کد خبر:5149
پ
لب تاب

باج افزار ، تهدید جدیدی برای رمزنگاری و مسدود کردن سیستم ها

باج افزار هایی درفضای مجازی شیوع پیدا کرده که اطلاعات کاربران را رمزنگاری می‌کند و برای دسترسی مجدد و رمزگشایی آن درخواست عکس عریان می‌کند.

باج افزار هایی درفضای مجازی شیوع پیدا کرده که اطلاعات کاربران را رمزنگاری می‌کند و برای دسترسی مجدد و رمزگشایی آن درخواست عکس عریان می‌کند.

 

 

به گزارش سروش، رئیس اداره اجتماعی پلیس فتا ناجا با هشدار به تهدید جدید باج افزار “nransomwer”از کاربران خواست که با مسدود کردن راه های نفوذ سیستم های خود و جلوگیری از آلودگی آن‌ها،به باج افزارها باج ندهند.

 

تهدید جدید باج افزار “nransomwer”

 

سرهنگ مصطفی نوروزی رئیس اداره اجتماعی پلیس فتا ناجا با هشدار به تهدید جدید باج افزار “nransomwer”از کاربران خواست که با مسدود کردن راه های نفوذ سیستم های خود و جلوگیری از آلودگی آن‌ها،به باج افزارها باج ندهند.

 

 

سرهنگ نوروزی، اظهار داشت: اخیرا باج افزار تحت عنوان “nransomwer” درفضای مجازی شیوع پیدا کرده که اطلاعات کاربران را رمزنگاری می‌کند و برای دسترسی مجدد و رمزگشایی آن درخواست عکس عریان می‌کند.

 

 

 

وی ادامه داد: این باج افزار پس از نفوذ و رمزنگاری اطلاعات قربانی از وی درخواست می‌کند که یک حساب کاربری در سرویس ایمیل “protonmail” ایجاد کرده و از طریق آن فایل عکس خود را ارسال کند.

 

راه‌های پیشگیری از انواع باج افزار

 

این مقام انتظامی موارد و راه‌های پیشگیری از انواع باج افزار را به شرح ذیل عنوان کرد:

 

 

۱- کاربران، کارشناسان و مدیران “IT” و مدیران امنیتی در خصوص آخرین و جدیدترین نوع باج افزار و نحوه عملکرد آن‌ها آموزش مداوم و متناوب داشته باشند.

۲- اجرا نکردن فایل‌های ناشناس و ایمیل‌های مشکوک و لینک‌های جعلی.

۳-غیر فعال کردن ماکرو در آفیس را از طریق Group policy در دامین.

۴- نصب آنتی ویروس و آنتی باج افزار بروز شده از منابع اصلی.

۵- فعال کردن آنتی اسپم در فایروال سیستم عامل و میل سرورها.

۶- آخرین وصله‌ها و پچ‌های امنیتی از منابع معتبر و قابل اعتماد شرکت‌های مربوطه را به روز کنند.

۷- تهیه نسخه‌های پشتیبان رمز نگاری شده در بازه‌های زمانی مختلف از اطلاعات مهم و ذخیره سازی روی حافظه‌های مختلف.

۸- استفاده از سیستم‌های تشخیص نفوذ مانند IDS‌ها و IPS‌ها که قابلیت شناسایی رفتار‌های غیرعادی و مشکوک شبکه و سیستم‌ها را داشته باشند.

ضمنا با توجه به افزودن قابلیت شناسایی باج افزار در آخرین نسخه ویندوز ۱۰ ترجیحا در صورت استفاده از سیستم عامل ویندوز از آخرین نسخه پیش گفته استفاده شود.

 

 

به گزارش سروش، این مقام انتظامی در پایان به شهروندان توصیه کرد: در صورت مواجهه با باج افزار‌ها و هرگونه درخواست باج موضوع را از طریق وب سایت پلیس فتا به آدرس WWW.CYBERPOLICE.IR منعکس کنند.

 

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
باشگاه خبرنگاران جوان
ارسال دیدگاه