اخبار برگزیده

کد خبر:6306
پ
جهانگیری

مجارستان و ایران روابط سیاسی و تجاری خوبی با قدمت ۹۰ سال دارند

معاون اول رییس جمهور: در دیپلماسی اقتصادی ایران، توسعه روابط و گسترش مناسبات با اتحادیه اروپا و بطور خاص کشور مجارستان از جایگاه ویژه ای برخوردار است.

معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران در مقطع فعلی دیپلماسی اقتصادی را محور اصلی سیاست خارجی خود قرار داده است، گفت: در دیپلماسی اقتصادی ایران، توسعه روابط و گسترش مناسبات با اتحادیه اروپا و بطور خاص کشور مجارستان از جایگاه ویژه ای برخوردار است.

سابقه روابط سیاسی و تجاری خوب دو کشور به قدمت ۹۰ سال

به گزارش سروش، اسحاق جهانگیری در دیدار « می هایلی وارگا» وزیر اقتصاد ملی مجارستان، روابط دو کشور را تاریخی توصیف کرد و افزود: تهران و بوداپست بیش از ۹۰ سال است که از روابط سیاسی و تجاری خوبی برخوردار هستند.

معاون اول رییس جمهور با اشاره به سفر دو سال قبل «ویکتور اوربان» نخست وزیر مجارستان به تهران، خاطر نشان کرد: در این سفر مذاکرات خوبی میان مقامات دو کشور انجام و مقرر شد که مناسبات فیمابین در همه بخش های اقتصادی، سیاسی، منطقه ای و بین المللی گسترش پیدا کند.

وی با یادآوری اینکه منطقه خاورمیانه از حساسیت های خاصی برخوردار است، به خطر تروریسم در این منطقه اشاره و تصریح کرد: خوشبختانه مناطقی از کشورهای عراق و سوریه که در اختیار گروه تروریستی داعش بود، بازپس گرفته شد اما این موفقیت به معنای پایان داعش نیست و این گروه تروریستی ممکن است در نقاط دیگر جهان دست به اقدامات تروریستی بزند چرا که تفکری که منشاء ایجاد این گونه گروه های تروریستی است، همچنان در برخی کشورهای منطقه و کشورهای غربی وجود دارد.

جهانگیری توسعه مناسبات دو جانبه تهران و بوداپست را نیازمند برداشتن گام های بلند و رفع موانع موجود دانست و اظهار داشت: باید ظرفیت های توسعه همکاریها در دو کشور شناسایی و در جهت ارتقاء سطح این همکاری ها تلاش کنیم.

معاون اول رییس جمهور صنعت، انرژی، نفت و گاز و گردشگری را از زمینه های مهم همکاری ایران و مجارستان برشمرد و‌ خاطر نشان کرد: تجار و بخش خصوصی مجارستان که علاقمند به همکاری و سرمایه گذاری مشترک در ایران باشند، مورد حمایت دولت جمهوری اسلامی ایران خواهند بود.

موانع بانکی ، مهمترین موانع پیش روی توسعه مناسبات تجاری دو کشور

وی موانع بانکی را از مهمترین موانع پیش روی توسعه مناسبات تجاری دو کشور دانست و گفت: البته پیشرفت هایی در جهت حل موانع بانکی حاصل شده اما هنوز تا نقطه مطلوب فاصله زیادی داریم که باید برای رسیدن به آن تلاش کنیم.

وی ادامه داد: برجام یک توافق بین المللی است که پس از سالها مذاکره و گفتگو حاصل شده اما آمریکایی ها بی جهت در اجرای آن محدودیت ایجاد می کنند و تهران انتظار دارد که اتحادیه اروپا در برابر طرفی که قصد نقض این توافق بین المللی را دارد، مقاومت بیشتری از خود نشان دهد و از آسیب رسیدن به برجام جلوگیری کند.

جهانگیری اضافه کرد: جمهوری اسلامی ایران به تعهدات بین المللی خود در برجام پایبند بوده است اما انتظار داریم که تمامی طرفین این توافق با همین قاطعیت به آن پایبند باشند.

معاون اول رییس جمهور با تاکید بر اینکه در جمهوری اسلامی ایران اراده ای جدی برای توسعه مناسبات و ارتقاء سطح همکاری ها با مجارستان وجود دارد، گفت: مجارستان در بخش فناوری های پیشرفته زیستی و نانو تکنولوژی دستاوردهایی دارد و ایران نیز در این زمینه از توانمندی هایی برخوردار است که آمادگی داریم در این زمینه به همکاری و تبادل تجربیات بپردازیم.

