اخبار برگزیده

کد خبر:7523
پ
رئیس جمهور

بودجه ۹۷ ؛ تبلور وعده های اصلی دولت دوازدهم در انتخابات اردیبهشت ۹۶

روحانی: بودجه امسال متفاوت با بودجه سال‌های گذشته و تبلور وعده‌های انتخاباتی اردیبهشت ۹۶ است.

رئیس‌جمهور در جلسه تقدیم لایحه بودجه ۹۷ به مجلس شورای اسلامی در محل مجلس گفت: بودجه امسال متفاوت با بودجه سال‌های گذشته و تبلور وعده‌های انتخاباتی اردیبهشت ۹۶ است.

بودجه ۹۷ به معنای آغاز  اجرای برنامه های دولت دوازدهم است

به گزارش سروش، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی برای تقدیم لایحه بودجه سال ۹۷ در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی حضور یافت.

وی در سخنانی ایام میلاد باسعادت پیامبر اکرم (ص) و امام صادق (ع) و ماه ربیع المولود را خدمت همه نمایندگان مجلس شورای اسلامی وملت ایران تبریک و تهنیت گفت و افزود: خدا را شاکرم که امسال اولین بودجه دولت دوازدهم و پنجمین بودجه از ابتدای دولت یازدهم در موقع قانونی تقدیم مجلس شورای اسلامی می شود.

رییس دولت دوازدهم اظهارکرد: امیدواریم طبق آیین نامه مجلس در روند بررسی های ۴۰ روزه بودجه در اواخر دی ماه شاهد بررسی این لایحه در صحن علنی مجلس باشیم و تا آغاز دهه فجر (دوازدهم بهمن) این لایحه در اختیار دولت به صورت قانون قرار بگیرد.

روحانی همچنین گفت: لایحه بودجه ۹۷ کاملا متفاوت با بودجه سال های گذشته است و در واقع در این لایحه بودجه به خوبی روشن شده که بودجه یک لیست درآمدی وهزینه ای تنها نیست.

وی تصریح کرد: بودجه سال ۹۷ به معنای آغاز اجرای برنامه های دولت دوازدهم است. تمام وعده های اصلی که دولت در انتخابات به مردم داده و هر آنچه مورد مطالبه مردم در ایام انتخابات ازجمله اشتغال، رشد اقتصادی، رفع فقر و کاهش نابرابری ها، تحرک در فصل های اصلی و مهم و حضور بخش خصوصی در اقتصاد کشور بود، شما در این لایحه به خوبی مشاهده می کنید.

تحول بزرگ در بودجه ۹۷

روحانی ادامه داد: لایحه ای که امروز تقدیم مجلس می شود در تبصره های ۱۴، ۱۸ و ۱۹ به خوبی خواهید دید که یک تحول بزرگ در بودجه سال ۹۷ خواهد بود، روند جدیدی را دولت آغاز کرده و این روند را در سال های بعد ادامه خواهد دارد.

وی با بیان این که پایه اصلی بودجه امسال شفافیت است و پرداخت اعتبار به دستگاه ها بر مبنای عملکرد سه ماهه آنها است، اظهار کرد: آنچه که در گذشته انجام می شد این بود که دستگاهی می گفت سال گذشته هزار تومان گرفته بودم از این رقم ۹۹۰ تومان را خرج کردم و حداقل ۱۰ درصد برای سال آینده اضافه می خواهم، یک هزار و ۱۰۰ تومان می خواهم.

رییس جمهوری خاطرنشان کرد: آن کسی که هزار تومان بودجه داشت و صرفه جویی کرده و۸۰۰ تومان خرج کرده بود به مراتب کمتر در سال بعد دریافت می کرد، این رقابتی برای هزینه کردن به ویژه در ماه های آخر سال بود که بودجه را هزینه کنند برای اینکه بتوانند بودجه بیشتر بگیرند.

تسلسل در گرفتن اعتبار

روحانی یادآور شد: به قول فلاسفه تسلسل در گرفتن اعتبار شکل گرفته بود که پایانی نداشت و برای همین می گفتند تسلسل باطل است. مسیری انتخاب شده بود که به نفع کشور نبود. شفافیت در آن نبود و دستگاه ها تشویق به اجرا نمی شدند.

وی تصریح کرد: از طرف دیگر نمی دانستیم یک خدمت چقدر برای دولت هزینه دارد. اگر بناست بیماری را معالجه کنیم با چه هزینه ای، عمل جراحی با چه هزینه ای، اگر دانشجویی می خواهد تربیت شود با چه هزینه ای.

هزینه دستگاه های دولتی با بخش خصوصی قابل مقایسه نیست

رییس دولت دوازدهم همچنین گفت: وقتی هزینه دستگاه های دولتی را با بخش خصوصی مقایسه می کردیم گاهی اصلا قابل مقایسه نبود ما دانش آموز دبستانی را با کیفیت درسی پایین تر و با قیمت گران تر (تربیت می کردیم).

روحانی تاکید کرد: زمانی که وزیر آموزش و پرورش را می خواستم به مجلس معرفی کنم، گفتم اگر ما صندلی دانش آموز را از یک مدرسه خصوصی بخریم ممکن است برای ما یک میلیون تمام شود اما دانش آموز را در اختیار وزارت آموزش و پرورش می گذاریم، دو و نیم میلیون هزینه می کنید.

وی اضافه کرد: وزیر آموزش و پرورش از هر دو حرف من ایراد گرفت و گفت این اقدام برای بخش خصوصی ۸۰۰ هزار تومان نمی شود و برای دولتی هم نزدیک سه میلیون تومان می شود.

