اخبار برگزیده

کد خبر:7155
پ
جنین

ویار بارداری به سلامتی مادر آسیب نمی زند

ویاربارداری مشکلی شایع در اوایل بارداری است اما پژوهش ها از مفید بودن آن برای سلامت مادر و جنین خبر می‌دهد.

ویاربارداری مشکلی شایع در اوایل بارداری است، اما پژوهش ها از مفید بودن آن برای سلامت مادر و جنین خبر می‌دهند.

 

 

به گزارش سروش، پژوهش‌های دانشمندان دانشگاه ریدینگ انگلستان (the University of Reading) نشان می‌دهند بیماری استفراغ صبحگاهی (morning sickness) یا همان ویارحاملگی درمادران باردار می‌تواند نشانه‌ای خوب و قابل اتکا از سلامت جنین درحال رشد باشد.

 

 

ویاربارداری به وسیله پزشکان کنترل شود

بیماری ویارحاملگی درصورتی که به وسیله پزشکان و مادر کنترل شود سبب آسیب به جنین نمی‌شود و در ۱۲ هفته اول بارداری به طور معمول رخ می‌دهد و همزمان با رشد جنین و انتهای بارداری برطرف می‌شود.

براساس پژوهش‌ها از هر ۵ زن باردار، ۴ در دوران بارداری خود به ویار حاملگی دچار می‌شوند و دراثر آن با مشکلاتی، چون حالت تهوع، استفراغ، سرگیجه، از دست دادن آب بدن و نیز کاهش تمایل برای خوردن مواد غذایی مواجه می‌شوند.

 

ویاربارداری برای سلامت مادر و جنین مفید است

کارشناسان دانشگاه ریدینگ اعتقاد دارند این بیماری می‌تواند برای سلامت مادر وجنین مفید باشد، زیرا به وسیله هورمون حیاتی بارداری به وجود آمده است.

 

بسیاری از بانوان در زمان بروز این بیماری دچار نگرانی می‌شوند و با مراجعه به پزشک تمایل به استفاده از دارو‌های مسدود کننده اندوکینین(endokinin-blocking) دارند، اما کارشناسان توصیه می‌کنند بانوان تا حد ممکن از این دارو استفاده نکنند، زیرا پژوهش‌ها نشان داده است که مصرف دارو می‌تواند بربارداری اثرمنفی بگذارد.

 

 

این بیماری در هفته‌های ۱۶ تا ۲۰ بارداری برطرف می‌شود، اما اگر مادر براثر تهوع دچار کاهش وزن و از دست دادن آب بدن شود نیاز به مراقبت‌های درمانی ویژه پیدا می‌کند.

 

 

به گزارش سروش، علت این بیماری آزاد شدن ماده اندوکینین دربدن است که سبب افزایش جریان خون در جفت می‌شود تا میزان کافی از مواد مغذی به جنین برسد، اما باوجود مفید بودن آن برای جنین، ورود این ماده به جریان خون سبب تحریک گیرنده‌های مغز مادر و ایجاد حالت تهوع و استفراغ دراو می‌شود.

انتهای پیام///

ارسال دیدگاه