کد خبر:5652
پ
تتتتت

معرفی قدس به عنوان پایتخت رژیم‎ صهیونیستی توسط ترامپ

مقامات آمریکایی از معرفی شهر قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی توسط رئیس‎جمهور کشورشان در یک سخنرانی خبر دادند.

مقامات آمریکایی از معرفی شهر قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی توسط رئیس‎جمهور کشورشان در یک سخنرانی خبر دادند.

به گزارش سروش، خبرگزاری رویترز به نقل از یک مقام ارشد دولت دونالد ترامپ رئیس‎جمهوری آمریکا خبر داد که او قصد دارد روز چهارشنبه در یک سخنرانی شهر قدس را به عنوان پایتخت رژیم‌صهیونیستی اعلام کند.

این خبرگزاری همچنین به نقل از دو مقام دیگر افزود که به رغم این اقدام، انتظار می رود ترامپ انتقال سفارت آمریکا از تل آویو به قدس را که از وعده‎های انتخاباتی او بود، دوباره به تعویق بیاندازد.

به نوشته رویترز، این اقدام ممکن است به تلاش‎های نوپای دولت ترامپ در راستای پیشبرد مذاکرات سازش میان رژیم‎صهیونیستی و فلسطینیان که توسط «جرد کوشنز» داماد و مشاور ارشد او هدایت می شود، آسیب جدی وارد کند.

از سوی دیگر، این اقدام می تواند رضایت حامیان دست راستی و طرفدار رژیم‎صهیونیستی ترامپ در انتخابات گذشته ریاست جمهوری آمریکا را فراهم کند.

با این وجود، یک مقام ارشد دولت ترامپ که رویترز نامی از او نبرده است، گفت که این تصمیم هنوز قطعی نیست و ممکن است، تغییر کند.

از سال ۱۹۹۵ میلادی که کنگره آمریکا قانونی برای انتقال سفارت این کشور در تل آویو وضع کرد، همه رئیسان جمهوری آمریکا هر ۶ ماه یک بار اجرای این قانون را به مدت ۶ ماه به تعویق انداخته اند.

انتظار می رود که ترامپ نیز که تا کنون دوبار چنین فرمانی را امضا کرده، بار دیگر اقدام به تعلیق این قانون کند.

به گزارش سروش، این در حالی است که چند مقام دولت ترامپ به رویترز گفتند که او دستوری برای تهیه برنامه ای بلندمدت برای انتقال سفارت را در دست بررسی دارد تا مشخص کند که تصمیم او قطعی است.

انتهای پیام///

منبع
ایرنا
ارسال دیدگاه