وی همچنین گفت: آیا این کار درست است که ما این همه هزینه می کنیم، هزینه برای چه می کنیم، از پول مردم برای چه، برای خدمت؛ آن خدمت باید به چه قیمتی ارائه شود.

دولت باید بتواند با بخش خصوصی رقابت کند

رییس جمهوری تصریح کرد: دولت باید بتواند با بخش خصوصی رقابت کند یا واگذار کند ما باید بر مبنای عملکرد بودجه ریزی کنیم بر مبنای هدف و برمنبای نتیجه نه بر مبنای هزینه پارسال. تمام بودجه های گذشته بر مبنای هزینه پارسال است و این در بودجه امسال آغاز شده است.

روحانی افزود: حدود سه یا چهار درصد بودجه ای که تقدیم مجلس شورای اسلامی می شود، بودجه عملیاتی است و باید این روند ادامه یابد تا همه بودجه ها عملیاتی شود و در بخش استانی ۱۰۰ درصد بودجه عملیاتی در نظر گرفته شده است.

تمرکز زدایی در بودجه ۹۷

وی با بیان این که از طرف دیگر تمرکز زدائی بودجه به گونه ای تنظیم می شود، اظهارکرد: قبلا همه اعتبارات و هزینه ها در اختیار تهران بود، دو یا سه درصد اعتبارات هزینه ای به استان تعلق می گرفت با مقدار کمی بودجه عمرانی ولی برای سال آینده به جای چهار درصد ۲۴ درصد بودجه در بخش هزینه ای را در اختیار استان ها قرار می گیرد و در بخش عمرانی بیشتر ۳۰ درصد قرار دهیم تا استان ها خود بدانند چه مقدار هزینه دارند وچه مقدار درآمد وخودشان مدیریت کنند و نمایندگان در هر استانی راحت تر بتوانند بر کار استان، استاندار و برنامه ریزی ومسئولین استان تظارت کنند و ما برمبنای عملکردهای سه ماهه نظارت کنیم و بودجه در اختیار آنها یگذاریم .

رییس جمهوری با بیان این که سازمان برنامه و بودجه در لایحه ۹۷ مسئولیت سنگینی بر دوش دارد که باید به دقت نظارت کند، گفت :مشکل دیگر بودجه که از نمایندگان درخواست می کنم کمک کنند تا آن را حل کنیم این است که در سال های گذشته «ردیف ان در ردیف» وجود داشت و هرکسی ردیفی می گرفت.

وی ادامه داد: دو برادر در یک دستگاه، بعد پسر عمو آمد چهار تا ردیف گرفت و ردیف و ردیف درست شد ومعلوم نیست این ردیف ها و پول ها در اختیار چه کسی قرار می گیرد و چه کسی نظارت می کند.

ردیف ها در لایحه بودجه ۹۷ کاهش یافته است

رییس قوه مجریه با تاکید بر این که ردیف ها در لایحه بودجه ۹۷ کاهش یافته است از نمایندگان مجلس خواست که کمک کنند، چراکه حتما به شما مراجعه می کنند و به شما فشار می آورند ما باید بتوانیم بر ردیف ها نظارت کنیم این پول کجا می رود و چگونه مصرف می شود.

روحانی افزود: اگر روند سال ای گذشته ادامه یابد فرض محال که دولت دوازدهم بتواند کشور را اداره کند، دولت بعد حتما نمی تواند کشور را اداره کند و در یک بن بست قرار می گیریم.

 از این پس سرعت بیشتر می خواهیم

وی ادامه داد: ما در بودجه امسال برای تمام چالش های اصلی کشور ورود کردیم و در بودجه وارد شدیم و این روند را در چهار سال آینده ادامه خواهیم داد.

رییس جمهوری خاطرنشان کرد: در دولت یازدهم تلاش ایجاد آرامش اقتصادی بود و می خواستیم در واقع لکوموتیو و قطار روی ریل قرار بگیرد و حال روی ریل قرار گرفته حالا سرعت و دقت لازم می خواهیم و باید با سرعت پیش برویم تا به اهداف برسیم.

روحانی گفت: در سال های گذشته ما از آغاز نگران رشد بودیم، به دلیل این که با رشد منفی قبلا مواجه بودیم و تلاش این بود که اقتصاد دارای رشد باشد و تورم قابل مهار باشد و اشتغال قابل قبول داشته باشد و بانک ها نظم پیدا کند و صندوق های بازنشستگی در مسیر درست باشد و بودجه ریزی علمی وعملیاتی ودرست وبا نظارت باشد و در اشتغال بتوانیم حرکت بزرگ بوجود اوریم.

وی افزود: تلاش داشتیم در مساله فقر یک قدم مهم برداریم، اگر بخواهم بودجه سال آینده را در یک جمله خلاصه کنم این است که بودجه سال ۹۷ بودجه ای برمبنای اشتغال فراگیر و برمبنای رفع فقر و ایجاد عدالت است.

در دولت یازدهم جز در سال ۹۲ در همه سال ها رشد مثبت داشتیم

روحانی ادامه داد: در گذشته شرایط ما به گونه ای بود که باید دولت مسیر اقتصاد را در مسیر رشد و توسعه قرار دهد ما در دولت یازدهم جز در سال ۹۲ در همه سال ها رشد مثبت داشتیم و مخصوصا سال ۹۵ که به رشد دو رقمی رسیدیم.

