کد خبر:6593
پ
photo_2017-12-05_15-24-41
مدیر امور کتابخانه‌های تهران در حاشیه هشتمین مراسم جشن کتاب‌یار:

ما برای برج‎های مسکونی نیز طرح کتابخانه مشارکتی راه انداخته‎ایم

مدیر امور کتابخانه‌های سازمان فرهنگی شهرداری تهران: ما برای برج‎های مسکونی نیز طرح کتابخانه مشارکتی راه انداخته‎ایم و به طور حتم مناطق کم‎برخوردار نیز در برنامه‎ریزی فعالیت‎های سازمان لحاظ شده‎اند.

مدیر امور کتابخانه‌های سازمان فرهنگی شهرداری تهران اظهار کرد: ما برای برج‎های مسکونی نیز طرح کتابخانه مشارکتی راه انداخته‎ایم و به طور حتم مناطق کم‎برخوردار نیز در برنامه‎ریزی فعالیت‎های سازمان لحاظ شده‎اند.

به گزارش خبرنگار سروش، از فرهنگسرای اندیشه، هشتمین مراسم جشن”کتاب‌یار” ویژه بزرگداشت و تجلیل از کتابداران کتابخانه های معاونت فرهنگی هنری شهرداری تهران، صبح امروز ۱۴ آذر ماه با حضور “محمود صلاحی”، رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران و “کرد”، مدیر امور کتابخانه‌های این سازمان و “ناصری‌پور”، معاون فرهنگی شهرداری تهران برگزار شد.

خبرنگار سروش در حاشیه این مراسم تقدیر، گفت‏‏‎وگویی با “ایمان کرد”، مدیر امور کتابخانه‌های سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران انجام داده است که در ادامه آن را ملاحظه می‎نمایید:

 

س: هدف از برگزاری مراسم‏‎هایی نظیر جشن “کتاب‎یار” در حوزه کتاب و کتابخوانی چیست و اینکه تا چه حد برگزاری این مراسم‎ها در آشتی دادن مردم با کتاب می‎تواند موثر باشد؟

در واقع جشن “کتاب‎یار” از سری برنامه‎های “کتاب، سایه‎بان شهر” است که به مناسبت هفته کتاب برگزار می‎شود منتهی امسال به این علت که هفته کتاب با دهه آخر ماه صفر مصادف شد، این جشن را به تعویق انداختیم تا هم‎زمان با نزدیکی هفته وحدت در این هفته برگزار شود.

اهمیت برگزاری سالانه جشن “کتاب‎یار” از طرف سازمان فرهنگی-هنری شهرداری این است که ما در این مراسم از زحمات یک ساله افرادی که به هر نوع در زمینه کتاب و کتاب‎خوانی فعالیت می‎کنند، تقدیر به عمل بیاوریم. حال چه این افراد کتابداران عزیز باشند یا دوستان هنرمند عرصه سینما و تلویزیون.

در این مراسم از کتابیاران برتر و همینطور کتابداران بازنشسته تقدیر به عمل می‎آید و همچنین از دوستان هنرمند “آقایان صحت” و “امیرحسین صدیق” به علت تلاش‎های چندساله‎شان در ساخت و تولید برنامه “کتاب‎باز” نیز تقدیر و تشکر خواهد شد.

س: برنامه سازمان فرهنگی-هنری شهرداری برای فعالیت در مناطق روستایی و کم‎برخوردار اطراف تهران چه می‎باشد؟

نحوه عملکرد سازمان به گونه‎ای هست که ما حتی برای برج‎های مسکونی بلند مرتبه نیز طرح کتابخانه مشارکتی راه انداخته‎ایم. پس به طور حتم مناطق کم‎برخوردار نیز در برنامه‎ریزی فعالیت‎های سازمان لحاظ شده‎اند و حتی اگر توان ساخت کتابخانه را در این مناطق نداشته باشیم، سعی کرده‎ایم در زمینه اهدای کتاب فعال باشیم و به فضاهای آموزشی این مناطق کتاب اهدا کنیم.

س: مهم‎ترین مشکل سازمان در بحث کتابخوانی در این مناطق چیست؟

عمده مشکل ما، بحث کمبود کتاب است، یعنی اینکه تعداد کتابخانه‎ها در این مناطق کافی می‎باشد اما اکثر این کتابخانه‎ها سال‎هاست که به روز نشده‎اند و کتاب برای آن‎ها تهیه نشده است. ما با رایزنی‎هایی که با دکتر “حق‎شناس”، رییس کمیسیون فرهنگی-اجتماعی شورای شهر تهران و وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی داشته‎ایم، از دوستان قول مساعدت گرفتیم و قرار است در هفته آتی طرح تجهیز این مدارس آغاز شود.

س: در خصوص ترویج کتاب‏خوانی بین نسل جدید و به ویژه حوزه کودک چه تدابیری اندیشیده شده است؟

در حوزه کودک با توجه به شعار شهردار شهر تهران، “شهر دوستدار کودک”، اقدامات و برنامه‎ریزی‎های زیادی در نظر گرفته شده است که از جمله آن‎ها می‎توان به المان‎سازی برای کودکان یا دعوت از هنرمندان و سیاستمداران کشور جهت خواندن کتاب برای کودکان زیر ۷ سال، اشاره کرد. که به یاری خدا با برگزاری این رویداد شاهد اتفاق جدیدی در حوزه فرهنگی کشورمان خواهیم بود زیرا که اغلب این هنرمندان ما هستند که در برنامه‎هایی از این دست پیش قدم هستند و مشارکت سیاستمداران در اینگونه فعالیت‎ها اتفاق نویی خواهد بود.

س: با توجه به اینکه روز جهانی “معلولین” به تازگی گذشته، آیا شرایطی جهت استفاده افراد با محدودیت‎های جسمی از کتابخانه‎ها در نظر گرفته شده است؟

در خصوص استفاده افراد کم‏‎توان و نابینایان از کتابخانه‎ها و دور نماندن آن‎ها از حوزه کتاب و کتابخوانی، سازمان، کتابخانه “طلوع” را راه‎اندازی کرده است که منحصر به افراد روشن‎دل و نابینایان می‎باشد و امروزه ۳ کتابخانه با این شرایط در استان تهران داریم و نکته جالب این هست که رییس کتابخانه‎های طلوع نیز خود روشندل بوده و تا به امروز قریب به ۶۰۰۰ جلد کتاب صوتی تولید کرده‎ایم و در اختیار نابینایان عزیز قرار داده‎ایم.

 

انتهای پیام///

منبع
سروش
ارسال دیدگاه