کد خبر:6017
پ
محمود مظفر

پیشنهادهای ملی برای حوادث ملی

پیشنهادهای ملی باید با آموخته‌های که از حوداث گذشته در سطوح ملی و بین المللی قرار گرفته جای بگیرد.

پیشنهادهای ملی باید با آموخته‌های که از حوداث گذشته در سطوح ملی و بین المللی قرار گرفته جای بگیرد.

 

 

به گزارش سروش، رئیس اسبق سازمان امداد و نجات با اشاره به اینکه آنچه که همیشه در وقوع حوادث مورد انتقاد بوده و علی‌رغم تجهیزات، جامعه از آن رنج برده است مدیریت غیراصولی همراه با تاخیر است، به ارائه چهار پیشنهاد ملی برای حوادث بزرگ کشور پرداخت.

 

واکاوی مشکلات پاسخگویی و امدادرسانی حوادث غیرمترقبه

محمود مظفر با واکاوی مشکلات پاسخگویی و امدادرسانی حوادث غیرمترقبه در کشور بر لزوم اصلاح ساختار مدیریت بحران کشور تأکید کرد و اظهار داشت: ایران از گذشته دور تا به‌حال به‌دلیل وضعیت جغرافیایی و اقلیمی آبستن حوادث و سوانح بوده و خواهد بود و گریزی از وقوع حوادث نیست مگر با مقابله صحیح و مناسب براساس اصول مدیریتی برگرفته از تجارب و درس‌های آموخته‌های که باید از حوادث گذشته در سطوح ملی و بین المللی فراگرفت.

 

حوادث خطرناک را با عنوان فرصت خطرناک یاد کرد

وی ادامه داد: در واقع این حوادث گرچه خطرناک هستند ولی می‌توان با نگاهی دیگر از آن به عنوان “فرصت خطرناک” یاد کرد، فرصتی که می‌تواند نقاط ضعف شناسایی و اصلاح شود، فرصتی برای همدلی و احسان و نیکوکاری، فرصتی که می‌تواند به نوسازی و آبادانی بیشتر تبدیل شود.

 

مدیریت غیراصولی همراه با تاخیر

مظفر تصریح کرد: آنچه که همیشه در وقوع حوادث مورد انتقاد بوده و علی رغم وجود امکانات و تجهیزات، جامعه از آن رنج برده است مدیریت غیراصولی همراه با تاخیر است و حقیر با کسب تجارب و درس‌های آموخته از حوادث ملی و بین المللی گذشته وظیفه خود دانستم تا پیشنهادات زیر را برای ارتقاء کیفی مدیریت بحران و امداد و نجات ارائه کنم.

 

پیشنهادهای ملی برای حوادث ملی

 

۱- انتقال و ارتقاء جایگاه سازمان مدیریت بحران وزارت کشور به حوزه ریاست جمهوری با ابلاغ مستقیم رئیس جمهور.

 

۲- جمعیت هلال احمر مهمترین نهاد غیردولتی امدادی کشور است که در حال حاضر ۴ نفر از طرف رئیس جمهور عضو شورای عالی هلال احمر معرفی می‌شوند، در این حالت جدید به‌جای معرفی ۴ عضو که اکثراً نیز در جلسات حضور ندارند فقط یک عضو آن هم معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان مدیریت بحران شود.

 

۳- با توجه به اینکه مدیریت در حوادث بیشتر مبتنی بر تجارب و پختگی و ورزیدگی در حوادث است و دو رکن اصلی مدیریت بحران شامل سازمان مدیریت بحران (مدیریت و هماهنگی و نظارت ) و جمعیت هلال احمر (خط اول جستجو و نجات و امداد رسانی) است؛ بهتر است روسای این ۲ بخش مهم و تاثیرگذار در نتیجه عملکرد حداقل برای مدت ۱۰ سال انتخاب شوند و تمام وقت و بدون شغل دوم خود را وقف مردم و جامعه کنند.

 

 

۴ – با توجه به اهمیت موضوع حوادث و بازتاب‌های ملی و بین المللی و نحوه ورود نمایندگان مجلس هم از بُعد نظارتی و هم از بعد قانون گذاری انتخاب رئیس سازمان مدیریت بحران می‌تواند با معرفی دو نفر از افراد واجد الشرایط از طرف رئیس جمهور به مجلس و سپس انتخاب یکی از این ۲ نفر با تائید اکثریت نمایندگان و ابلاغ رئیس جمهور صورت پذیرد. (این مدل در کشور آمریکا به‌عنوان کشوری با حوادث متعدد و متنوع اجرا می‌شود).

 

به گزارس سروش، (تجربه سازمانهای امدادی موفق سایر کشورهای دنیا از جمله روسیه و ژاپن موید این مطلب است) البته انتخاب روسای این ۲ بخش می‌بایست با ملاحظاتی همچون تجربه موفق امدادی در حوادث گذشته، عدم موضع گیری و جهت گیری تند سیاسی، روابط عمومی بالا، حسن خلق و شرح صدر بالا، جوان و با انگیزه و علاقه‌مند انتخاب شود).

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری تسنیم
ارسال دیدگاه