وی گفت: آنچه در فصل اول امسال در مقایسه با فصل اول سال گذشته در رشد اقتصادی به ما اعلام می شود بدون نفت ۷ و با نفت ۶٫۵ درصد است که یک قدم بسیار خوبی در رشد برداشته شده است.

رییس قوه مجریه تاکید کرد: هدف گذاری این است که در عمر دولت دوازدهم رشد بالای ۵ درصد سالانه داشته باشیم.

روحانییادآور شد: تورم در دولت یازدهم مهار شد و هدف گذاری ما این بود که یک رقمی شود . می خواستیم در سال پایانی یک رقمی شود ولی یک سال زودتر یک رقمی شد و تا امروز هم این تورم یک رقمی باقی مانده است .تلاش ما این است که مهار تورم را ادامه دهیم .

اشتغال خالص ۷۵۰ هزار نفری در شش ماه نخست امسال

وی همچنین گفت: در مساله اشتغال مشکل بزرگی پیش رو است این که در زمان انتخابات یکی از خواست های اصلی مردم مساله اشتغال بود و بحق می گفتند و همه نامزدها هم به مردم قول اشتغال می دادند و می گفتند روند اشتغال را سرعت می دهیم و بیکاری را کاهش می دهیم.

رییس جمهوری افزود: در دو فصل آغازین امسال نسبت به سال گذشته اشتغال خالص ما ۷۵۰ هزار نفر است و یک رقم بسیار خوب است که تا پایان سال وابسته به فصل های بعدی است چرا که اشتغال را فصل به فصل مقایسه می کنیم.

وی ادامه داد: البته این اشتغال با رقم نیروهای فعال در بازار کار فاصله دارد. پیش بینی ما این است که در سال آینده نیروهای جدید برای بازار کار حدود ۸۴۰ هزار نفر باشد . معنی آن این است که باید حرکت بسیار بزرگی را برای اشتغال انجام دهیم.

در لایحه بودجه امسال یک مساله مهم اشتغال است

رییس جمهوری گفت: در لایحه بودجه امسال یک مساله مهم اشتغال است. شما می بینید که با درآمدی که در تبصره ۱۸ پیش بینی کردیم و با اهرم کردن این درآمد برای استفاده از صندوق توسعه ملی و همچنین تسهیلات بانک ها این سه باهم یک رقم بزرگی را برای اشتغال در اختیار گذاشته است.

روحانی افزود: ما در گذشته تجربه بسیار بدی در اشتغال داریم و هر دولتی در اشتغال وارد شده و وامی را تقسیم کرده است به نتیجه مثبت نرسیده است.

وی خاطرنشان کرد: تلاش ما برای اشتغال این است که تسهیلات بانکی را در امور حاصل و ویژه کاهش دهیم و در برخی موارد وظیفه ای که کارفرما برای پرداخت بیمه دارد ما به عهده بگیریم تا شاهد یک حرکت ارزشمند در بخش اشتغال باشیم.

استقراض از بانک مرکزی برای ساخت مسکن مهر خطای بزرگی بود

رییس جمهوری با تاکید بر این که در ساخت مسکن مهر استقراض از بانک مرکزی خطای بزرگی بود، گفت: مسکن مهر از جیب فقرا درست شد، همه راه اشتباه را در فهم این مسکن انتخاب کردند.

روحانی افزود: اگر لایحه بودجه به همین در صورتی که ما پیشنهاد دادیم به تصویب نمایندگان مجلس برسد، به ملت اعلام می کنم سال آینده ما در بخش های مختلف شاهد یک حرکت بسیار پرشتاب در اشتغال خواهیم بود.

وی ادامه داد:این که خواهش می کنم لایحه بودجه را تا ۱۲ بهمن به ما برگردانید به این دلیل است که امسال برای تدوین آیین نامه های این بودجه نیاز به وقت بیشتر است و ما باید تلاش بیشتری انجام دهیم تا این آیین نامه ها را تصویب کنیم.

رییس دولت دوازدهم با بیان در بخش اشتغال موارد خاصی بیشتر مورد نظر ما است،گفت: نخست صنعت مسکن می تواند پیشتاز در اشتغال باشد، بخش مسکن صدها شغل در کنار خود به همراه دارد. در سال های قبل در مسکن رشد منفی بود.

با این که رشد کلی کشور مثبت بود ولی رشد بخش مسکن منفی بود

روحانی تصریح کرد: با این که رشد کلی کشور مثبت بود ولی رشد بخش مسکن منفی بود. از زمستان سال گذشته این حرکت اصلاح شد و به سمت رشد مثبت در مسکن رفتیم، حال در سه ماه اول امسال رشد مسکن ما مثبت هفت است.

وی افزود: رشد بخش معدن هم که باز هم نیاز به تحرک داشت پنج درصد است و این نشان می دهد ما در بخش مسکن برای حرکت میدان داریم.

رییس قوه مجریه با طرح این سوال که ما چطور باید مسکن مردم را تامین کنیم، گفت: آیا مسکن مردم را بازسازی کنیم ،بافت فرسوده را از بین ببریم، امنیت جانی برای مردم در مسکن تامین کنیم و نشاط لازم را به جامعه برگردانیم. همه اینها در طرحی به نام بازسازی در بافت فرسوده و حاشیه شهرها می توانیم انجام دهیم.

روحانی خاطرنشان کرد:ما اگر در بیابان ۳۰ یا ۴۰کیلومتر بیرون شهر زمینی صاف پیدا کردیم و برج را بالا بردیم ؛ هذا اول المشکل؛ جاده کجا، آب، برق، گازش کجاست؟.مدرسه اش ؟ مسجدش؟ کلانتری اش کجاست ؟هیچ نیست. می شود اول گرفتاری .

