کد خبر:5676
پ
سه ضلعی

ترامپ و تشکیل سه ضلعی ضد فلسطینی بی فرجام؛ رویاپردازی با توجه به واقعیات

ترامپ و رهبران جمهوریخواه آمریکا روی همیاری برخی دولت های عربی و نرمش رهبران تل آویو حساب بازکرده اند تا چند دهه منازعه بر سر تشکیل رژیم صهیونیستی در اراضی اشغالی را به سود خود حل و فصل کنند.

ترامپ و رهبران جمهوریخواه آمریکا روی همیاری برخی دولت های عربی و نرمش رهبران تل آویو حساب بازکرده اند تا چند دهه منازعه بر سر تشکیل رژیم صهیونیستی در اراضی اشغالی را به سود خود حل و فصل کنند؛ هدفی که با توجه به واقعیات مساله فلسطین بیشتر به رویاپردازی شباهت دارد.

به گزارش سروش، فروکش زبانه های فتنه داعش از دید برخی صاحبنظران مسائل خاورمیانه به معنای فرورفتن آتش خشونت و کشتار تروریست های تکفیری زیر خاکستر شکست های اخیر این گروه ها است. با این حال، پایان هیمنه این آتش افروزی فرصتی را برای توجه به اصلی ترین مساله جهان اسلام به وجود آورده است.

در همین زمینه، رهبر معظم انقلاب دومین روز ماه جاری در اجلاس «محبان اهل‌بیت(ع) و مساله تکفیری‌ها» از ایستادگی جمهوری اسلامی در برابر توطئه جبهه استکبار و صهیونیسم برای ایجاد جنگ و نزاع میان مسلمانان سخن گفته و تاکید کردند «آمریکا و صهیونیسم و دنباله‌های آنها، از دشمنی با اسلام دست نخواهند کشید و ممکن است توطئه ای همچون داعش و امثال آن را در منطقه ای دیگر طراحی و اجرا کنند.»

عمق فتنه انگیزی سه ضلعی ضد فلسطینی

رهبری ، موضوع فلسطین را مساله اول دنیای اسلام خواندند و وحدت و همدلی امت اسلامی برای تحقق آرمان آزادی قدس را خواستار شدند.
نگاهی به موضع گیری های اخیر و تکاپوی سران رژیم صهیونیستی، برخی دولت های منطقه و همچنین رهبران کاخ سفید برای مصادره به مطلوب سرانجام تحولات سرزمین اشغالی، عمق فتنه انگیزی این سه ضلعی ضد فلسطینی را عیان می سازد.

 استقبال صهیونیست ها از سستی کشورهای عربی بر سر آرمان آزادی قدس 

تمرکز سران برخی دولت های عربی بر منافع فردی و خاندانی، منفعت اندیشی و نیز بی توجهی آنان به افکار و مطالبات عمومی در کنار غلبه رویکردهای سازشکارانه و ارتجاعی بر سیاست های شماری از دولتمردان منطقه از مهمترین دلایلی بوده که موضوع فلسطین و مبارزه با اشغالگران صهیونیست را به حاشیه رانده و حتی برخی دولت های عربی را وارد همکاری پنهانی با رژیم صهیونیستی ساخته است.

اواخر هفته گذشته بود که «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی در چهلمین سالمرگ «دیوید بن گوریون» موسس این رژیم از این همکاری های پنهانی سخن گفت و ابراز امیدواری کرد که «این روابط برای توسعه دایره صلح به نتیجه برسد»

نتانیاهو ضمن دعوت دولت های عربی به ارتقای روابط مخفیانه، باز هم ادعا و تهدیدات خود علیه جمهوری اسلامی ایران و محور مقاومت تکرار کرد.

وی در اظهارنظری قابل تامل گفت، مانع موجود بر سر گسترش روابط تل آویو و برخی پایتخت های عربی افکارعمومی و نه دولتمردان عربی است.

مشابه چنین اظهاراتی را «آویگدور لیبرمن» وزیر جنگ رژیم صهیونیستی خطاب به دولت های عربی بیان داشت و از آنان خواست با پیروی از الگوی مصالحه «انور سادات» رییس جمهوری پیشین مصر، وارد همگرایی با این رژیم و علیه جمهوری اسلامی ایران همداستان شوند.

از دید برخی تحلیلگران و رسانه ها، روی خوش نشان دادن رهبران نوپای کشوری چون عربستان به صهیونیست ها و افزایش مناسبات پنهانی میان دو طرف از دلایل رونمایی مقامات مختلف رژیم اشغالگر قدس از زوایای گوناگون این مناسبات، بر اساس اهداف تبلیغاتی- سیاسی و نمایش نوعی ائتلاف منطقه ای علیه تهران بوده است.

 سودای واشنگتن برای شکل دادن به «معامله نهایی» در اراضی اشغالی 

پس از چند دهه ناکامی کاخ سفید در ایجاد سازش در مذاکرات موسوم به اعراب و اسراییل و پایان دادن مخاصمه گروه های فلسطینی با رژیم صهیونیستی، «دونالد ترامپ» درصدد است با ساده سازی مساله و فروکاستن منازعه ای ریشه دار به یک معامله، گره از کار صهیونیست ها بگشاید. ترامپ به همین منظور هیاتی را به رهبری «جرد کوشنر» مامور مهیاسازی زمینه های صلح اعراب و اسراییل ساخته و می کوشد تا کار ناتمام و نافرجام رییس جمهوری سلف خود را به پایان برساند.

ترامپ اما همچون بسیاری پرونده های دیگر سیاست خارجی دچار نوعی بی اطلاعی و سهل انگاری سیاسی است. وی بدون داشتن چارچوب و برنامه ای خاص به دنبال نزدیک ساختن نگاه کشورهای عربی و گروه های فلسطینی از یک سو و سران رژیم صهیونیستی از سوی دیگر است. نکته جالب اینکه رییس جمهوری آمریکا برای ایجاد رویکرد واحد میان کشورهایی عربی تنها مقامات ریاض و رییس دولت خودگردان را مخاطب قرار داده است.

به نوشته برخی رسانه های غربی از جمله «نیویورک تایمز»، راه حل ترامپ برای ایجاد سازش یا به اصطلاح معامله پایانی و «قرارداد قرن» تا حدی نزدیک به راه حل «دو دولت» در سرزمین اشغالی است.

ترامپ و همراهانش اما قائل به اعمال هر گونه فشاری برای بازگشت صهیونیست ها به مرزهای پیش از سال ۱۹۶۷ (آغاز جنگ های اعراب و اسراییل) نیستند و قصد دارند بدون تخلیه شهرک های صهیونیست نشین کرانه باختری پروژه سازش را به انجام رسانند.

به گزارش سروش، از دید برخی تحلیلگران، علاوه بر این موضوعات، سرنوشت شهر بیت المقدس و مسائلی چون بازگشت آوارگان تبدیل به گره هایی شده که قابل گشایش نیست و سرسختی صهیونیست ها و تداوم سیاست‌های اشغالگرانه تل آویو، سودای ترامپ را در سطح یک خیالپردازی سیاسی نگاه خواهد داشت.

 

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
ایرنا
ارسال دیدگاه