اخبار برگزیده

کد خبر:5947
پ
باقری

اشراف به همه مجموعه ها و جزئیات زیردست ها؛ لازمه توفیق در پیشبرد ماموریت ها

رییس ستاد کل نیروهای مسلح: فرماندهان باید اشراف اطلاعاتی را به عنوان یک بازو و فرصت بی نظیر برای خود بدانند چرا که اقدامی راهبردی است که می تواند بیشترین کمک را به تصمیم گیری مناسب داشته باشد.

رییس ستاد کل نیروهای مسلح در آیین تقدیر از فرماندهان و مسئولان، سازمان ها، نیروها و یگان های موفق تر نیروهای مسلح و منتخبین هشتمین جشنواره مالک اشتر که با حضور فرماندهان عالی رتبه نظامی در سالن کوثر سازمان عقیدتی سیاسی ارتش برگزار شد، تاکید کرد: فرماندهان باید اشراف اطلاعاتی را به عنوان یک بازو و فرصت بی نظیر برای خود بدانند چرا که اقدامی راهبردی است که می تواند بیشترین کمک را به تصمیم گیری مناسب داشته باشد.

به گزارش سروش، سردار سرلشکر پاسدار محمد باقری با تبریک پیروزی های بزرگ جبهه مقاومت در برابر فتنه انگیزیهای استکبار جهانی، داعش و سایر اشکال تروریسم، تصریح کرد: همان طوری که فرماندهی معظم کل قوا فرمودند و تجربه تاریخی به ما نشان می دهد، هر گاه پیروزی بزرگی برای جبهه مقاومت و جبهه انقلاب اسلامی رقم خورده است، دشمنان برای طراحی و شکل دهی توطئه ای جدید در مسیر پیشبرد اهداف در این حوزه، عزم خود را جزم کرده اند.

رییس ستادکل نیروهای مسلح ادامه داد: از این رو می طلبد که نیروهای مسلح بویژه با درایت، آگاهی، هوشیاری و مراقبت لازم در همه این جبهه ها حضور داشته باشند و ان شاء الله ما نمونه هایی از غافلگیر نشدن را بتوانیم نشان دهیم و با آگاهی و هوشیاری، مسیر انقلاب اسلامی با صلابت و استواری ادامه پیدا کند.

سرلشکر باقری اضافه کرد: طبیعتا در این مسیر اشراف اطلاعاتی، هوشیاری، مراقبت و همچنین توان و آمادگی دفاعی و امنیتی نیروهای مسلح گام های اساسی است که همگی بایستی در این مساله ثابت قدم، محکم و پیش برنده حرکت کنیم.

مساله اشراف ، به عنوان یک ابتکار راهبردی از جانب مقام معظم رهبری

وی توضیح داد: مساله اشراف، به عنوان یک ابتکار راهبردی از جانب مقام معظم رهبری و فرماندهی معظم کل قوا و یک نمونه موفق در ارتقای نظارت و آگاهی فرمانده و مسئول به مجموعه زیردست است که بحمدالله مسیر موفقی را ظرف سال های گذشته طی کرده است و روز به روز توانسته نمونه های موفقی را در این مسیر ارائه کند.

سرلشکر باقری خاطرنشان کرد: فلسفه اشراف به طور عام این است که فرمانده از همه جزئیات و اتفاقات مجموعه زیردست خود آگاهی پیدا کند، نمونه های بسیار زیادی در بخش لشکری و کشوری در کشور خودمان و در حوادث منطقه ای را داریم که کمبود یا نبود آگاهی های مدیران و فرماندهان نسبت به مجموعه های خود چه فجایع و گرفتاری هایی را ایجاد کرده است.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح یادآور شد: در مقابل نکته اشاره شده در بالا نیز هر یک از فرماندهان ما که توفیق در پیشبرد ماموریت ها و وظایف خود دارند، لازمه آن و مقدمه قطعی آن، آگاهی آنان به همه مجموعه ها و جزئیات زیردست های خود بوده است.

تاکید مقام معظم فرماندهی کل قوا بر اهمیت و ضرورت اشراف

وی در ادامه اظهار کرد: مقام معظم فرماندهی کل قوا، بارها و بارها بر مساله اهمیت و ضرورت توجه به اشراف تاکید فرموده اند که این مهم از سوی ستاد کل نیروهای مسلح به فرماندهان عالی رتبه نیروهای مسلح ابلاغ شده است.

وی گفت: شناسایی نابسامانی ها و اشکالات مجموعه های زیر دست مان و شناسایی عیوب و ضعف های مان برای رفع مناسب تر آنها از دیگر تاکیدات مقام معظم رهبری و فرماندهی کل قوا بوده است و انتظار فرمانده ما بر این است که ما یک صفحه مانیتوری را در مقابل خودمان و فرماندهی معظم کل قوا ایجاد کنیم که هر یک از فرماندهان ما در سطوح مختلف نیروهای مسلح در صورت اراده بتوانند به صورت لحظه ای و به هنگام از تمام زیرمجموعه های خود، جزئیات، نقاط قوت و ضعف، پیشرفت ها و ناکامی های آن به طور کامل آگاهی داشته باشند و بر اساس آن مدیریت مناسبی را اعمال کنند.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح یادآور شد: طبیعی است هرچه سطوح فرماندهان ما عالی تر و راهبردی تر باشند، این اشراف کلی تر و عام تر می شود و هر مقدار که واحدهای ما عملیاتی تر و تاکتیکی تر شوند این اشراف جزئی تر، دقیق تر و ظریف تر می شود.