مسکن وسط شهر جا دارد

وی اظهار کرد: یک خطا این بود که در دولت های گذشته رفتند بیابان ها را تبدیل به مسکن کنند. مسکن وسط شهر جا دارد. یک محله ۱۰۰، ۲۰۰، ۵۰۰ خانه کوچک، ساختمان مربوط به ۶۰ ،۷۰ سال پیش درقلب تهران و در قلب شهرهای بزرگ ما در مشهد، اصفهان در تمام کلان شهرهای با یک زلزله ویران می شود.ما در یک محله ساخت مسکن مناسب را برعهده بگیریم و مردم را منتقل و خانه آنها را خراب کنیم، فضای باز ورزشگاه مدرسه را هم بسازیم.

رییس جمهوری یادآور شد:این نیاز به بودجه ندارد. این نیاز ندارد که ما برویم در صندوقمان، در پایه پولی مان در بانک مرکزی دست ببریم، مشکل مسکن مهر این نیست که پایه اش سفت یا شل است، آن مسئله دوم است.

مسکن مهر از جیب فقرا درست شد

روحانی ادامه داد: مسکن مهر از چه پولی درست شد، این را جواب دهید، استقراض از بانک مرکزی خطای بزرگی بود، از جیب مردم. مسکن مهر از جیب فقرا درست شد چون پایه پولی بالا رفت ۴۰ درصد پول از اول تاریخ تا آن موقع به وجود آمده بود، ایجاد شد، این موجب تورم ۴۵ درصد شد.

رییس دولت دوازدهم با بیان این که همه راه اشتباه را در فهم مسکن مهر، انتخاب کردند تصریح کرد: ریشه مسکن مهر نادرست بود البته در اینجا کاری به مسکن مهر ندارم، بحث من این است که ما باید مسکن مردم را به طور صحیح درست کنیم.

یاز به پول بانک مرکزی نداریم

روحانی گفت: نیاز به پول بانک مرکزی نداریم، شما سرمایه دار را می آورید زمین را در اختیار او می گذارید، دو برابر مسکنی که در آن محله وجود دارد او می سازد،مسکن صاحبان خانه را به آنها می دهد و در برابرش مسکنی که می ماند به عنوان هم سرمایه گذاری و هم سودش برداشت می کند.

روحانی گفت:جلسات متعددی درمورد مسکن برگزار کردم، حتی سرمایه گذاران در جلسه ای با حضور مسئولین دولتی گفتند که ما نیاز به هیچ چیز نداریم، فقط وقتی خانه را درست می کنیم مشتری داشته باشیم خانه را از ما بخرد. پس ما تسهیلات ارزان قیمت لازم داریم برای خانه اولی ها برای آنهایی که خانه شان در منطقه بافت فرسوده است آنهایی که درشرایطی قرار گرفتند در حاشیه شهرها هستند.

سالانه ساخت ۲۰۰ هزار واحد مسکونی

رییس جمهوری گفت: در بخش اشتغال یکی از قدم های مهمی که ما برای اشتغال برخواهیم داشت سالانه ساخت ۲۰۰ هزار واحد مسکونی با تسهیلات جدید است.

روحانی در بخش دیگر از سخنانش اظهار کرد: واحد مسکونی را دولت نمی سازد، دولت سازنده ساختمان نیست دولت نظارت می کند مردم می سازند، شرکت ها می سازند، دولت ناظر است.

وی با بیان این که در زمینه صادرت غیرنفتی که در بودجه توجه ویژه به آن شده است، اظهار کرد: این بودجه کاملا جدید و با شکل و چارچوب جدید است و این بودجه تحول بزرگی ایجاد خواهد کرد.

کاهش نرخ سود تسهیلات بانکی

رییس قوه مجریه تصریح کرد: یک تحول کاهش نرخ سود تسهیلات بانکی است چرا که وقتی بخواهد سرمایه گذاری در کشور انجام شود نباید سرمایه گران باشد، اگر می خواهیم با دنیا و در صادرات غیر نفتی رقابت نماییم سرمایه را باید ارزان کنیم.

وی اظهارکرد: کسی می خواهد سرمایه گذاری کند، تسهیلات می خواهد و باید نرخ آن ارزان باشد. امروز تسهیلات بانکی ۳ درصد کاهش یافته که قدم بزرگی است و باید ادامه یابد.

دو تحول پس از برجام

روحانی افزایش صادرات نفتی را یکی از تحولات پس از برجام برشمرد و گفت: تحول دوم در برجام سرمایه گذاری خارجی است. امروز سرمایه گذاری خارجی سهل تر و آسان تر شده است و ما قراردادهایی که با دولت ها وبانک های آسیایی و اروپایی بستیم.

وی افزود: امروز دهها میلیارد تومان اعتبار در اختیار ماست که می تواینم استفاده کنیم وبه داخل کشور بیاوریم که با اوردن سرمایه در کنار سرمایه داخلی تحول بزرگی در اشتغال درست کنیم .

رییس جمهوری اضافه کرد: ما از طریق اصلاح قیمت ها رقمی را که به دست خواهیم آورد معادلش را از صندوق توسعه می گیریم واین دو با هم در بانک ها قرار می گیرد وبانک هم سهم خود را روی این می گذارد واین مجموعه تجهیز منبعی جدیدی برای اشتغلل و بویژه در صادرات غیر نفتی و بافت فرسوده و کشت های گلخانه ای وسایر موارد خواهد بود.

