کد خبر:7275
پ
Khaled Mashaal
رئیس سابق دفتر سیاسی حماس

لزوم شکل‎گیری انتفاضه در جهان به حمایت از قدس

رئیس سابق دفتر سیاسی حماس معتقد است اعتراضات در حمایت از قدس باید به یک انتفاضه‎  عظیم در فلسطین و جهان تبدیل شود تا به لغو اقدام آمریکا منجر شود.

رئیس سابق دفتر سیاسی حماس معتقد است اعتراضات در حمایت از قدس باید به یک انتفاضه‎  عظیم در فلسطین و جهان تبدیل شود تا به لغو اقدام آمریکا منجر شود.

خالد مشعل، رئیس سابق دفتر سیاسی جنبش حماس در مصاحبه با شبکه خبری الجزیره گفت: ما می‌خواهیم این اعتراضات به یک انتفاضه‎ در فلسطین و جهان تبدیل شود تا کشورهایی که تصمیم گیرنده هستند آمریکا را به لغو این اقدام مجبور کنند.

وی در خصوص لزوم شکل گیری انتفاضه گفت:

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا بر ایجاد نزاع دینی در منطقه پافشاری می‌کند و به این نتیجه خواهد رسید که مرتکب چه حماقتی شده است. او مسئول عواقب اقدامش درباره به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت اسرائیل خواهد بود.

مشعل تأکید کرد: آنچه در جمعه خشم رخ داد گام مهم و خوشحال کننده‌ای بود و هرگز این خیزش مردمی گذرا نخواهد بود و تا زمانی که آمریکا مجبور به لغو اقدام خود درباره قدس شود، ادامه خواهد داشت.

وی تأکید کرد: آنچه از فلسطینیان خواسته می‌شود تقویت وحدت داخلی و آشتی ملی و حل مشکلات نوار غزه و کرانه باختری است. ما به یک استراتژی مبتنی بر مبارزه و متفاوت از قبل و انتفاضه فراگیر و مقاومت مردمی نیاز داریم.

فلسطینی‌ها به جامعه جهانی و طرح‌های عربی و دولت آمریکا فرصت دادند اما نتیجه صفر بود. ما از مواضع کشورهایی که اقدام آمریکا را محکوم کردند قدردانی می‌کنیم اما باید بر آمریکا برای لغو این اقدام اعمال فشار شود.

مشعل تأکید کرد: برخی از کشورهای عربی برای آمریکا بازارگرمی کردند. این کشورها باید گام‌های قوی بردارند و موضع خود را واضح اعلام کنند و اقدامات سیاسی، اقتصادی و دیپلماتیک در مخالفت با اقدام آمریکا اتخاذ کنند.

وی گفت: آنچه به عنوان معامله قرن از آن یاد می‌شود تجاوز به رهبری فلسطین و اردن و طرف‌های ذیربط است و به منزله قانونی کردن عادی سازی روابط اعراب با اسرائیل و از بین بردن مسئله فلسطین است.

حماس خواهان درگیری با اشغالگران در کل فلسطین شد.

در همین راستا، جنبش حماس از تمامی گروه‌ها و اعضای مقاومت فلسطین خواست به این انتفاضه مبارک تا تحقق تمامی خواسته‌های عادلانه مردم ادامه دهند.

در بیانیه جنبش حماس آمده است: قدرت ما به عنوان فلسطینی‌ها در وحدتمان به ویژه وحدت میدان نهفته است برای همین از همگان می‌خواهیم تحت پرچم مقاومت اتحاد داشته باشند. 

ما از فلسطینی‌ها می‌خواهیم روز شنبه به تمامی مناطق تماس با نظامیان صهیونیست بروند و وارد درگیری با سربازان و شهرک‌نشینان شوند.

به گزارش سروش، به گزارش سروش، حماس تأکید کرد: این انتفاضه مبارک از نو متولد شده است و جز با پس گرفتن حقوق مردممان پایان نخواهد یافت. ما از مردم فلسطین و جهان عرب و آزادگان جهان می‌خواهیم از مردممان حمایت کنند و چهره واقعی اشغالگران و هم‌پیمانش آمریکا را برملا کنند.

انتهای پیام///

منبع
ایسنا
ارسال دیدگاه