کد خبر:5942
پ
۶۳۶۴۵۷۳۴۹۳۵۳۸۱۶۹۱۹

قرار گرفتن در سخت ترین گروه جام‌جهانی فرصتی بی‌نظیر برای یوزها

در روز قرعه کشی جام‌جهانی گروهی که بلافاصله به عنوان گروه مرگ لقب گرفت را از نگاهی دیگر می توان فرصتی برای هنرنمایی یوزها دانست.

در روز قرعه کشی جام‌جهانی گروهی که بلافاصله به عنوان گروه مرگ لقب گرفت را از نگاهی دیگر می توان فرصتی برای هنرنمایی یوزها دانست.

به گزارش سروش، شاید اگر اسپانیا تیم مطرح اروپا که بازیکنان بزرگی را در اختیار دارد، در سید دوم نبود یا این تیم در گروه دیگری قرار می گرفت،گروه دوم مرحله نهایی جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه لقب «مرگ» نمی گرفت. با این حال همگروهی با تیم های بزرگ فوتبال جهان را باید به فال نیک گرفت و به آن به دیده فرصت نگریست نه تهدید.

 

 

 

قبل از گلایه از قرعه، باید به این نکته توجه داشت که یوزها این فرصت بی نظیر را دارند تا با نشان دادن عیار واقعی خود با ترکیب کامل در برابر این تیم های قدرتمند و بازیکنان تراز اول آنها قرار گرفته و فارغ از نتیجه، سطح فوتبال و توانمندی های خود را نشان دهد. 

 

 

 

برای اثبات این موضوع کافی است به بازی خیره کننده یوزها برابر اسطوره های آرژانتین در جام جهانی گذشته در برزیل نگاه کرده و ببینیم که چه طور آن دیدار تاریخی و بازی شگفت انگیز فوتبالیست های ما، با وجود شکست یک بر صفر برای همیشه در یادها باقی خواهد ماند. 

بی تردید تمام تیم های حاضر در جام جهانی بهترین تیم های منطقه خود هستند و در این تورنمنت معتبر فوتبال جهان هیچ تیمی را نباید دست کم گرفت. همان طور که لاجوردی پوشان ایتالیا یا نارنجی پوشان هلند در این دوره حتی از صعود به مرحله نهایی بازماندند و صعود آرژانتین با لیونل مسی و فهرستی بلند بالا از بازیکنان گرانقیمت و شاغل در لیگ های اروپایی تا آخرین روز نهایی نشده بود! 

یوزها در این دوره از رقابت ها در حالی به عنوان دومین تیم بعد از برزیل پای به جام جهانی گذاشته که عملکردش از هر دوره ای بهتر بوده است. ایران در ۹ دیدار از ۱۰ مسابقه مرحله مقدماتی آن هم برابر تیم های خوبی مانند کره جنوبی مدعی، سوریه و ازبکستان با انگیزه، چین با امکانات و قطر پرهزینه با بازیکنان چند ملیتی نه گل خورد و نه بازی را واگذار کرد. 

 

 

 

 

بعد از قرعه کشی مرحله نهایی این بار ملی پوشان ایران با تیم های پرتغال با کریستیانو رونالدوی افسانه ای، اسپانیای مدعی و با سبک خاص خود و مراکش پرستاره همگروه است. با این حال جو وحشت و پیش داوری های ایجاد شده در بین افکار عمومی و مخاطبان و تفکر از پیش باخته بودن در مرحله مقدماتی به هیچ عنوان خوب نیست. چه کسی فکر می کرد ایران در دوره گذشته جام جهانی برابر آرژانتین به این شیوه بازی کند و حتی شانس پیروزی داشته باشد؟ما نباید از امروز خود را از بازنده بدانیم و یا تصور کنیم صعود از گروه غیرممکن است. 

«امیر حاج رضایی» کارشناس فوتبال ایران نیز با تائید این موضوع  می گوید: از آنجا که فوتبال غیرقابل پیش بینی است پس همه تیم های حاضر در جام جهانی ۲۰۱۸ شانس صعود از گروه خود به مرحله بعدی این رقابت ها را دارند.

«ناصر محمدخانی» بازیکن اسبق تیم ملی فوتبال ایران گفت: قرار گرفتن تیم ملی ایران در سخت ترین گروه جام جهانی نباید انگیزه ها را کاهش دهد؛ شاگردان کی روش می توانند با ارایه بازی های زیبا افتخار آفرین باشند.

 

 

 

«محمد فاضلی» استاد دانشگاه، هم گروهی با پرتغال و اسپانیا را «پرنده های خوشبختی» برای فوتبال ایران می داند زیرا به اعتقاد وی، میلیاردها نفری که در دنیا بازی های پرتغال و اسپانیا را دنبال می کنند، باید بازی یوزها را  با این تیم ها  نیز نظاره گر شوند.