روحانی افزود: اولین ویژگی بودجه سال ۹۷ موضوع اشتغال است، این بزرگترین نکته ای است که در بودجه امده است و به مردم اعلام می کنم سال آینده با تجهیز این منابع می توانیم حرکت بزرگی را در اشتغال بوجود اوریم.

این بودجه برای رفع فقر است

وی با اشاره به مساله رفع فقر، گفت: این بودجه برای رفع فقر است و در این بودجه در تبصره ۱۴ اساسا برای اینست که ما بتوانیم به هدف رفع فقر مطلق برسیم.

رییس جمهوری تصریح کرد:برای اولین بارجمهوری اسلامی ایران یک قدم بزرگ برای استاندارد سازی زندگی مردم در بخش اقشار ضعیف در سال آینده برخواهد داشت و وعده ای که به مردم دادیم در این بودجه اولین قدم ها تبیین شده است.

روحانی افزود:رفع فقر مطلق از بودجه ۹۷ آغاز می شود، همه شما نگران هستید برای فقرای جامعه و حق با شما است و همه می دانیم اقشاری در کشور شرایط زندگی خوبی ندارند و شما می دانید که ما نسبت به گروه هایی که مورد حمایت قرار می گیرند مثل کمیته امداد و بهزیستی پرداختی امسال بیش از سه برابر سال گذشته بوده است واین اولین قدم بزرگ دولت برای رفع فقر است.

وی ادامه داد: بیش از سه برابر مستمری اینها نسبت به سال های گذشته افزایش یافته واین روند را ادامه می دهیم در سال آینده باید حداقل زندگی مردم و استاندار حداقل را تعیین کنیم.

تشکیل صندوق رفاه اجتماعی امید 

روحانی ادامه داد: یک استاندارد برای حداقل زندگی تعریف خواهیم کرد و اعلام می کنیم هرکس در کشور زندگی و درآمد او از این حداقل کمتر است می تواند در یک سازمان حمایتی ثبت نام کند . در واقع نظام تامین اجتماعی را سال آینده به صورت گسترده آغاز خواهیم کرد.

رییس جمهوری گفت: ما می خواهیم تمام اقشار ضعیف جامعه از حداقل زندگی استاندارد برخوردار شوند و این کار از بودجه ۹۷ شروع می شود.

وی افزود: در تبصره ۱۴ از نمایندگان می خواهیم در بحث یارانه ، اصلاحات لازم به دست شما و با کمک دولت انجام شود. در بخش یارانه همه ما معتقدیم که آنهایی که نیازمند هستند به یارانه برسند. سازمان هدفمندی یارانه را در این بودجه تغییر می دهیم.این سازمان به یک صندوق رفاه اجتماعی امید تبدیل می شود و شرایط جدیدی برای یارانه نقدی به وجود می آید.

وی اظهار داشت: نیاز و خواست مردم را باید در چارچوبی برآورده کنیم و هرآنچه اینجا به دست آمد برای مخارج دیگر برنمی گردد و هرآنچه ما در تبصره ۱۴ بدست آوردیم یا برای رفع فقر مطلق هزینه می کنیم یا برای رفع برخی مشکلات در بخش سلامت استفاده می شود.

روحانی ادامه داد: کاری که در بودجه ۹۷ انجام می گیرد اشتغال، رفع فقر، تعریف یک استاندارد برای یک زندگی و درخواست برای آنهایی است که نیازمند هستند برای ثبت نام و در نهایت ساماندهی یک سیستم دقیق پایشی در کشور و نظام جدید تامین اجتماعی برای همه مردم.

مشکل طرح های نیمه کاره 

روحانی گفت: مساله دیگری که در این بودجه تاکید شده است و در تبصره ۱۹ به آن پرداختیم حل مشکل طرح های نیمه کاره است که نمایندگان باید در این تبصره به آن توجه کنند.

رییس جمهوری افزود:۶ هزار طرح نیمه تمام ملی و ۶۵ هزار طرح استانی نیمه تمام در کشور داریم. چگونه باید مشکل آنها حل شود؟ اگر هر یک از آنها راه بیفتد اشتغال ایجاد می شود و خیلی مشکلات حل می شود.

۳۶۸ هزار میلیارد تومان بودجه عمرانی

وی ادامه داد: بنابراین در تبصره ۱۹ بودجه امسال ؛ بودجه عمرانی و منابع عمومی دولت در مجموع امسال ۳۶۸ هزار میلیارد تومان است که در این لایحه تقدیم مجلس شورای اسلامی می شود.

روحانی گفت: قصد داریم بودجه عمرانی تبدیل به اهرم شود تا بتوانیم در کنار صندوق و در کنار منابع بانک ها و همچنین بخش خصوصی و دولت این چهارتا باهم جمع شوند و بتوانیم طرح های نیمه تمام را تکمیل و واگذار کنیم و شاهد یک حرکت بزرگ در بخش عمرانی کشور در همه استانها باشیم.

رییس جمهوری افزود: نکته دیگری که در بودجه امسال به آن باید تاکید کنم این است که در سال های گذشته، سال ۹۴ و ۹۵علیرغم این که درآمد نفتی بسیار کاهش پیدا کرده بود ولی وضع ما نسبتا خوب شده است . تا پایان سال درآمد نفتی به طور متوسط ۵۰ دلار می شود.

