اخبار برگزیده

کد خبر:5711
پ
اوپک

موکول‎شدن تصمیم‌گیری برای کاهش حجم تولید اوپک به سال بعد

یک کارشناس انرژی اعلام کرد تصمیم گیری درمورد کاهش حجم تولید اوپک به نیمه دوم سال میلادی موکول می‌شود.

یک کارشناس انرژی اعلام کرد تصمیم گیری درمورد کاهش حجم تولید اوپک به نیمه دوم سال میلادی موکول می‌شود.

به گزارش سروش، مرتضی بهروزی‌فر در گفت‌وگو با رسانه‎ها، با تاکید بر این که کشورهای عربستان سعودی و روسیه به عنوان دو تولیدکننده بزرگ اوپک و غیراوپک بیشتر از همه کشورها به قیمت بالای نفت نیاز دارند، افزود: چنانچه قیمت جهانی نفت کاهش پیدا کند عربستان سعودی و روسیه به دلیل بالا رفتن حجم تولید بیشتر از همه کشورها ضرر خواهند کرد؛ بنابراین به نظر من عربستان سعودی و روسیه به عنوان دو تولیدکننده بزرگ اوپک و غیراوپک از تمدید کاهش تولید استقبال می‌کند.

وی افزود: در جلسه روز آینده اوپک تمدید توافق کاهش تولید دور از ذهن نیست. این که حجم تولید کاهش پیدا کند یا خیر بستگی به قیمت‌ها در سال جدید میلادی دارد. به نظر من در نشست آتی اوپک کاهش یک میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه‌ای توسط اوپک و غیراوپک تمدید خواهد شد.

این کارشناس اقتصادی در مورد احتمال عضویت کشور جدید به تعهد کاهش تولید توضیح داد: از آنجایی که قیمت‌ها با همین تعداد کشور تثبیت شده است بعید می‌دانم کشورهای عضو اوپک و غیراوپک خواهان ورود کشور جدیدی باشند.

چنانچه قیمت جهانی نفت در حال حاضر پایین بود احتمال اضافه شدن کشور جدید بیشتر بود.

اعضای سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) در نشست ۳۰ نوامبر ۲۰۱۶ (۱۰ آذرماه ۹۵) برای تثبیت بازار نفت و جلوگیری از کاهش بیشتر قیمت تصمیم گرفتند عرضه نفت خود را به ۳۲ میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه در روز برسانند و این به معنای کاستن روزانه یک میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه از تولید این کشورهای عضو این سازمان بود.

توافق مقدماتی این تصمیم (۲۸ سپتامبر، هفتم مهرماه ۱۳۹۵) در نشست فوق العاده الجزیره صورت گرفته شد.

۱۰ روز پس از نشست نوامبر ۲۰۱۶ وزیران نفت و انرژی اوپک، تولیدکنندگان عضو و غیراوپک در وین گردهم آمدند و بر سر کاهش حدود ۶۰۰ هزار بشکه‌ای از سوی کشورهای غیرعضو این سازمان توافق شد. روسیه با تعهد کاهش روزانه ۳۰۰ هزار بشکه‌ای، بزرگترین تولید کننده غیرعضو اوپک است.

توافق کشورهای عضو و غیرعضو اوپک از یکم ژانویه ۲۰۱۷ اجرایی شد و در نشست ۱۷۲ این سازمان، وزیران نفت و انرژی اوپک بار دیگر تصمیم گرفتند توافق کاهش عرضه را تا مارس ۲۰۱۸ تمدیدکنند و پس از آن کشورهای غیرعضو اوپک در نشستی مشترک با اعضای این سازمان دوباره متعهد به مشارکت در برنامه جهانی کاهش عرضه شدند.

به گزارش سروش، نشست ۱۷۳ وزیران نفت اوپک برای تصمیم‌گیری درباره چگونگی عرضه نفت، پنج‌شنبه ۹ آذر (۳۰ نوامبر ۲۰۱۷) در وین – پایتخت اتریش – برگزار می‌شود.

انتهای پیام///

منبع
ایسنا
ارسال دیدگاه