کد خبر:5682
پ
عادل
وزیر امور خارجه عربستان

دست‎یابی صلح در لبنان با خلع‎سلاح حزب‌الله امکان‎پذیر است

وزیر امور خارجه عربستان در کنفرانسی مطبوعاتی در رم، اعلام کرد، لبنان روی صلح را نمی‌بیند، مگر اینکه شبه‌نظامیان مسلح حزب‌الله در لبنان خلع‎سلاح شوند.

وزیر امور خارجه عربستان در کنفرانسی مطبوعاتی در رم، اعلام کرد، لبنان روی صلح را نمی‌بیند، مگر اینکه شبه‌نظامیان مسلح حزب‌الله در لبنان خلع‎سلاح شوند.

به گزارش سروش، به نقل از خبرگزاری رویترز، عادل الجبیر، وزیر امور خارجه عربستان در کنفرانسی مطبوعاتی در رم در اظهارات خود مدعی شد: اوضاع لبنان “مصیبت بار” است، بدون خلع‎سلاح حزب‌الله بقاء و شکوفایی برای لبنان ممکن نیست.

وی در ادامه با طرح ادعاهای واهی ایران را به “ایجاد تنش و آشوب در سراسر خاورمیانه” متهم کرده و مدعی شد، “از سال ۱۹۷۹ ایرانیان هرچه دلشان خواسته بدون مجازات در منطقه خاورمیانه انجام دادند و باید این مساله متوقف شود و حزب‌الله خلع‎سلاح شود!”

الجبیر همچنین اعلام کرد که کشورش از درگیری‌ها در یمن عقب نمی‌کشد و ممکن نیست که به حوثی‌ها اجازه دهد بر یمن سلطه پیدا کنند.

وزیر امور خارجه عربستان با ادعای اینکه کشورش تنها با ایران و کره شمالی روابط خوبی ندارد گفت: عربستان با رژیم صهیونیستی که مثل ریاض درباره اقدامات ایران نگران است، روابطی برقرار نخواهد کرد و منتظر توافق صلح با فلسطینیان می‌ماند.

وی در خصوص خلع‎سلاح حزب‌الله گفت: همه می‌دانند با توجه به درگیری‌های چند دهه گذشته حل و فصل مساله فلسطین دشوار است اما منتظر پیشنهاد جدید آمریکا هستیم.

الجبیر پیش‌بینی کرد که در توافق نهایی میان طرفین فلسطینی و صهیونیستی، مرزهای کشور فلسطین در اراضی ۱۹۶۷ مشخص شود.

به گزارش سروش، وی گفت: می‌توان اصلاحاتی را درباره بخش‌های شهرک نشین انجام داد. ۷۰ درصد از شهرک‌نشین‌ها داخل مرزهای سبز (مرزهای ۱۹۶۷) در اراضی اشغالی باقی می‌مانند اما ۳۰ درصد باقی مانده در مقابل غرامت دریافت کرده و برایشان محلی برای سکونت فراهم می‌شود.

 

 

انتهای پیام///

منبع
ایسنا
ارسال دیدگاه