۳۰ درصد درآمد نفت و گاز را به صندوق ریختیم

وی ادامه داد: باوجود این که شرایط بسیار سختی داشتیم طبق مصوبه مجلس ۳۰ درصد درآمد نفت و گاز را به صندوق ریختیم و احتمالا امسال هم شما می خواهید ۲ درصد اضافه کنید که ۳۲ درصد می شود.

رییس جمهوری گفت: پیش بینی ما این است که این ۳۲ درصد درآمد نفتی ما در سال آینده بیش از ۱۵ میلیارد دلار می شود که۲۰ درصد برای طرح هایی که داریم در صندوق بماند و ۱۲ درصد دیگر را از نمایندگان خواسته شده است برای طرح های مهم پیش بینی شود.

۲۵ درصد بازار پولی کشور در اختیار ۶ تعاونی متخلف بود 

رییس جمهوری همچنین گفت: ۲۵ درصد بازار پولی کشور در اختیار ۶ تعاونی متخلف بود و هر جوری می خواستند عمل می کردند.

روحانی خاطرنشان کرد: مجلس شورای اسلامی مقرر خواهد کرد که ۳۲ درصد درآمد نفتی به صندوق ریخته شود، خواست ما این است که ۱۲ درصد این یعنی این مقداری که بیش از ۲۰ درصد باشد در طرح های مهم بیاید و از صندوق استفاده بشود، اولین آن اصلاح امور بانکی است.

وی با تاکید براین که تا زمانی که امور بانکی ما اصلاح نشود، اقتصاد کشور درست نخواهد شد،اظهار کرد: ما تا کنون چند اصلاح در امر بانکی انجام دادیم، آخر دولت یازدهم، اول دولت دوازدهم همه تلاش خود را به کار گرفتیم برای این که خسارتی که از طرف چند تعاونی اعتباری در کشور بوجود آمده بود و جامعه ما را بهم ریخته، مردم را مستاصل، زندگی مردم را دچار مشکل کرده بود را جبران کنیم.

 ۲۵ درصد بازار پولی کشور در اختیار ۶ تعاونی متخلف بود

وی یادآور شد: ۶ تعاونی متخلف که ۲۵ درصد بازار پولی کشور در اختیار آنها بود، ۲۵ درصد بازار پولی در اختیار این ۶ دستگاه متخلف بود، نه تنها راجع به سود تسهیلات هر روز اراده می کردند و تصمیم می گرفتند و بهم می ریختند، هر روز اراده می کردند بازار ارز و سکه را بهم می زدند، بازار املاک را بهم می زدند، هر جوری که می خواستند عمل می کردند.

روحانی ادامه داد: دولت یازدهم با استمداد از رهبر معظم انقلاب که من خدمت ایشان در آخر دولت یازدهم به طور مفصل صحبت کردم مبنی بر این که ما دچار چه معضل بزرگی هستیم و سه الی چهار میلیون نفر تمام زندگیشان در حال تلف شدن است و این ها چه کسانی و صندوق ها چه کسانی هستند.

وی همچنین گفت:چقدر برخورد با این صندوق ها سخت بود، اگر خدا کمک نمی کرد، آنها رفته بودند همه را دیده بودند، همه جا به ما فشار می آوردند، از تمام ارگان ها به من نامه می نوشتند که «آقا این آدم به این خوبی، این همه خدمت کرده، چه کارش دارید، چرا دارید حسابش را می بندید، چرا دارید موسسه اش را می بندید؟».

آدم های عجیب و غریب می آمدند و سفارش می کردند

روحانی افزود:آدم های عجیب و غریب می آمدند، سفارش می کردند و معلوم بود این ها با چه دغل کاری رفته بودند افکار آدم های خوب ما را هم منحرف کرده بودند، ما با کمک رهبر معظم انقلاب، رییسان سه قوه، شورای عالی عالی امنیت ملی وارد عمل شدیم و به بانک مرکزی اختیارات لازم را دادیم، کار بسیار عظیم و بزرگی تا امروز انجام شده است.

وی خاطرنشان کرد: تمام آنهایی که در این موسسات حساب داشتند ۹۸ درصد افراد، ۹۸ درصد سپرده گذاران، یا پولشان را کامل گرفتند یا تا آخر این ماه خواهند گرفتند، البته دو درصد باقی مانده، این دو درصد هم بانک مرکزی و هم نمایندگان سه قوه و هم دادگاه ها در حال تلاش هستند اموال این ها شناسایی شود تا ما مشکل آن دو درصد را حل کنیم.

رییس دولت دوازدهم اضافه کرد: حل ۹۸ درصد مشکلات سپرده گذاران به یک معجزه شبیه بود، کار بسیار عظیم و بزرگی انجام شد، همه قوا کمک کردند، رهبری کمک کردند، شورای عالی امنیت ملی کمک کرد.

ما نباید بگذاریم این حادثه در کشور ما تکرار شود

وی ادامه داد: ما نباید بگذاریم این حادثه در کشور ما تکرار شود، بانک مرکزی ما هر اختیاری می خواهد شورای عالی امنیت ملی به آن خواهد داد برای اینکه جلوی این کار گرفته شود، من مطمئنم نیازی هم به قانون داشته باشیم همه نمایندگان مجلس کمک خواهند کرد. این ها اقتصاد کشور را نابود کرده بودند، زندگی مردم را نابود کرده بودند، این قدم بزرگ در بحث بانک ها بود.

روحانی یادآور شد: کاهش سود تسهیلات قدم مهم دوم بود، ارتباط بانک ها با بانک های خارج قدم سوم بود، بالا بردن سرمایه برخی از بانک ها قدم چهارم بود و ما امروز نیاز داریم برای اصلاح امور بانکی که موتور محرک در اقتصاد کشور هستند به اصلاح امور بانکی.

