰ میلیارد ریال داد و ستد شد.

گروه کانی های فلزی به ارزش ۱۹۳ میلیارد ریال و فراورده های نفتی که پالایشگاه ها را در خود جای داده است به ارزش ۱۶۴ میلیارد ریال جایگاه های بعدی را به خود اختصاص داد.

در رده چهارم گروه شیمیایی با معاملاتی به ارزش ۱۱۸ میلیارد ریال جای گرفت. 

گروه رایانه نیز با معاملاتی به ارزش ۱۰۸ میلیارد ریال رده پنجم را از آن خود کرد.

نمادهای شبندر (پالایش نفت بندرعباس)، فولاد (فولاد مبارکه)، فخوز (فولاد خوزستان)، شتران (پالایش نفت تهران)، فملی (ملی صنایع مس) و فارس (هلدینگ خلیج فارس) در معاملات امروز بیشترین تاثیر منفی را داشته وشاخص بورس را پایین کشیدند اما نماد اخابر (مخابرات) با تاثیر مثبت مانع افت بیشتر شاخص شد.

مبادلات هشتمین روز آذرماه در فرابورس با خرید و فروش نزدیک به ۴۶۰ میلیون ورقه به ارزش بیش از یک‌هزار و ۵۹۸ میلیارد ریال دنبال شد که نسبت به دیروز از افزایش حجم و ارزش معاملات حکایت داشت.

در معاملات امروز، شاخص کل فرابورس (آیفکس) نیز نزدیک به چهار واحد رشد کرد تا آیفکس در ارتفاع ۱۰۳۰ واحدی قرار بگیرد.

نمادهای شیمیایی مارون (پتروشیمی مارون) و زاگرس (پتروشیمی زاگرس) و یک نماد از گروه فلزات اساسی به نام میدکو (هلدینگ صنایع معدنی خاورمیانه) بیشترین تاثیر مثبت را بر رشد شاخص داشتنند. 

امروز همچنین در بازار نماد معاملاتی «شرکت تهیه و تولید خاک نسوز استقلال آباده» پس از برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام و تقسیم سود نقدی هر سهم و نماد معاملاتی شرکت بیمه حافظ پس از برگزاری مجمع عمومی عادی بطور فوق العاده صاحبان سهام بازگشایی شدند.

در بازار اوراق با درآمد ثابت، سرمایه‌گذاران اقدام به مبادله بیش از ۶۳۵ هزار ورقه به ارزش بیش از ۵۸۴ میلیارد ریال کردند و اسناد خزانه اسلامی در نماد «سخاب۴» بالاترین حجم و ارزش معاملاتی را در اختیار گرفت. 

به گزارش سروش، در تابلو اوراق تسهیلات مسکن (تسه) نیز شاهد خرید و فروش ۷۵ هزار ورقه تسه به ارزش ۵۶ میلیارد ریال بودیم. تسه «آبان ۹۶» بالاترین حجم و ارزش معاملاتی را در میان سایر اوراق تسهیلات مسکن به خود اختصاص داد.

انتهای پیام///

منبع
ایرنا
ارسال دیدگاه