 

 

 

«زهرا سعیدی مبارکه» عضو هیات رئیسه فراکسیون ورزش مجلس در این رابطه گفته است: قرار گرفتن ایران در گروه دوم مسابقات جام جهانی فوتبال که حتی به گروه مرگ -در اصطلاح اهالی فوتبال- معروف شده، نباید فضای ناامیدی را در ورزش کشور به وجود آورد؛ اتفاقا فدراسیون فوتبال که طی سال‌های گذشته موفقیت‌های خوبی بدست آورده، باید همچنان از فرصت باقیمانده به بهترین شکل ممکن استفاده کند تا با تدارک قوی، میزان قدرت ایران برای حضور در معتبرترین رقابت‌های فوتبال در دنیا افزایش یابد و کشورمان با آمادگی بسیار خوب و مطلوب در روسیه شرکت کند.

 

این نماینده مجلس می افزاید: با وجود اینکه با تیم‌های قدرتمند دنیای فوتبال هم گروه شده ایم اما از هم اکنون باید آمادگی ذهنی و سپس فنی را برای مقابله با آنها پیدا کنیم و از پیش باخته نباشیم. 

 

بازیکنان تیم ملی نیز ناامید نیستند. سردار آزمون ستاره بی چون و چرای این روزهای خط حمله تیم ملی در صفحات خود در شبکه های اجتماعی نوشت:

 

 

 

«اگر شماها (مردم) به ما اعتماد کنین و انرژی مثبت بدین، می تونیم جلوشون وایسیم. هیچ چیزی غیرممکن نیست. ما با رستوف، بایرن مونیخ رو بردیم با اینکه فقط یکی از بازیکنان اصلی شون نبود.» 

 

 

البته تردیدی نیست که برای دستیابی به موفقیت در روسیه تیم ملی فوتبال بیش از هر زمان دیگری نیاز به حمایت های مادی و معنوی، برنامه ریزی دقیق و دیدارهای تدارکاتی هدفمند با حریفان مطرح و قدر دارد. 

 

 

 

 

به گفته امیر حاج رضایی، باید ازاین پس تدارک بازی با تیم های تراز اول دنیا به خصوص تیم هایی که سبک بازی هایشان با تیم های حاضر درگروه مان نزدیک باشد بازی کنیم و به خوبی برای جام جهانی آماده شده و شانس خود برای صعود از این گروه را بیشتر کنیم.

 

 

 

 

دولت و وزارت ورزش در سال های اخیر تلاش کرده اند تا جای ممکن از تیم ملی حمایت کنند. فدراسیون فوتبال نیز در سال های گذشته تغییرات ملموسی در برگزاری اردوها، تدارکات و بازی های تدارکاتی تیم ملی داشته است.

حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رئیس جمهوری بعد از صعود زودهنگام ملی پوشان به جام جهانی، در دیدار ملی پوشان گل نخوردن تیم ملی برای هزار دقیقه، صعود قطعی و زودهنگام پیش از پایان رقابت‌های گروهی به جام جهانی و برای دو دوره متوالی را از رکوردهای تیم ملی فوتبال در سال‌های اخیر دانست و گفت: مطمئناً یوزها می‌توانند باز هم در رقابت‌های جام جهانی روسیه با صعود از مرحله گروهی رکورد جدیدی را به نام خود ثبت کند که باید خود را برای این ثبت تاریخی آماده کنیم و این برای تیم بزرگی که در قاره آسیا حرف اول را می‌زند، شدنی است.

از سوی دیگر حضور در این گروه باعث شده تا فشار کمتری از نظر روحی و روانی روی بازیکنان باشد زیرا آنها امروز انگیزه بیشتری برای نشان دادن تمام ظرفیت های خود برابر چشم میلیاردها هوادار فوتبال و بهترین بازیکنان دنیا دارند. 

امیر حاج رضایی با تائید این موضوع  گفت: البته به دلیل این قرعه دشوار و از آنجا که همه می دانند قرعه ما قرعه سختی است و در دشوار ترین گروه قرار گرفتیم، فشار روانی بر روی تیم ما کم بوده و ازاین نظر شانس آورده ایم.

 

 

 

درصورت تدبیر فدراسیون فوتبال و تلاش برای آماده سازی بهتر تیم ملی و تدارک چند دیدار خوب با تیم های تراز اول اروپایی و آفریقایی می توان امید داشت که ملی پوشان بهترین عملکرد را در جام جهانی روسیه داشته باشند. 

 

 

 

به گزارش سروش٬ کارلوس کی روش سرمربی تیم ملی که با توان فنی بالای خود رکوردهای تاریخی برای فوتبال ایران رقم زده است اما شاید بهترین حرف را زد: ‘نتیجه قرعه کشی بسیار هیجان انگیز و جالب است و بهتر از این نمی توانست باشد. بازی برابر اسپانیا، پرتغال و مراکش فرصتی عالی برای بازیکنان ماست تا علت حضور خود را در جام جهانی و به ویژه استحقاق خود را برای این حضور نشان دهیم؛ مطمئن هستم ما عالی عمل خواهیم کرد. ما مانند همیشه در رقابت ها شرکت می کنیم و اینکه در هر بازی چه اتفاقی خواهد افتاد، مهم نیست. مطمئن هستم هواداران ما به این تیم افتخار خواهند کرد و از آن رضایت خواهند داشت

 

 

 

انتهای پیام///

 

 

 

 

منبع
ایرنا
ارسال دیدگاه