رییس جمهوری اظهار کرد: ما برای اصلاح امور بانکی سه میلیارد دلار از پول صندوق می خواهیم و بیش از دو میلیارد و ۱۵۰ میلیون دلار برای محیط زیست می خواهیم.

ریزگرد ها و هوای آلوده

روحانی در بخش دیگری از سخنان خود خاطر نشان کرد: هوا وخاک آلوده، مشکل آب، وضع تالاب ها ودریاچه ها ومشکل پسماندها معضل بزرگی را در کشور بوجود آورده است.

وی گفت: وقتی به شمال کشور می روید لب دریا و رودخانه و کنار جنگل مشاهده می کنید که چه خبر است. وقتی به جنوب آبادان وخرمشهر می روید می بینید چه وضعی دارد، ما باید مشکل پسماند این استان ها را حل کنیم .

وی افزود: باید مشکل ریزگرد و هوای آلوده را حل کنیم و قدم هایی که برداشتیم خوب بوده ولی تا رسیدن به هدف بسیار کم است ولی ما شروع کردیم به نهال کاری در جنوب و مقرر کردیم همه دستگاه هایی که با نفت و گاز و نفت کوره کار می کردند با گاز کارکنند.

رییس دولت دوازدهم اضافه کرد: برای جایگزینی ماشین های فرسوده قدم های خوبی برداشته شده ولی هوای هنوز آلوده است ومردم در فشار ریزگردها هستند وخانه های مردم در برابر زلزله مقاومت ندارد .

بهره وری مناسب از آب 

روحانی گفت: ما باید وضع مسکن وبافت فرسوده و محیط زیست را حل کنیم و باید معضل آب را حل کنیم و راه حل معضل آب بهره وری مناسب از آب است.

وی ادامه داد:بهره وری از آب می تواند اولین قدم، نه تنها قدم باشد و آب کشاورزی باید شرایط درستی را پیدا کند و طرح هایی که امروز در حال اجرا است تحول بزرگی است و در کشت های گلخانه ای تحول بزرگی بوجود آمده است و طرح های آبهای تحت فشار و سامانه های نوین آبیاری تحول بزرگی است.

رییس جمهوری خاطر نشان کرد: دو میلیارد و۱۵۰ میلیون دلار برای این امر اختصاص دادیم بنابراین آماده ایم تا مجلس شورای اسلامی به جای ۲۰ درصد ۳۲ درصد از منابع نفتی ما را کسر وبه صندوق بریزد و اما برای طرح های مهم کشور و محیط زیستی واصلاح نظام بانکی که دو معضل بزرگ است دو را ه را پیش بینی کردیم و شما باید کمک کنید.

وضع صندوق های بازنشستگی درست نیست

روحانی گفت: وضع صندوق های بازنشستگی درست نیست و شما می دانید تمام مشکلاتی که در کشور داریم نه از آسمان هفتم و نه از بیرون مرزها نیامده است بلکه خودمان در بسیاری از موارد تصمیم خودمان ایراد داشته وناقص بوده وباید حل کنیم وباید قدمهای بزرگ برداریم .

وی افزود: اولین قدم این است که صندوق های بازنشستگی و تامین اجتماعی وبانک ها دست از بنگاه داری بردارند. بنگاه ها را باید عرضه کنند و بفروشند، ممکن است بخواهند سهام داشته باشند که ایراد ندارد ولی مدیریت بنگاه را نباید داشته باشند.

رییس جمهوری گفت: دولت در این زمینه قدم برداشته وشروع کرده ونمایندگان باید حمایت کنند تا در بودجه شاهد تحول بزرگ باشیم.

توطئه جدید تعرض به قدس شریف 

روحانی خطاب به نمایندگان مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: بعد از اینکه توطئه ابرقدرت ها در منطقه برای مسلط کردن گروهای تروریستی برمردم مظلوم منطقه با شکست مواجه شد امروز آمریکائی ها توطئه جدیدی را با کمک صهونیست ها آغاز کردند واین تعرض به قدس شریف است.

روحانی درپایان گزارش لایحه بودجه ۹۷ خدمت نمایندگان وملت ایران اعلام کرد ما در برابر توطئه قدرت های بزرگ،آمریکا و استکبار و صهیونیست نه ساکت بودیم ونه هستیم ونه خواهیم ماند و هر قدمی که بتوانیم برای حمایت از ملت مظلوم فلسطین وجایگاه مقدس بیت المقدس که سرزمین مسلمانان است، همان مکانی که پیامبر(ص) به آسمان ها عروج کرد، برخواهیم داشت.

وی افزود:ما مسلمان ها وایرانی ها در برابر حراست از قدس شریف و حقوق ملت فلسطین در تمام لحظات امروز و آینده به عنوان آرمان مقدس مد نظر بوده وآمریکا و صهیونیست در این توطئه موفق نخواهد بود و ملت های اسلامی به حول و قوه الهی روزی قدس قبله گاه اول مسلمانان را آزاد خواهند کرد .

آمریکا نیستیم که پیمان شکن باشیم

رئیس جمهوری گفت: به دنیا اعلام می کنیم، روابط ما با دنیا طبق عهد است. ما پیمان شکن نیستم، ما آمریکا نیستیم که پیمان شکن باشیم. پبمان به سختی می بندیم، قرارداد را به سختی امضا می کنیم، اما اگر امضا کردیم پای امضایمان می ایستیم.

