اخبار برگزیده

کد خبر:6717
پ
کشت+گندم
رئیس انجمن علوم خاک ایران

وضعیت تغییر کاربری اراضی کشاورزی کشور

رئیس انجمن علوم خاک ایران از تغییر کاربری سالانه  ۱۰ هزار هکتار اراضی کشاورزی کشور خبر داد که سبب اشکال در امنیت غذایی می‎شود.

رئیس انجمن علوم خاک ایران از تغییر کاربری سالانه  ۱۰ هزار هکتار اراضی کشاورزی کشور خبر داد که سبب اشکال در امنیت غذایی می‎شود.

به گزارش سروش، منوچهر گرجی در نشست هم‌اندیشی خاک که با رئیس موسسه تحقیقات خاک و آب کشور، مدیرکل محیط‌زیست و سلامت غذای وزارت جهاد کشاورزی و رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین در مجموعه باغستان سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین برگزار شد، اظهار کرد:

امنیت غذایی فقط کمیت نیست بلکه باید کیفیت آن نیز موردتوجه قرار گیرد همان‌طور که عدم توجه به خاک کشور در کشاورزی بحران آب را به دنبال خواهد داشت.

وی ادامه داد: توجه به مدیریت خاک، ضمن افزایش کیفیت آن تأثیر قابل‌توجهی بر افزایش کمی منابع آب و بهره‌وری آن و همچنین ارتقای کیفیت آب دارد؛

بنابراین حفاظت از خاک، ضمن کاهش هزینه‌ها و افزایش درآمد کشاورزان، باعث افزایش بهره‌وری آب نیز خواهد شد.

گرجی با بیان اینکه ۹۹ درصد غذای انسان‌ها در جهان به‌واسطه خاک تولید می‌شود، گفت:

تولید محصولات کشاورزی و تأمین امنیت غذایی، تولید پوشاک، چوب، گیاهان دارویی، تنظیم گازهای هوا و تعادل بخشی به آن، دفن پسماندها، تصفیه آلاینده‌ها و فاضلاب، کاربرد عمرانی، صنعتی، داروسازی و تولید انرژی از جمله خدمات و کاربرد خاک در جامعه است اما به‌ تازگی بشر از این منابع خدادادی غافل شده است.

رئیس انجمن علوم خاک ایران با اشاره به کمبود آب در کشور گفت: حدود ۸۰ درصد آب در بخش کشاورزی استفاده می‌شود که بستر آن خاک است و اگر مدیریت مناسبی برای خاک اندیشیده نشود خاک نیز دچار چالش می‌شود بنابراین بهبود مشکل آب در کشور بدون مدیریت خاک امکان‌پذیر نخواهد بود.

به گزارش سروش، وی بر لزوم اهمیت و توجه به خاک به‌ منظور تداوم حیات بشری تأکید و خاطرنشان کرد: با مدیریت‌های خاص، بهینه و حفاظت بر خاک می‌توان از تخریب و آسیب خاک جلوگیری کرد.

انتهای پیام///

منبع
ایسنا
ارسال دیدگاه