اشراف ، بهترین کمک به فرمانده در تصمیم گیری های اساسی

وی با اشاره به اینکه اشراف فرماندهی نقش های بسیار بااهمیتی را بر عهده دارد و بهترین کمک به فرمانده در تصمیم گیری های اساسی خواهد بود، گفت: فرماندهان باید اشراف را به عنوان یک بازو و یک فرصت بی نظیر برای خود بدانند.

سرلشکر باقری تاکید کرد: اشراف می تواند ابزار مناسبی در پیشرفت ما و ارتقای ماموریت ها و تحقق اهداف ما در مجموعه نیروهای مسلح باشد.

وی تصریح کرد: دو خواسته اساسی فرماندهی معظم کل قوا از تک تک فرماندهان نیروهای مسلح، ارتقای توان رزمی و آمادگی های رزمی است و شما می دانید که هرگاه گزارش اشراف به محضر فرماندهی معظم کل قوا تقدیم می شود معظم له می فرمایند من به این مقدار پیشرفت قانع نیستم چرا که شما توانایی بیشتری از این راه دارید.

وی گفت: در این مساله یعنی ارتقای آمادگی رزمی و دفاعی، هم اشراف بایستی و می تواند کمک و یار مناسبی برای فرماندهان باشد و در حل مشکلات اساسی و کلیدی نیروهای مسلح اشراف باید بتواند این مشکلات را به خوبی شناسایی کند و آنها را جلوه بدهد و به فرمانده نشان دهد و راهکارهای مناسب را ارائه کند و فرمانده این اشراف را غنیمت بشمارد و در مسیر حل این مشکلات گام بردارد.

اهمیت اساسی نیروهای انسانی

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح در ادامه اظهار کرد: ما باید اهمیت اساسی برای نیروهای انسانی قائل باشیم هرآنچه که ماموریت پیش می رود یا با دشواری مواجه می شود به نیروی انسانی ما برمی گردد که در اشراف باید این امکان به وجود بیاید که بهتر از گذشته عناصر شایسته و کارآمد در سطوح مختلف میانی و پایینی ما به خوبی شناسایی شوند و موجبات ارتقای آنان فراهم شود تا کار به دست عناصر شایسته اداره شود.

سرلشکر باقری در پایان افزود: به حمدالله امروز در حوزه اشراف پیشرفت های بسیار مطلوبی حاصل شده و تمامی فرماندهان نیروهای مسلح مساله اشراف را در یگان های خود در نظر دارند.

بنا به تدبیر حکیمانه فرماندهی معظم قوا در نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران، علاوه بر نظارت های تخصصی و بازدیدهای میدانی و بازرسی های موردی ، کنترل راهبردی با عنوان اشراف کلی فرماندهی به وجود آمده و چندین سال است که این مساله ادامه دارد.

همه ساله به صورت نوبه ای آخرین وضعیت و عملکرد نیروهای مسلح مبتنی بر محورهای اساسی، مولفه و شاخص های کنترلی از طریق سلسله مراتب فرماندهی با دستورالعمل ها و فرایند مشخص از رده تیپ و همطراز گردآوری و توسط کارگروه های کارشناسی تحلیل و ارزیابی و نتیجه به همراه راهکارهای ارتقای آمادگی نیروهای مسلح به محضر فرماندهی معظم کل قوا تقدیم می شود.

نتایج حاصل از این گزارش ها علاوه بر اینکه هر فرمانده را در رده خودش نسبت به وضعیت و عملکرد زیرمجموعه و رده های تحت مسئولیت به اشراف می رساند، شاقولی خواهد بود که هر سازمان و نیرو برنامه های خود را با آن تنظیم، اولویت های کاری را تعیین و معایب و نواقص خود را کشف و بر رفع آنها تلاش می کند.

شناسایی سازمان ها، نیروها، فرماندهان و مدیران موفق

یکی از خروجی های مهم سامانه اشراف فرماندهی، شناسایی سازمان ها، نیروها، فرماندهان و مدیران موفق می باشد که به صورت فصلی ارزیابی می شوند و سالانه در چهار سطح سازمانی از تیپ و همطراز و بالاتر در قالب جشنواره ای که مزین به نام مبارک مالک اشتر نخعی(ره) فرمانده شجاع و ولایتمدار امیرمومنان حضرت علی (ع) می باشد، مورد تقدیر و تشویق قرار می گیرند.

هدف از برگزاری این جشنواره، توسعه فرهنگ شایسته سالاری با شناسایی ،معرفی و تقدیر از سازمان ها ،نیرو ها و یگان های موفق نیروهای مسلح مبتنی بر رصد و پایش عملکرد و وضعیت آنها عنوان شده است.

ارزیابی عملکرد سالیانه مبتنی برگزارش سازمان ها و نیروها از اجرای برنامه ها و تحقق اهداف، اجرای فرامین، رفع معایب و نواقص توسط معاونت های مرتبط در ستاد کل در قالب کار گروه های کلی فرماندهی، ارزیابی و امتیاز دهی می شود.

به گزارش سروش، در این جشنواره از ۵۲ فرمانده ،معاون ،رئیس و دبیر کار گروه به نمایندگی سازمان ، نیرو و یگان موفق تر که در سال ۹۵ انتخاب شده اند به نیابت مجموعه تحت مسئولیت خود، تقدیر شد.

انتهای پیام///

منبع
سروش
ارسال دیدگاه