روحانی اظهار داشت: اگر کشوری در منطقه در همسایگی ما هست که متاسفانه زیاد حرف می زند و حرفهاش بی منطق است ما با آن کشور هم مشکل نداریم.

وی گفت:عربستان سعودی بعنوان کشور همسایه ما بمباران یمن را قطع کند. این که سر تواضع در برابر اسرائیل فرود آورده از این حالت رکوع خارج شود، مستقیم بایستد، اتکایش به ملت خودش و ملت های منطقه باشد، ما از فردایش هیچ مشکلی با عربستان نداریم.

رئیس جمهوری اضافه کرد:عربستان بمباران یمن را قطع کند والتماس برای رابطه با صهیونیسم را قطع کند.ما دو تا قطع از عربستان می خواهیم : ‘قطع دوستی غلط با صهیونیسم’ و ‘قطع بمباران غیر انسانی یمن’. ما دیگر با عربستان مشکلی نداریم،می توانیم روابطمان را برقرار کنیم،و می توانیم روابط خود داشته باشیم و آنها باید آغاز گر این کار باشند، می توانند آغاز کنند.

روابط ما با دنیا طبق عهد است

رئیس دولت دوازدهم خاطرنشان کرد:ما به دنیا اعلام می کنیم روابط ما با دنیا طبق عهد است.ما پیمان شکن نیستم، ما آمریکا نیستیم که پیمان شکن باشیم.پبمان به سختی می بندیم، ما قرارداد را به سختی امضا می کنیم، اما اگر امضا کردیم پای امضایمان می ایستیم.

وی تصریح کرد:ما به عهدمان وفا می کنیم، ما به پیمانمان، به عقدمان وفادار هستیم، ما مسلمانیم، ما ایرانی هستیم، ما دارای فرهنگ بلند هستیم، به اروپا، به آمریکا، به دیگر کشورها می گوییم تا آنها پای عهد هستند ما پای عهدمان خواهیم بود، ما آغاز گر نقض برجام نخواهیم بود البته اگر روزی آن ها بخواهند نقض بکنند غصه ای نداریم .پیش بینی های لازم را کردیم.

رئیس جمهوری گفت: تا انها پای عهد خود هستند ما پای عهدمان خواهیم ماند و ما آغازگر نقض برجام نه هستیم ونه خواهیم بود.
روحانی افزود: البته اگر روزی انها بخواهند نقض کنند غصه ای نداریم ما مسیرلازم پیش بینی کردیم، اما در شرایط امروز در سایه برجام دو تحول بزرگ در زمینه اقتصاد در ماههای اخیر بوجود اوردیم.

 دست رزمندگان و رزمندگان مقاومت را می بوسیم

رئیس جمهوری گفت: ما تعامل گسترده با جهان داریم و به حول و قوه الهی در یک کار عظیم وبزرگ در سالهای اخیر در منطقه امنیت وثبات را به منطقه برگرداندیم.

روحانی افزود: دست رزمندگان و رزمندگان مقاومت را می بوسیم که استکبار جهانی و صهیونیسم را مایوس کردند، سوریه و لبنان را امن کردند و انشاءالله در آینده یمن هم امن خواهد شد.

تمام تلاش بر این است که منطقه امن شود

وی ادامه داد: تمام تلاش بر این است که منطقه امن شود ، نمی خواهم بگویم تمام مشکلات امنیتی حل شده اما پایه های اصلی تروریسم در منطقه فروریخته و کار بسیار عظیمی انجام شده است.

رئیس دولت دوازدهم اظهارکرد: امروز روزی است که باید در منطقه از لحاظ اقتصادی، سیاسی و فرهنگی فعال شویم و باید درعراق، سوریه افغانستان وپاکستان ودر کشورهای منطقه و آسیا فعال شویم.

روحانی گفت: نیازبه یک تحرک داریم . برای اشتغال یک بخش بزرگ آن از طریق صادرات نفتی درست خواهد شد .

آرمان مقدس ایرانیان: دفاع از ملت مظلوم فلسطین

وی ادامه داد: بعد از این که توطئه ابرقدرتها در منطقه برای مسلط کردن گروه های تروریستی بر مردم مظلوم منطقه با شکست مواجه شد امروز آمریکایی ها توطئه جدیدی را با کمک صهیونیست ها آغاز کردند و آن تعرض به قدس شریف است.

رییس جمهور گفت: ما در برابر توطئه قدرت های بزرگ، آمریکا ، استکبار و توطئه های صهیونیسم نه ساکت بودیم و نه ساکت هستیم و نه خواهیم ماند.

آمریکا و صهیونیسم در این توطئه موفق نخواهند بود

روحانی تصریح کرد: هر قدمی که بتوانیم برای حمایت از ملت مظلوم فلسطین و جایگاه مقدس بیت المقدس که سرزمین مسلمان ها است ؛ بر می داریم. همان جا که پیامبر (ص) به آسمان ها عروج کرد. حراست از قدس شریف و حمایت از حقوق ملت فلطسطین به عنوان یک آرمان مقدس در تمام لحظات مد نظر ما مسلمان ها و ایرانی هاست.

وی ادامه داد: آمریکا و صهیونیسم در این توطئه موفق نخواهند بود و ملت های اسلامی به حول و قوه الهی روزی قدس – قبله گاه اول مسلمان ها – را آزاد خواهند کرد.

به گزارش سروش، رییس جمهوری در پایان از نمایندگان خواست تا بودجه سال ۹۷ را تقدیم هیات رییسه مجلس شورای اسلامی کند .

 

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
سروش
ارسال دیدگاه