کد خبر:5566
پ
ابو
سخنگوی سازمان ثبت احوال

عکس عکاسی‌ها قابل استفاده برای صدور کارت ملی هوشمند نیست

سخنگوی سازمان ثبت احوال اعلام کرد ثبت احوال از حضور عکاسان در ثبت احوال با شرط اخذ هزینه عکس برای صدور کارت ملی هوشمند استقبال خواهد کرد.

سخنگوی سازمان ثبت احوال اعلام کرد ثبت احوال از حضور عکاسان در ثبت احوال با شرط اخذ هزینه عکس برای صدور کارت ملی هوشمند استقبال خواهد کرد.

به گزارش سروش، سیف‌الله ابوترابی در گفت‌وگو با رسانه‎ها، با بیان اینکه دفاتر پست، کار تصویربرداری برای کارت ملی را انجام می دهند و این کار متفاوت با عکاسی است، گفـت:

 هنگام عکاسی، عکس به افراد تحویل داده می شود ولی در تصویربرداری این گونه نیست.

همچنین در حال حاضر کار تصویر برداری در دفاتر پست مانند روال سابق انجام می شود.

لزوم تأیید لحظه‌ای عکس‌های کارت‌ ملی هوشمند

وی همچنین به کیفیت عکس‌های استفاده شده در کارت ملی هوشمند نیز اشاره و تصریح کرد: عکس‌های استفاده شده بر روی کارت‌های شناسایی در کشورهای اروپایی نیز به همین گونه است و معتقدند نباید تغییری در وضعیت شکلی فرد ایجاد شود.

 هرگونه تغییر شکل ظاهری در کارت هوشمند قابل قبول نیست.

همچنین ساختار سیستم نرم افزاری به گونه‌ای است که بایستی عکس گرفته شده همان لحظه تأیید شود و امکان اینکه عکسی از بیرون آورده شود نیست.

 یعنی عکس گرفته شده همان لحظه وارد سامانه می شود و پس از تأیید عکس، ثبت نام وارد مرحله بعدی می شود.

سخنگوی سازمان ثبت احوال با اشاره به اینکه سازمان ثبت احوال، پست و پیشخوان مانع حضور عکاسان در دفاتر پست و پیشخوان نخواهند شد تا آنان با قیمت مصوب فعلی عکاسی کنند، اظهار کرد:

ثبت احوال از حضور عکاسان در دفاتر پست، پیشخوان و ثبت احوال با شرط اخذ هزینه فعلی عکس برای صدور کارت ملی هوشمند استقبال خواهد کرد.

پیش از این رییس اتحادیه عکاسان و فیلمبرداران عنوان کرده بود؛ به دلیل گلایه‌های مردم از حضور افراد فاقد تخصص کافی در این زمینه و باتوجه به اینکه انجام کار تخصصی از خواسته‌های اصلی و اساسی این اتحادیه است، بر اساس حکم دیوان عدالت اداری عکسبرداری برای کارت ملی هوشمند در دفاتر پیشخوان دولت و ثبت احوال غیر مجاز شد.

این درحالی است که همان روز ثبت احوال نیز اعلام کرد که عکس‌هایی که برای کارت ملی هوشمند استفاده می‌شود در دفاتر پست و پیشخوان گرفته شده و این سازمان در این زمینه ذی‌النفع نیست.

 

به گزارش سروش، وی در پایان گفت: برای ثبت احوال اینکه عکس از کجا گرفته شود فرقی نمی‌کند، ولی عکس باید در سیستم نرم‌افزاری این سازمان تایید شود، ضمن اینکه این حکم اتحادیه هم باید در کمیته فنی ثبت احوال بررسی و قابلیت اجرایی آن مشخص شود.

 
 
 
 
 

انتهای پیام///

منبع
ایسنا
ارسال دیدگاه