قدردانی از دولت مجارستان برای اعطای بورسیه به دانشجویان ایرانی

وی همچنین با قدردانی از دولت مجارستان برای اعطای بورسیه به دانشجویان ایرانی افزود: خوشبختانه دو کشور در زمینه همکاری های علمی و دانشگاهی نیز روابط خوبی دارند و این همکاری ها از روند رو به رشدی برخوردار است.

جهانگیری ضمن درخواست ابلاغ سلام خود به نخست وزیر مجارستان، بر لزوم شناسایی زمینه های جدید همکاری دو کشور در کمسیون مشترک همکاری های ایران و مجارستان تاکید کرد و گفت: پیشنیاز توسعه مناسبات اقتصادی و گسترش همکاری در بخش گردشگری وجود حمل و نقل هوایی مطمئن و برقراری پرواز مستقیم میان دو کشور است که امیدوارم بتوانیم در این زمینه نیز همکاری سودمندی داشته باشیم.

وزیر اقتصاد ملی مجارستان هم در این دیدار با ابلاغ سلام نخست وزیر این کشور به دکتر جهانگیری گفت: در این سفر مذاکرات خوبی با وزرای امور اقتصادی و دارایی، نفت و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران داشته ام که منجر به امضاء تفاهم نامه ها و قراردادهای خوبی میان دو کشور شده است.

می هایلی وارگا با بیان اینکه روابط تهران و بوداپست روابطی تاریخی و همواره پربار بوده است،‌ تصریح کرد: کشورهای محدودی وجود دارند که همانند ایران و مجارستان همواره از روابط دوستانه برخوردار بوده باشند و در همین راستا، مجارستان نخستین کشور اروپایی بود که پس از برجام در سطح نخست وزیر برای بررسی راه های توسعه روابط دو جانبه به ایران سفر کرد.

ایران بعنوان دروازه آسیای میانه و طرف استراتژیک مجارستان

وی با بیان اینکه مجارستان همواره به ایران بعنوان دروازه آسیای میانه و طرف استراتژیک نگاه کرده است، گفت: بوداپست تلاش کرد که در دوران تحریم نیز روابط دیپماتیک خود را با تهران تا حد امکان حفظ کند تا توقفی در مناسبات فیمابین ایجاد نشود.

وزیر اقتصاد ملی مجارستان افزود: دولت مجارستان همواره ارزش فراوانی برای نقش امنیتی جمهوری اسلامی ایران در منطقه قائل بوده است و بوداپست از نقش ایران در ایجاد ثبات و امنیت در منطقه آگاه است و آن را ارج می نهد و معتقدیم همه کشورها باید اهمیت تلاش ها و اقدامات جمهوری اسلامی ایران در جهت نابودی ترورسیم در منطقه را مورد تقدیر قرار دهند.

وی ادامه داد: متاسفانه خطر ترورسیم برای سالهای متمادی وجود خواهد داشت و کشورهای عضو اتحادیه اروپا و بخصوص مجارستان اهمیت زیادی برای تلاش های جمهوری اسلامی ایران در جهت مقابله با تروریسم در منطقه قائل هستند.

مجارستان از توافق برجام دفاع خواهد کرد

می هایلی وارگا اضافه کرد: مجارستان هم بعنوان یک کشور مستقل و هم بعنوان عضوی از اتحادیه اروپا از توافق برجام دفاع خواهد کرد چرا که این توافق را قراردادی بین المللی و بسیار مهم می دانیم که هیچ دلیلی برای نقض یا تغییر در آن وجود ندارد.

وی با اشاره به برگزاری نخستین نشست کمیسیون نمایندگان اقتصادی دو کشور در ماه فوریه سال جاری گفت: در این نشست مذاکرات سودمندی انجام شد و بخش زیادی از موانع پیش روی مناسبات اقتصادی از بین رفت و از ماه ژانویه سال جاری نیز قانون اجتناب از پرداخت مالیات مضاعف میان دو کشور برقرار شد و امروز نیز با وزیر همتای خود در ایران موافقت نامه حمایت از سرمایه گذاری مشترک را به امضا خواهیم رساند.

به گزارش سروش، وزیر اقتصاد ملی مجارستان در پایان با یادآوری سفر یک هفته قبل هیاتی بانکی از مجارستان به تهران برای مذاکره در خصوص حل موانع بانکی فیمابین، بر اهمیت رفع موانع بانکی در توسعه روابط اقتصادی فیمابین تاکید کرد و خواستار برقراری پرواز مستقیم میان دو کشور شد و گفت: این اقدام علاوه بر تقویت مناسبات اقتصادی می تواند گامی در جهت رفاه دانشجویان و گردشگران دو کشور باشد.

 

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
سروش
ارسال دیدگاه