کد خبر:5834
پ
سکه

بورس کالا به جای بانک کارگشایی سکه طلا عرضه می‎کند

بورس کالا در راستای ساماندهی بازار، به علت نیاز شدید به عرضه سکه و حباب ایجاد شده در بازار، با راه‌اندازی ابزارهای متعدد اقدام به عرضه سکه طلا می‎کند.

بورس کالا در راستای ساماندهی بازار، به علت نیاز شدید به عرضه سکه و حباب ایجاد شده در بازار، با راه‌اندازی ابزارهای متعدد اقدام به عرضه سکه طلا می‎کند.

به گزارش سروش، عرضه سکه طلا با این روش، اگرچه تا حدودی در تعدیل قیمت و کاهش حباب ایجاد شده در آن مؤثر بود ولی اشکالات متعددی نیز به همراه داشته است که از آن جمله می‌توان به محدودیت‌های زمانی و مکانی برای شرکت‌کنندگان در حراج اشاره کرد.

به عبارت دیگر، حضور فیزیکی در محل برگزاری مزایده برای بسیاری از فعالات بازار امکان‌پذیر نبوده و در عین حال، حضور تعداد زیادی از فعالان بازار موجب  ایجاد صفوف طولانی و هرج و مرج در برگزاری مزایده می‌شود.

همچنین از آنجایی که سکه طلا در بسته‌های ۲۰، ۵۰ و ۱۰۰ تایی به مزایده گذاشته می‌شود، لذا فروش هر بسته، دقایقی به طول می‌انجامد و امکان فروش حجم قابل توجهی از سکه طلا در زمان محدود وجود ندارد.

علاوه بر این، فروش سکه از طریق بانک کارگشایی در مقاطع مشخصی انجام می‌شود و بر این اساس نمی‌توان از این ابزار جهت سیاستگذاری مستمر در بازار استفاده کرد.

 از طرف دیگر بازار سرمایه و به‌ویژه بورس کالا در سال‌های اخیر هم از جهت کمی و افزایش حجم معاملات و هم جهت کیفی و تنوع ابزارها، رشد و توسعه قابل توجهی داشته است.

بورس کالا در راستای ساماندهی بازار سکه طلا اقدام به راه‌اندازی ابزارهای متعددی از جمله گواهی سپرده سکه طلا ، قراردادهای آتی و قراردادهای اختیار معامله کرده است.

 معاملات در بورس کالا، متشکل و سازمان یافته، قانونمند، قابل نظارت، شفاف، رقابتی و کم هزینه است و در مقایسه با تشریفات مزایده در بانک کارگشایی از سرعت بالاتری برخوردار است.

 حضور سرمایه‌گذاران خرد از نقاط مختلف کشور در این بازار نیز به افزایش کارایی و عادلانه بودن معاملات کمک می‌کند.

در نهایت به نظر می‌رسد عرضه سکه توسط بانک مرکزی و از طریق ساز وکار گواهی سپرده طلا در بورس کالا علاوه بر اینکه امکان سیاستگذاری مستمر و جلوگیری از بروز شوک‌های مخرب را فراهم می‌کند، عرضه سکه طلا در مقادیر قابل توجه را تسهیل کرده و کارایی بازار را افزایش می‌دهد.

به گزارش سروش، در این راستا، سیاستگذاری واحد و متمرکز بر بازارهای مالی و هماهنگ کردن آن‌ها در جهت رشد و شکوفایی اقتصاد کشور، بار دیگر خود را نشان  می‌دهد.

انتهای پیام///

منبع
ایسنا
ارسال دیدگاه