کد خبر:6945
پ
شش

تصمیم شورای امنیت برای تشکیل جلسه در خصوص قدس

شورای امنیت، در پی درخواست هشت کشور، در خصوص تصمیم رئیس‎جمهور آمریکا مبنی بر رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی، تشکیل جلسه خواهد داد.

شورای امنیت، در پی درخواست هشت کشور، در خصوص تصمیم رئیس‎جمهور آمریکا مبنی بر رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی، تشکیل جلسه خواهد داد.

به گزارش سروش، به نقل از خبرگزاری رویترز، این دیپلمات‌ها گفتند فرانسه، بولیوی، مصر، ایتالیا، سنگال، سوئد، انگلیس و اروگوئه هشت کشوری هستند که از آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل خواسته‌اند تا تشکیل جلسه داده و اعضا را از مسائل مربوطه مطلع سازد.

تشکیل جلسه شورای امنیت سازمان ملل متحد

 

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا اعلام کرد کشورش قدس را به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی به رسمیت می‌شناسد و سفارت کشورش را به قدس منتقل می‌کند.

کارل اسکائو، معاون سفیر سوئد در سازمان ملل گفت: سازمان ملل به قدس یک جایگاه سیاسی و قانونی ویژه داده به طوری که شورای امنیت از کل جامعه بین‌الملل خواسته به آن احترام گذارد.

به همین خاطر است که ما معتقدیم شورای امنیت باید برای رسیدگی فوری به این مسئله تشکیل جلسه دهد.

یکی از قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل که دسامبر سال گذشته تصویب شد، تاکید کرده که هیچ گونه تغییر در خصوص مرزهای سال ۱۹۶۷ از جمله قدس را به رسمیت نخواهد شناخت مگر آنکه طرفین از طریق مذاکره به توافقاتی دست یابند.

پس از آنکه ترامپ تصمیم خود را اعلام کرد، آنتونیو گوترش به خبرنگاران گفت:

من دائما علیه هر گونه اقدام یکجانبه که دورنمای صلح برای صهیونیست‎ها و فلسطینی‌ها را به خطر اندازد، صحبت کرده‌ام.

وی افزود: در حال حاضر که نگرانیها و تنش‌ها بسیار بالاست، صریحا اعلام می‌کنم که هیچ گونه جایگزینی برای راه‌حل دو کشوری وجود ندارد. هیچ گونه برنامه دومی وجود ندارد.

من هر کاری که در قدرتم باشد، در حمایت از رهبران صهیونیستی و فلسطینی برای بازگشت به مذاکرات موثر و نتیجه‌بخش انجام خواهم داد.

به گزارش سروش، این در حالی است که نیکی هیلی، سفیر آمریکا در سازمان ملل این تصمیم ترامپ را به عنوان اقدامی درست که باید انجام می‌شد، تحسین کرد.

انتهای پیام///

منبع
ایسنا
ارسال دیدگاه