کد خبر:7283
پ
عباس
محمود عباس

عدم شایستگی آمریکا برای نظارت بر روند صلح خاورمیانه

رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین در پی اقدام دونالد ترامپ در به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی، اعلام کرد، آمریکا شایستگی لازم برای نظارت بر روند صلح خاورمیانه را ندارد.

رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین در پی اقدام دونالد ترامپ در به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی، اعلام کرد، آمریکا شایستگی لازم برای نظارت بر روند صلح خاورمیانه را ندارد.

به گزارش سروش، به نقل از روسیا الیوم، محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین گفت: ما مخالف موضع آمریکا درقبال قدس هستیم و معتقدیم دیگر آمریکا شایستگی نظارت بر روند صلح در خاورمیانه را ندارد.

 

عباس از اجماع بین‌المللی و نشست شورای امنیت درخصوص قدس به منظور محکوم کردن تصمیم ترامپ  درباره قدس  و عدم شایستگی امریکا در این خصوص استقبال کرد.

وی تاکید کرد: سخنان نماینده ایالت متحده آمریکا در شورای امنیت درباره قدس را رد می‌کنیم. این موضع مخالف با موضع تمامی کشورهاست.

تصمیم ترامپ مخالف تمامی قطعنامه‌های مشروع بین‌المللی و اصولی است که روند صلح براساس آن پایه گذاری شده است.

عباس بر این موضع‌گیری در مخالفت با تصمیم آمریکا تاکید کرد و آن را به منزله پیامی در راستای حمایت جدی از حقوق ملت فلسطین و مساله عادلانه آن که در راسش قدس شرقی به عنوان پایتخت کشور فلسطین قرار دارد، خواند.

وی در ادامه تلاش‌های خود در مقابله با این تصمیم دونالد ترامپ متعهد شد.

قطع روابط با آمریکا

از سوی دیگر شبکه الجزیره اعلام کرد: صائب عریقات، دبیرکل کمیته اجرایی سازمان آزادی بخش فلسطین و عضو کمیته مرکزی جنبش فتح اعلام کرد: تا زمانی که ترامپ از تصمیم خود درباره قدس بازنگردد فلسطین با آمریکا روابطی نخواهد داشت.

عریقات افزود: رهبری فلسطین همه گزینه‌ها را برای پاسخ به این تصمیم ترامپ بررسی می‌کند.

وی اظهار داشت: هر فلسطینی که پیرامون روند صلح با طرف آمریکایی به مذاکره بنشیند به منزله به رسمیت شناختن این تصمیم ترامپ از سوی وی است.

عدم شایستگی آمریکا برای نظارت بر روند صلح خاورمیانه

 

ترامپ روز چهارشنبه قدس را به عنوان پایتخت کشور رژیم صهیونیستی به رسمیت شناخت و دستور داد سفارت آمریکا از تل‌آویو به این شهر منتقل شود.

روز قبل اعلام این تصمیم وی با عباس تماس گرفته و او را در جریان این اقدام قرار داد اما رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین این تصمیم را رد و نسبت به پیامدهای خطرناک آن هشدار داد.

به گزارش سروش،تصمیم ترامپ اجرای قانون به رسمیت شناخته شدن قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی است که کنگره سال ۱۹۹۵ آن را تصویب کرد اما این قانون به رئیس‌جمهور این اجازه را می‌دهد که این تصمیم را به مدت شش ماه به تاخیر اندازد و این همان شیوه سه رئیس‌جمهور پیش از ترامپ در راستای حفظ منافع حیاتی آمریکا بود.

 

 

انتهای پیام///

منبع
ایسنا
ارسال دیدگاه