کد خبر:5925
پ
بهشتی

فاز نخست بندر شهید بهشتی چابهار توسط رئیس جمهور افتتاح شد

رئیس جمهور در ادامه نخستین سفر استانی دولت دوازدهم به سیستان و بلوچستان، فاز نخست بندر شهید بهشتی چابهار را افتتاح کرد.

رئیس جمهور در ادامه نخستین سفر استانی دولت دوازدهم به سیستان و بلوچستان، فاز نخست بندر شهید بهشتی چابهار را افتتاح کرد.

حضور ۶۰ مهمان خارجی از ۱۷ کشور، در مراسم افتتاح فاز نخست بندر شهیدبهشتی

به گزارش سروش، در مراسم افتتاح و بهره برداری از فاز نخست بندر شهیدبهشتی چابهار ۶۰ مهمان خارجی از ۱۷ کشور حضور داشتند.
دکتر حسن روحانی رئیس جمهوری در این مراسم گفت: به میمنت ایام میلاد با سعادت پیامبر عظیم الشان اسلام(ص) و امام صادق(ع) و همچنین هفته پر افتخار وحدت، امروز بسیار خوشحالیم که می توانیم نخستین فاز بندر بین المللی شهید بهشتی چابهار را افتتاح کنیم.

رئیس جمهور پس از بهره‌برداری از فاز اول طرح توسعه بندر بین المللی شهید بهشتی چابهار تصریح کرد: کریدور شمال – جنوب برای منطقه و جهان بسیار حائز اهمیت است و امروز خوشحالیم که اولین فاز آن به بهره‌برداری رسیده و امیدواریم هر چه سریع‌تر بتوانیم فازهای بعدی را احداث و ظرفیت نهایی این بندر را بیش از پیش افزایش دهیم.

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی در گفت و گو با خبرنگاران ، بهره‌برداری از اولین فاز بندر مهم تجاری و بین‌المللی چابهار را  یک روز مبارک و تاریخی دانست و اظهارداشت: این بندر موقعیت و جایگاه ویژه‌ای دارد که می‌تواند کریدور شمال – جنوب را در یک مسیر  کوتاهی قرار داده و آن را به اقیانوس متصل کند.

روحانی با اشاره به اینکه کریدورهای دیگر بین‌المللی جنوب –  شمال، به خلیج فارس منتهی می‌شود و این کریدور به لحاظ اینکه به اقیانوس متصل می‌شود، حائز اهمیت است، افزود: این کریدور و بهره‌برداری از این بندر اهمیت ویژه اقتصادی دارد، چرا که باعث می‌شود کالاها در زمان کوتاه‌تر و با قیمتی مناسب‌تر در اختیار کشورهای همسایه قرار گیرد.

دسترسی کشورهای همسایه از طریق این کریدور به جنوب ایران و آب‌های آزاد

رییس جمهور اظهارداشت: کشورهای همسایه در شرق کشورمان مانند افغانستان و همسایگان شمالی ما در آسیای میانه به واسطه این کریدور به جنوب ایران و آب‌های آزاد و اقیانوس متصل می‌شوند و این از لحاظ سیاسی برای ما اهمیت داشته و روابط ما را با کشورهای شرقی، شمالی و حتی اروپایی در آینده توسعه خواهد داد.

دکتر روحانی با اشاره به اینکه بهره‌برداری از این بندر در مجموع برای استان سیستان و بلوچستان نیز حائز اهمیت است، گفت: اتصال راه‌آهن سراسری به چابهار نیز می‌تواند موقعیت ممتاز‌تری را برای این منطقه ایجاد کند.

رییس جمهور در پایان گفت: در طراحی این بندر، پنج پست اسکله به بهره‌برداری می‌رسد و بیش از ۲۰۰ هکتار زمین استحصال شده که می‌تواند برای مردم این استان اشتغال‌زایی ایجاد کند و هم می‌تواند ارتباط ایران با دیگر کشورها را نزدیک‌تر کند.

 رئیس جمهوری در سفر یک روزه به چابهار در نشست شورای اداری سیستان و بلوچستان که با حضور نمایندگان مجلس شورای اسلامی، وزیران و مدیران کل استانی و فرمانداران در منطقه آزاد چابهار برگزار می شود، نیز شرکت می کند.

مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان وبلوچستان در گفت وگو با رسانه‌ها با بیان اینکه عملیات اجرایی طرح توسعه فاز نخست بندر شهید بهشتی از مرداد ۱۳۸۶ آغاز شده بود و تا سال ۱۳۹۲ تقریبا ۳۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشت،خاطرنشان کرد: دولت تدبیر و امید با حساسیت بالا طرح توسعه بندر شهید بهشتی را به مرحله افتتاح رساند به طوری که ۱۴ درصد پیشرفت فیزیکی این بندر مربوط به پارسال است.

افتتاح فاز نخست بندر شهید بهشتی با یک میلیارد دلار سرمایه‌گذاری

بهروز آقایی افزود: افتتاح فاز نخست بندر شهید بهشتی با سرمایه گذاری یک میلیارد دلاری و افزایش ظرفیت تخلیه و بارگیری، بیکاری در شهرستان چابهار و جنوب این استان را به حداقل می رساند.

وی گفت: چابهار یکی از بهترین نقاط ایران و جهان برای سرمایه گذاری است و موقعیت مناسبی در ترانشیپ (حمل ونقل دریایی کالا)، ترانزیت، واردات و صادرات کالا در کشور دارد.

مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان با بیان اینکه در طرح توسعه بندر شهید بهشتی چابهار بیش از ۲۰۳ هکتار زمین جدید از دریا با استفاده از لایروبی استحصال شده است، گفت: دایک گذاری بیش از پنج کیلومتر، ۶۰ هکتار بتن ریزی و تایل گذاری و تحکیم بستر، هزار و ۶۵۰ متر موج شکن، ساخت هزار و ۷۰۰ متر اسکله و ۳۵ هکتار از محوطه کانتینری طرح توسعه بندر شهید بهشتی چابهار تایل گذاری و عملیاتی شده است.

آقایی اظهار داشت: پس از بهره برداری از فاز نخست بندر شهید بهشتی این بندر قابلیت هرگونه عملیات بندری در حوزه های ترمینال کانتینری برخوردار خواهد بود و علاوه بر ظرفیت سالانه تخلیه و بارگیری هشت و نیم میلیون تن با آماده شدن پسکرانه آن تا ۱۵ میلیون تن ظرفیت ایجاد خواهد شد.

تخلیه و بارگیری در چابهار  به اندازه کل ظرفیت بنادر شمال کشور

وی ادامه داد: هم اینک در چابهار به اندازه کل ظرفیت بنادر شمال کشور ظرفیت تخلیه و بارگیری ایجاد شده است تا بتوانیم اشتغال، آبادانی و توسعه را برای این منطقه به ارمغان بیاوریم.

دکتر حسن روحانی رئیس جمهوری و هیات همراه در نخستین سفر استانی خود در دولت دوازدهم روز شنبه وارد منطقه سیستان در شمال سیستان و بلوچستان شدند و بعد از دیدار با مردم منطقه سیستان و شرکت در نشست های مختلف و افتتاح طرح ها در زاهدان، شب گذشته وارد چابهار شدند.

به گزارش سروش، در این سفر وزیران از جمله نیرو، کشور، جهاد کشاورزی و ارتباطات در کنار رئیس سازمان میراث فرهنگی، رئیس بهزیستی و معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده دکتر روحانی را همراهی می کنند.

انتهای پیام///

منبع
سروش
ارسال دیدگاه