کد خبر:6740
پ
۱۹۵۲۲۳۱ (۱)
با تقدیر از کتابداران سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران؛

هشتمین جشن کتاب‌یار برگزار شد

رییس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران در مراسم جشن ” کتاب‎یار “، ادعای کتاب نخواندن مردم ایران را نادرست دانست و بر ضرورت فرهنگ‎سازی بیشتر در حوزه کتاب‎خوانی تاکید کرد.

رییس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران در مراسم جشن ” کتاب‎یار “، ادعای کتاب نخواندن مردم ایران را نادرست دانست و بر ضرورت فرهنگ‎سازی بیشتر در حوزه کتاب‎خوانی تاکید کرد.

به گزارش خبرنگار سروش، از فرهنگسرای اندیشه، هشتمین مراسم جشن” کتاب‌یار “ویژه بزرگداشت و تجلیل از کتابداران کتابخانه‎های معاونت فرهنگی هنری شهرداری تهران، صبح امروز ۱۴ آذر ماه با حضور “محمود صلاحی”، رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران و “کرد”، مدیر امور کتابخانه‌های این سازمان و “ناصری‌پور”، معاون فرهنگی شهرداری تهران برگزار شد.

*** تیشه به ریشه خود می‎زنیم

“محمود صلاحی”، رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران در مراسم جشن” کتاب‌یار ” با نادرست خواندن اینکه در دنیا تبلیغ می‎شود، مردم ایران کتاب نمی‎خوانند، بیان کرد: ما به اشتباه وقتی در صدا و سیما می‎گوییم که سرانه مطالعه کم است حواسمان نیست داریم تیشه به ریشه خودمان می‎زنیم.

رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران در ادامه توضیح داد: عمر بعضی از کتاب‎های قدیمی ما ۵ برابر زمان تاسیس قوی‎ترین کشورهای دنیا است. 

*** نویسندگی ابتدا از تمدن ایران آغاز شد

صلاحی یادآور شد: نویسندگی ابتدا از تمدن ایران آغاز شد، ما کتاب‎نویس بودیم، کتاب‎خوان بودیم، کتاب چاپ می‎کردیم. امروزه هرکس در صدا و سیما می‎آید و می‎گوید سرانه مطالعه ۳۰ ثانیه است این ادعاها از کجا می‎آید؟ کدام نهاد مشخصی وقت گذاشته است و در اینباره تحقیق کرده است. ما فقط ۴ میلیون دانشجو داریم که به طور میانگین روزی ۶ ساعت مطالعه می‎کنند. ۱۱ میلیون دانش‎آموز داریم که میانگین روزی ۳ ساعت درس می‎خوانند.

صلاحی افزود: مطالعه یعنی دانستن آن چه که نمیدانستی. در کشور ژاپن اگر کسی تابلویی را در کنار خیابان مطالعه کند، جزو سرانه مطالعه حساب می‎شود. مقالاتی که افراد در گوشی‎های همراه خود می‎خوانند نیز مطالعه به حساب می‎آید.

***  کشوری پیشرفت نمی‎کند مگر با مطالعه

رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران در مراسم جشن” کتاب‌یار ” بیان کرد: قبل از انقلاب تعداد ۳۰۰۰ جلد کتاب در سال چاپ می‎شد، این رقم بعد از انقلاب به ۷۰ هزار جلد کتاب افزایش یافته است. در دنیا هر سال ۸ میلیون عنوان کتاب چاپ می‎شود و این ضرورت رشد ما را در این صنعت نشان می‎دهد.

ما در بازرسی‎هایمان از کتابخانه‎های استان شاهد این بودیم که دانش‎آموزان و افراد درخواست می‎کردند تا کتابخانه‎ها شب‎ها نیز باز باشند تا بتوانند به مطالعه درسی یا غیر درسی بپردازند.

