کد خبر:7220
پ
کوه

کوهنوردان مشهدی در برف و کولاک گرفتار شدند

کوهنوردان مشهدی که برای کوهنوردی به اشترانکوه لرستان رفته بودند در برف و کولاک گرفتار شدند.

کوهنوردان مشهدی که برای کوهنوردی به اشترانکوه لرستان رفته بودند در برف و کولاک گرفتار شدند.

 

 

به گزارش سروش، آغاز عملیات جست وجو برای یافتن کوهنوردان مفقود شده در اشترانکوه همچنان ادامه دارد و در حال حاضر ۶۰ کوهنورد زبده لرستانی برای یافتن این کوهنوردان به منطقه اعزام شده اند.

 

صبح روز گذشته (جمعه) پس از اعلام خبر گرفتار شدن تعدادی از کوهنوردان در ارتفاعات اشترانکوه لرستان، نیروهای امدادی به منطقه اعزام شدند که توانستند تا پیش از تاریک شدن هوا، ۶ تن از کوهنوردان را نجات دهند و اجساد ۲ تن را پیدا کنند.

 

 

شایان ذکر است که بهترین کوهنوردان هیات کوهنوردی و جمعیت هلال احمر لرستان برای یافتن کوهنوردان مشهدی آغاز شده است که از صبح امروز با روشن شدن هوا به منطقه اعزام شده اند. 

 

عملیات امداد و نجات برای نجات کوهنوردان مشهدی

عملیات امداد و نجات تا زمان پیدا شدن کوهنوردان مشهدی مفقود شده در اشترانکوه ادامه دارد که در حال حاضر ۲ فروند بالگرد در این راستا به کار گرفته شده است. 

 

بارش برف و کولاک در استان های غربی کشور

به رغم اعلام هواشناسی مبنی بر بارش برف و کولاک در استان های غربی کشور از جمله لرستان ۱۵ کوهنورد مشهدی پنجشنبه شب گذشته برای صعود به اشترانکوه عازم شهرستان ازنا در استان لرستان شده بودند که در برف و کولاک گرفتار شدند. 

 

 

ریزش بهمن و کولاک شدید در ارتفاعات اشترانکوه لرستان

ریزش بهمن و کولاک شدید در ارتفاعات اشترانکوه لرستان حادثه دلخراشی را رقم زد. حادثه‌ای که در آن هفت نفر از اعضای یک تیم کوهنوردی مفقود شدند. این تیم ۱۵ نفره از مشهد به قصد فتح قله جنون ارتفاعات اشترانکوه به این منطقه آمده بودند که همراه با یک راه‌بلد در مسیر بازگشت از قله گرفتار کولاک و بهمن شدند.

 

 

زنده‌بودن هفت مفقود دیگر این حادثه

تاکنون جسد دونفر از اعضای این تیم پیدا شده است. هرچند احتمال زنده‌بودن هفت مفقود دیگر این حادثه بسیار ناچیز است اما تلاش‌ها برای یافتن رد و نشانی از آنها همچنان ادامه دارد. در میان افراد ناپدیدشده، نام دو زن و یکی از نیروهای امداد و نجات کوهستان هلال‌احمر مشهد هم دیده می‌شود.

 

سرمای شدید هوا کار را برای نیروهای امدادی

شش نفر دیگر از اعضای این گروه هم با تلاش نیروهای هلال‌احمر نجات پیدا کردند که حال عمومی همه آنها مساعد است. هرچند شرایط نامساعد جوی و سرمای شدید هوا کار را برای نیروهای امدادی مشکل کرده است اما بنا بر اعلام نیروهای هلال‌احمر لرستان، این عملیات تا پیداشدن همه مفقودان این حادثه ادامه دارد.

 

سرنوشت هفت کوهنورد دیگر هنوز معلوم نیست و عملیات جستجوی این کوهنوردان از صبح امروز آغاز شده است.

 

روایت یکی از نجات‌یافتگان از ٢٢ساعت سرمای کشنده

 

حدود ساعت ۶ صبح به سمت قله حرکت کردیم. طبق برنامه قرار بود تا ساعت ١٠ به قله برسیم. همه چیز براساس برنامه پیش رفت. قله جنون را زدیم، اما در مسیر برگشت شرایط به هم ریخت. بارش شدید برف و کولاک کار را سخت کرد. هوا به‌قدری خراب شد که یک‌متری خودمان را نمی‌دیدیم. بلد راه مسیر برگشت را پیدا نمی‌کرد. درنهایت مجبور شدیم مسیر را برخلاف برنامه قبلی تغییر دهیم. اینها بخشی از صحبت‌های محسن اشرفی، یکی از اعضای این تیم کوهنوردی است.

 

 

تغییر مسیر برای چند ساعت

یکی از نجات پیدا شده ها درباره مسیر برگشت گفته است: ما مجبور شدیم مسیر بازگشت را تغییر دهیم. خودمان را برای چندساعت سخت آماده کردیم. به هرحال باید از ارتفاع ٣٨٠٠متری در آن شرایط خراب جوی پایین می‌آمدیم. شیب تند و کولاک شدید کار را برای ما سخت کرده بود. تنها امید ما رسیدن به پناهگاهی بود که ٣ نفر از بچه‌ها به توصیه سرپرست تیم در آن‌جا مانده بودند، اما در مسیر رسیدن به آن چند آبشار یخی وجود داشت که عبور از آن نیاز به امکانات و ایجاد کارگاه داشت. به همین دلیل ما دو گروه شدیم. من همراه سه نفر دیگر به‌عنوان تیم پیشرو برای شناسایی مسیر جلوتر حرکت کردیم و ٨ نفر دیگر هم پشت سر ما بودند.

 

 

چند ساعت از حرکت ما گذشت، شرایط خیلی سخت بود، به کُندی حرکت می‌کردیم که ناگهان صدای ریزش بهمن را شنیدیم. بچه‌ها به احتمال زیاد درون یکی از آبشارهای یخی که عبور از آن فوق‌العاده سخت و دشوار بود با مشکل سقوط بهمن مواجه شده‌اند. مهشید و اکرم هم بین آن ٨ نفر بودند. حدود ساعت ٨ شب بود که چراغ پناهگاه را دیدیم، وقتی به آن‌جا رسیدیم، متوجه شدیم، علیرضا همراه ما نیست. من دیگر توان بازگشت نداشتم. یکی دیگر از بچه‌های تازه‌نفس با لباس و امکانات مناسب بالای سر او رفت و لباس‌های او را تعویض کرد. اما او در این سرما دوام نیاورد.»

 

 

به گزارش سروش، رضا آریایی مدیرکل مدیریت بحران استانداری لرستان اعلام کرده احتمال زنده بودن کوهنوردان مفقود بسیار کم است.

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه