اخبار برگزیده

کد خبر:6482
پ
حزب

حزب کنگره مردمی یمن، هوادارانش را به آرامش دعوت کرد

حزب کنگره مردمی، در بیانیه‎ای کشته‎شدن علی عبدالله صالح، رهبر این تشکیلات و رئیس‎جمهوری پیشین یمن را تائید و هوادارانش را به آرامش دعوت کرد.

حزب کنگره مردمی، در بیانیه‎ای کشته‎شدن علی عبدالله صالح، رهبر این تشکیلات و رئیس‎جمهوری پیشین یمن را تائید و هوادارانش را به آرامش دعوت کرد.

به گزارش سروش، عبدالله صالح روز دوشنبه ۴ دسامبر ٢٠١٧ ( ۱۳ آذر) در حالی که به همراه رهبران حزب متبوع خود «حزب کنگره ملی» از صنعا عازم استان مأرب بود، به همراه شماری از آنها کشته شد.

به نقل از شبکه خبری روسیا الیوم، حزب کنگره در بیانیه ای تائید کرد که عبدالله صالح روز گذشته در منطقه الجحشی شهرستان سنحان در جنوب صنعا پایتخت، به قتل رسیده است.

حزب کنگره همچنین اعلام کرد که به فعالیت خود در صنعا ادامه می دهد و تمامی تحولات را به اطلاع رهبران و اعضای خود خواهد رساند.

آگاهان سیاسی چرخش عبدالله صالح به سمت متجاوزان سعودی و متحدانش در تضاد با منافع مردم یمن را از عوامل مرگ وی عنوان می کنند.

بیانه حزب کنگره در رابطه با کشته‎شدن صالح

 

عربستان و متحدانش بیش از دو سال است که کشور فقیر یمن را آماج تجاوز نظامی قرار داده و حاصل این رویکرد تجاوزکارانه جز نابودی این کشورو قربانی شدن مردمان آن هیچ دستاوردی نداشته است. 

علی عبدالله صالح رئیس جمهوری پیشین یمن ۲۱ مارس ۱۹۴۲ در روستای بیت الاحمر استان صنعا به دنیا آمد و دوران ابتدایی را در روستای زادگاهش گذراند.

او در سال ۱۹۵۸ برای تحصیل در رشته نظامی وارد ارتش شد و در سال ۱۹۶۰ با درجه افسری به ارتش یمن پیوست.

عبدالله صالح از سال ١٩٧٨ تا ۲۷ فوریه ۲۰۱۲ به عنوان رئیس‎جمهور بر یمن حکومت کرد.

وی از سال ۱۹۷۸ تا سال ۱۹۹۰ و پیش از اتحاد دو یمن(شمالی و جنوبی)، رئیس‎جمهوری یمن شمالی بود و پس از آن نیز به عنوان رئیس جمهوری یمن باقی ماند.

عبدالله صالح توانست در درگیری با نیروهای هوادار سالم البیض معاون خود، تلاش آنها را برای جدایی یمن جنوبی در سال ۱۹۹۴ خنثی کند.

وی نهایتا در سال ۲۰۱۲ در پی اعتراض‎های مردمی در جهان عرب موسوم به «بهار عربی» ناگزیر به کناره‌گیری شد و به موجب طرح شورای همکاری خلیج فارس، عبد ربه منصور هادی به عنوان جانشین وی قدرت را به دست گرفت.

 

منصور هادی نیز در پی اختلاف و درگیری با جنبش مردمی انصارالله استعفا کرد و به عربستان گریخت.

 

به گزارش سروش، علی عبدالله صالح همچنین در جریان حمله روز ۳ ژوئن ۲۰۱۱ میلادی به مسجد مجتمع ریاست جمهوری یمن و انفجار بمب، دچار «سوختگی و جراحت» شد و برای درمان به عربستان رفت.

انتهای پیام///

منبع
ایرنا
ارسال دیدگاه