اخبار برگزیده

کد خبر:6574
پ
همک

همکاری ایران در تدوین سیاست‌های بین المللی صادرات محصولات نانویی

رئیس کمیته استاندارد‌سازی و امور بین‌الملل ستاد توسعه فناوری نانو از همکاری ایران در تدوین سیاست‌های بین‎المللی صادرات محصولات نانویی خبر داد.

رئیس کمیته استاندارد‌سازی و امور بین‌الملل ستاد توسعه فناوری نانو از همکاری ایران در تدوین سیاست‌های بین‎المللی صادرات محصولات نانویی خبر داد.

به گزارش سروش، دکترعلی بیت‌الهی، رئیس کمیته استاندارد‌سازی و امور بین‌الملل ستاد توسعه فناوری نانو در اولین نشست آسیا-اروپا در زمینه ایمنی و گواهی‌‌دهی محصولات فناوری نانو آخرین وضعیت تدوین استانداردسازی و صحه‌گذاری محصولات نانویی در دنیا را تشریح کرد و در مورد چالش‌های پیش‌روی این فناوری گفت:

کشور‌های اروپایی و آسیایی در راستای تدوین اهداف و برنامه‌های خود در حوزه فناوری نانو مسیرهای متفاوتی را در پیش گرفته‌اند.

 بر همین اساس برای تدوین یک نقشه راه واحد و هماهنگ بین‌المللی به گفتمانی مشترک نیاز بود.

 این نشست برای تدوین سیاست‌ها و راهبرد آینده یکپارچه در سطح بین‌المللی برگزار شده است؛

 زیرا صادرات محصولات نانویی در آینده تحت تأثیر این آیین‌نامه‌ها، مقررات و پروتکل‌ها قرار خواهد گرفت.

وی در ادامه افزود: «ایران به عنوان کشوری پیشرو در فناوری نانو به دنبال فراهم کردن استانداردهایی هم‌ راستا با قوانین بین‌المللی و توسعه تجارت محصولات نانویی به دنیا است.

وی دستیابی به اهداف نشست را در گرو تداوم این نشست و تبدیل شدن آن به یک ساز‌و‌کار و برنامه عملیاتی دانست و گفت: «اتحادیه اروپا با سرمایه‌گذاری گسترده در فناوری نانو در حال تدوین مقررات آتی دنیا در زمینه ایمنی و صحه‌گذاری است که باید تجارب، رویکرد و سیاست‌های کشورهای آسیایی را نیز در آن لحاظ کند.

شایان ذکر است حضور و مشارکت ۶ کشور اروپایی پیشگام در حوزه فناوری نانو در این نشست نشان دهنده رویکرد مثبت اتحادیه اروپا به 

ایران به عنوان بازیگر اصلی حوزه فناوری نانو در آسیا است و اتحادیه اروپا برای توسعه مشارکت بین‌المللی با کشورهای آسیایی و همکاری‌های علمی و تجاری در این زمینه ابراز تمایل کرده‌ است. 

بیت‌اللهی تصریح کرد: «اتحادیه اروپا پیشنهاد کرد که ایران نقطه نظرات خود را در رابطه با ایمنی و صحه‌گذاری در تدوین زیرساخت‌های متعدد اروپایی مطرح کند.  

فناوری نانو در کشورهای آسیایی مانند :

ایران، تایوان، تایلند، کره‌جنوبی به شکل ستاد ویژه فناوری اداره می‌شود ولی فعالیت اتحادیه اروپا در زمینه فناوری نانو بر اساس تدوین برنامه‌ها و پروتکل‌های ویژه‌ است که با مشارکت کشورها مقرراتی را بر عملکرد صحیح این برنامه‌ها تدوین می‌کنند و سازمان‌هایی مانند ایزو و کمیته‌های مختلف فعالیت این برنامه‌ها را رصد می‌کنند.»

انتهای پیام///

منبع
توسعه فناوری نانو
ارسال دیدگاه