کد خبر:7449
پ
نادری

مرکزگرایی یکی از آفت‌های سینمای فیلم کوتاه است

مرکزگرایی اغلب بدون کارشناسی هم همراه بوده که این موضوع استعدادها را در شهرها و جاهای دور تهدید می‌کند.

مرکزگرایی اغلب بدون کارشناسی هم همراه بوده که این موضوع استعدادها را در شهرها و جاهای دور تهدید می‌کند

 

 

به گزارش سروش، عضو هیئت داوران جشنواره کل گراش با بیان اینکه یکی از آفت‌های سینمای کوتاه توجه بیش از حد به مرکز استان‌ها است، گفت: وضعیت سینمای کوتاه در ساختار و استعدادها مطلوب است اما از لحاظ اقتصادی به توجه نیاز دارد.

 

 

سینمای کوتاه جریان زنده و پویایی دارد

مهدی نادری با اشاره به وضعیت سینمای فیلم کوتاه ایران اظهار داشت: سینمای کوتاه جریان زنده و پویایی است که نمونه آن در جشنواره فیلم کوتاه گراش دیده می‌شود و با وجود نوسانات و گاه عدم حمایت‌ها که خواسته یا ناخواسته انجام می‌شود، با نشاط و پویایی راه خود را ادامه می‌دهد.

 

 

کشف استعداد های بیشتر

وی با اشاره به حضور بخش خصوصی و برخی از انجمن‌ها در حمایت از سینمای فیلم کوتاه در سال‌های اخیر گفت: هر زمانی که نهادها و انجمن‌ها به ویژه انجمن سینمای جوان سخاوتمندانه و با اعتماد بیشتر به جوانان بها داده و ارشاد در حوزه زیرساخت‌ها و برگزاری جشنواره‌ها وارد شده، کشف و هدایت استعدادها بیشتر و سینمای کوتاه پرشورتر و با نگاه امیدوارانه‌تر همراه بوده است.

 

فیلمساز باید احساس قدرت بیشتر داشته باشد

 

کارگردان و نویسنده سینمای ایران افزود: هر زمان که فیلمساز احساس کند، جدی گرفته شده و به او اعتماد شده فیلم‌ها به لحاظ معنایی قدرت بیشتری دارد و موضوعات جذاب‌تر و بهتری برای فیلمسازی انتخاب می‌شود.

 

مرکزگرایی اغلب بدون کارشناسی هم همراه بوده

نادری با بیان اینکه یکی از آفت‌های سینمای کوتاه توجه بیش از حد به مرکز استان‌ها است، بیان کرد: این مرکزگرایی اغلب بدون کارشناسی هم همراه بوده که این موضوع استعدادها را در شهرها و جاهای دور تهدید می‌کند در صورتی که وضعیت فیلم کوتاه از لحاظ ساختار و استعداها بسیار غنی است.

 

مقوله اقتصاد هنر در فیلم کوتاه

وی با اشاره به اهمیت توجه به مقوله اقتصاد هنر در فیلم کوتاه عنوان کرد: با وجود وضعیت مطلوب سینمای کوتاه در ساختار و استعدادها اما از لحاظ اقتصادی به توجه نیاز دارد و آیا بهتر نیست در اقتصاد هنر به ویژه توسعه تولید، عرضه و نمایش فیلم‌های کوتاه یک تصمیم اساسی گرفته شود؟

 

 

هیئت برگزارکننده این جشنواره

عضو هیئت داوران جشنواره فیلم کل درباره این جشنواره گفت: جشنواره فیلم کوتاه گراش هیچ وقت رو به عقب نمی‌رود چون انرژی لازم را از جوانان می‌گیرد، هیئت برگزارکننده این جشنواره زیر ۳۰ سال هستند که در میان جشنواره‌های فیلم کوتاه الگو است.

 

 

ویژگی کلی جشنواره‌های فیلم

نادری با بیان اینکه جوانگرایی و غنای ۸ استانی که در جشنواره شرکت کردند، داوران را به حضور در جشنواره ترغیب می‌کند، عنوان کرد: در هر دوره از جشنواره تعدادی از آثار هستند که خوب، بد یا متنوع است و این ویژگی کلی جشنواره‌های فیلم است اما  در جشنواره گراش حتی در ضعیف‌ترین آثار نوآوری‌هایی چه به لحاظ فرم و چه معنا وجود دارد.

 

 

ویژگی شهرهای منطقه لارستان

وی درباره کاستی‌های این جشنواره نیز خاطرنشان کرد: ویژگی شهرهای منطقه لارستان به ویژه گراش داشتن ظرفیت اقتصادی و به دلیل ارتباط اقتصادی با کشورهای حاشیه خلیج فارس انباشت ثروت، خیرسازی و عمران است اما توجه بایسته‌ای به جوان‌ها نمی‌شود تا مرکزیت سینمایی در این منطقه با ۱۳ دوره جشنواره شکل گیرد.

 

 

کاستی‌های منطقه لارستان

عضو هیئت داوران جشنواره کل گراش بیان کرد: وقتی درباره کاستی‌ها در منطقه لارستان صحبت می‌شود رویکرد رو به دولت نیست بلکه با توجه به اینکه توان اقتصادی و معنوی در این شهرها بالا است باید رویکرد را از دولت به سمت منابع شخصی ببرند و  از جوانانی که افتخارات ملی و بین‌المللی هستند، حمایت بیشتری شود.

 

 

 

وی درگذشت حسن رشیدقامت، فیلمساز جوان شیرازی را تسلیت گفت و افزود: فقدان حسن رشید قامت برای بچه‌های فیلم کوتاه فقدان امید و طراوت فضای فیلم کوتاه است چراکه چنین انسان‌هایی به سینمای کوتاه و نوگرا وابسته و پیوسته هستند.

 

 

 

به گزارش سروش، نادری در پایان بیان کرد: فقدان رشیدقامت در عرصه سینمای فیلم کوتاه زنگ خطری است برای مسئولان که توجه بیشتری به جوانان داشته باشند و حمایت را بیشتر کنند چراکه جوانان نگهدارنده شور و نشاط فیلم کوتاه در عرصه بین‌المللی هستند.

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
تسنیم
ارسال دیدگاه