صلاحی افزود: تجربه ثابت کرده است که کشوری پیشرفت نمی‎کند مگر با مطالعه. برای نمونه کشور ژاپن که ۶ هزار جزیره دارد و از منابع پتروشیمی و نفت بی ‎بهره است اما با فکر و دانش‎اندوزی‎ طراز تجاری‎شان سالی ۱۰۰۰ میلیارد دلار می‎باشد.

*** سررسید چاپ نکنیم

صلاحی در مراسم جشن” کتاب‌یار ” اظهار کرد: یکی از اسراف‎های آشکار در کشور ما چاپ سررسید است، یک وقتی من به معاونم گفتم سررسید‎هایی که امسال برای دفتر می‎آورند را بشمارید، به عدد ۲۵۰ رسیدیم. یعنی این افراد با خود فکر نمی‎کنند ۲۵۰ عدد سررسید به چه کار آدم می‎آید؟!

وی افرود: ایده طرح “جمع‎آوری سررسید‎های سفید” که سال پیش توسط سازمان به اجرا درآمد نیز از همین اتفاق الهام گرفته شد.

۱۰ هزار سررسید جمع شد که بسیاری از آن‎ها حتی روکششان نیز باز نشده بود. همه آن‎ها را به سیستان و بلوچستان ارسال کردیم تا دانش‎آموزان در مناطق محروم از آن‎ها استفاده کنند.

صلاحی ادامه داد: بیاید همه افراد دست‎اندر کار در حوزه فرهنگ امسال از دو ماه مانده به سال نو دست به دست یکدیگر دهیم و کمپین “نه به سررسید” راه بیندازیم. هزینه تولید هر سررسید به طور متوسط ۲۵ هزار تومان می‎باشد، چه ایرادی دارد که در اوضاع گرانی کاغذ، کتاب را جایگزین سررسید کنیم.

*** تشکر ویژه از کتابداران در جشن” کتاب‌یار “

صلاحی در  جشن” کتاب‌یار ” بیان کرد: منسجم‎ترین و منعطف‏‏‏ت‎ترین اعضای سازمان کتابداران ما می‎باشند. افرادی که میانگین بیشترین تحصیلات مرتبط با کتاب را دارند در سازمان مشغول به کار هستند.

منعطف‎‎ترین افرادی که مطابق با درخواست مخاطب نوع خدمات خود را تغییر می‎دهد کتابداران سازمان هستند، همانطور که شاهد هستیم چطور کتابداران ما در ایام کنکور، با وجود آنکه شیفت کاری‎شان در ساعت ۴ به پایان می‎رسد، اما باز تا پاسی از شب در محل کار خود به خدمتگزاری به دانش‎آموزان کنکوری ما می‎پردازند.

ما هرکاری کردیم تا کتابخانه‎های دولتی در ایام کنکور بیشتر باز بمانند، نپذیرفتند.

وی افرود: در جلسه‎ای که به اتفاق دکتر حق‎شناس برگزار شد، مشکل عمده کتابیاران عزیز را در این دیدیم که در هر سازمانی امکان رشد و پیشرفت وجود دارد اما ما به علت اینکه با کمبود کتابدار در کشور مواجه هستیم مجبوریم تا این افراد را سال‎ها در یک پست نگه داریم آن هم بدون هیچ افزایش حقوقی.

رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران در پایان سخنرانی خود در هشتمین جشن” کتاب‌یار ” بیان کرد: مقرر شد تا آیین‎نامه‎ای در شورای شهر تهران تصویب شود که هر ۴سال یک‎بار کتابداران ما ارتقای رتبه پیدا کنند و حقوقشان افزایش یابد.

*** تجلیل از بهترین کتابداران بازنشسته و هنرمندان فعال در حوزه کتاب

به گزارش خبرنگار سروش، این برنامه با تجلیل و تقدیر از بهترین کتابداران بازنشسته؛ “معصومه نوری” ، “فریبا مقیمیان صنوبری” و ” مهناز عادلی سرچشمه” و هنرمندان فعال در حوزه کتاب “امیرحسین صدیق” و “سروش صحت” پایان یافت.

 

انتهای پیام///

منبع
سروش
ارسال دیدگاه