کد خبر:5953
پ
پارس

وضعیت صادرات محصولات و میعانات گازی پارس جنوبی

 مدیرکل گمرک منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس جنوبی، از افزایش صادرات محصولات و میعانات گازی پارس جنوبی در مقایسه با سال قبل خبر داد.

 مدیرکل گمرک منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس جنوبی، از افزایش صادرات محصولات و میعانات گازی پارس جنوبی در مقایسه با سال قبل خبر داد.

به گزارش سروش، “احمد پورحیدر” روز یکشنبه در گفت وگو با رسانه‎ها درباره آخرین وضعیت صادرات محصولات پارس جنوبی ، بیان داشت: در آبان ماه، یک میلیون و ۲۴۵ هزار و ۲۳۹ تن کالای غیرنفتی شامل محصولات تولیدی منطقه به ارزش افزون بر ۵۹۴ میلیون و ۴۹۸ هزار و ۳۹۳ دلار به خارج از کشور صادر شد که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل از نظر وزن یک درصد و از نظر ارزش ۳۳ درصد افزایش داشته است .

میدان گازی پارس جنوبی ، بزرگ ترین منبع گازی جهان است که روی خط مرزی مشترک ایران و قطر قرار دارد؛

مساحت این میدان ۹۷۰۰ کیلومتر مربع است که سهم متعلق به ایران ۳۷۰۰ کیلومتر مربع وسعت دارد.

ذخیره گاز این بخش از میدان ۱۴ تریلیون مترمکعب گاز به همراه ۱۸ میلیارد بشکه میعانات گازی است که هشت درصد کل گاز دنیا و نزدیک به نیمی از ذخایر گاز کشور را شامل می شود.

 

مدیرکل گمرک منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس اظهار کرد: در مجموع مدت یاد شده بیش از ۲ میلیون و ۵۳۱ هزار و ۸۱ تن کالا شامل میعانات گازی، متانول، پروپان، پلی اتیلن، گوگرد، اوره، استایرن، آمونیاک و … به ارزش یک میلیارد و ۹۸ میلیون و ۹۰۸ هزار و ۴۹۰ دلار به خارج از کشور صادر شده است.

وی یادآور شد: این مقدار صادرات در مقایسه با مدت مشابه سال قبل از نظر وزن ۲ درصد و از نظر ارزش ۱۸ درصد افزایش داشته است.

این مقام مسئول درباره مقصد این کالاهای صادراتی نیز گفت: این کالاها به کشورهای مختلف از جمله چین، ژاپن، ‏کره جنوبی، هند، هنگ کنگ، اندونزی، ترکیه، مصر، امارات متحده عربی و کویت صادر شده است.

وی اضافه کرد: همچنین در مدت یاد شده، ۱۶ هزار و ۲۵۰ تن کالا به ارزش ۱۲۸ میلیون و ۴۷۹ هزار و ۲۷۹ دلار به منطقه پارس جنوبی وارد شده که عمده کالاهای وارد شده مربوط به تجهیزات پالایشگاهی و مواد شیمیایی مورد استفاده در پتروشیمی ها و فازهای گازی عسلویه بوده است.

تولید گاز از ١٠ فاز نخست پارس جنوبی در سال ۱۳٩٢، نزدیک به ۲۸۵ میلیون متر مکعب بود که این میزان با بهره برداری از ١١ بخش جدید پارس جنوبی به ۵۴۰ میلیون مترمکعب در روز افزایش یافته است.

به گزارش سروش، میعانات گازی پارس جنوبی از طریق گوی‎های شناور (SPM) مستقر در سواحل عسلویه و سایر محصولات از جمله پتروشیمی از طریق اسکله‎های موجود در منطقه پارس جنوبی، صادر می شود.

انتهای پیام///

منبع
ایرنا
ارسال دیدگاه