کد خبر:7179
پ
شورا

مخالفت اعضای شورای امنیت با تصمیم ترامپ درباره قدس

اعضای شورای امنیت با تشکیل جلسه مخالفت خود را با تصمیم رئیس‌جمهوری آمریکا مبنی بر به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی اعلام کردند.

اعضای شورای امنیت با تشکیل جلسه مخالفت خود را با تصمیم رئیس‌جمهوری آمریکا مبنی بر به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی اعلام کردند.

به گزارش سروش،به نقل از سایت شبکه المیادین، در جلسه شورای امنیت اعضا، ابتدا به سخنرانی و بیان مخالفت هماهنگ کننده سازمان ملل در روند صلح گوش دادند.

مخالفت اعضای شورای امنیت

نیکولای ملادینوف، هماهنگ کننده سازمان ملل در روند صلح نسبت به انتفاضه سوم بعد از این تصمیم آمریکا هشدار داد.

ملادینوف نسبت به افزایش تنش‌ها بعد از تصمیم اخیر دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا درباره به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی هشدار داد و گفت، ممکن است این تصمیم به انتفاضه جدید منجر شود لذا خواستار مشخص شدن مسئله قدس در چارچوب راه حل فراگیر و طبق قطعنامه‌های بین المللی شد.

وی تاکید کرد، راه حل دو کشوری تنها راه حل است و نسبت به امکان اینکه گام‌های یکجانبه به سمت اقدامات افراط‌گرایانه سوق یابد، هشدار داد.

ریاض منصور، نماینده فلسطین در سازمان ملل نیز ضمن مخالفت با این تصمیم در این جلسه تاکید کرد: دونالد ترامپ با این تصمیم خود تهدید به بی‌ثباتی اوضاع کرد که تبعات خطرناکی دارد، باید این تصمیم لغو شود.

وی خاطرنشان کرد: امکان ندارد یک طرف روند صلح را به انحصار درآورده و به جانبداری از قدرت اشغالگر بپردازد.

منصور از کشورهای شورای امنیت به دلیل مواضع اولیه‌شان در قبال قدس تشکر کرد و عنوان داشت: شورا باید طوری عمل کنند که اعتماد ملت فلسطین به قوانین بین‌المللی بازیابد.

نماینده فلسطین با اعلام مخالفت شدید تصریح کرد، دولت اشغالگر رژیم صهیونیستی همچنان به ارتکاب جنایت‌ها، زورگویی به فلسطینی‌ها، تغییر ماهیت جمعیتی قدس ادامه می‌دهد.

در این حین نیکی هیلی، نماینده آمریکا در سازمان ملل به دفاع از تصمیم ترامپ پرداخت و تاکید کرد: رئیس جمهوری آمریکا متعهد به روند صلح است و تصمیم اخیر مقدمات در نظر گرفته شده در روند صلح را تغییر نمی‌دهد.

وی افزود: واشنگتن هرگز نمی‌پذیرد که دستوراتی از کشورهایی بگیرد که هیچ اعتباری در تعامل با مساله درگیری‌های فلسطینی و رژیم صهیونیستیی ندارند.

هیلی مدعی شد، سازمان ملل از متخاصم‌ترین جناح‌ها علیه رژیم صهیونیستی است.

هیلی افزود، کشورش موضعی در قبال مرزهای قدس ندارد و از هیچ تغییری در زمینه اماکن مقدسه در قدس حمایت نمی‌کند.

در این حال متئو ریکرافت، نماینده انگلیس در سازمان ملل نیز تاکید کرد، قدس شرقی اشغال شده و سفارت انگلیس در تل‌آویو باقی خواهد ماند.

وی گفت: به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی قبل از توافق صلح جایز نیست.

نماینده انگلیس بر لزوم بررسی مساله مرزها همزمان با تبادل اراضی و قرار دادن قدس به عنوان پایتخت مشترک دو طرف، حل مساله آوارگان فلسطینی، حفظ وضعیت کنونی مسجد الاقصی و قرار داشتن عبادتگاه‌های آن تحت قیمومیت اردن تاکید کرد و گفت: گسترش شهرک سازی‌ها مانعی در مسیر صلح است.

فرانسوا دلاتر، نماینده فرانسه نیز با تکرار مواضع نماینده انگلیس خواستار راه حل فراگیر شد.

وی با اعلام مخالفت خود با موضع اخیر آمریکا خواستار راه حلی شد که صلح را به خاورمیانه و جهان بازگرداند و هشدار داد، قدس نمی‌تواند زمینه‌ساز تلاش افراط‌گراها باشد.

نماینده روسیه نیز در سخنرانی‌اش ضمن مخالفت با این تصمیم، عنوان داشت که مسکو نگران تصمیم اخیر آمریکا در قبال قدس است.

وی تصریح کرد، کشورش شرح کاملی از طرف آمریکا درباره انتقال سفارت از تل‌آویو به قدس دریافت کرده است.

نماینده چین هم حمایت کشورش از تشکیل کشور مستقل فلسطین در مرزهای سال ۶۷ به پایتختی قدس شرقی را اعلام کرد.

نماینده سوئد نیز با اعلام مخالفت با به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی گفت: این تصمیم بر خلاف قوانین بین‌المللی بوده و مساله قدس باید در چارچوب مسائل وضعیت نهایی بررسی شود.

این نماینده تاکید کرد، هرگز الحاق قدس به رژیم صهیونیستی را به رسمیت نمی‌شناسد و اتحادیه اروپا به این مساله باور دارد.

وی تاکید کرد، این اقدام آمریکا موجب شعله‌ور شدن اوضاع منطقه و خارج آن شده است و باید از خشونتی که منجر به درگیری دینی می‌شود، اجتناب کرد.

نماینده مصر در شورای امنیت نیز بر اجرای قطعنامه‌های این شورا به منظور حفظ صلح و امنیت بین‌المللی تاکید و مخالفت و محکومیت مصر در قبال این تصمیم را اعلام کرد.

به گزارش سروش، وی نسبت به پیامدهای تصمیم اخیر ترامپ بر ثبات منطقه با توجه به جایگاه تاریخی و دینی قدس در میان کشورهای عربی و اسلامی هشدار داد.

انتهای پیام///

منبع
ایسنا
ارسال دیدگاه