کد خبر:7526
پ
عرب

صدور بیانیه‎ی اتحادیه عرب در خصوص لغو تصمیم ترامپ

اتحادیه عرب طی بیانیه‎ای از تمامی کشورها خواست که کشور فلسطین را بر اساس مرزهای سال ۱۹۶۷ به پایتختی بیت المقدس شرقی به رسمیت بشناسند.

اتحادیه عرب طی بیانیه‎ای از تمامی کشورها خواست که کشور فلسطین را بر اساس مرزهای سال ۱۹۶۷ به پایتختی بیت المقدس شرقی به رسمیت بشناسند.

به گزارش سروش، به نقل از خبرگزاری ‌اسپوتنیک، وزیران امور خارجه اتحادیه عرب در پایان نشستی که در قاهره درباره وضعیت  قدس پس از تصمیمات اخیر دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا داشتند، بیانیه‌ای صادر کردند.

در بیانیه اتحادیه عرب از جامعه بین‌المللی خواسته شده است که کشور فلسطین به پایتختی بیت‌المقدس شرقی را به رسمیت بشناسد.

در این بیانیه آمده است: اتحادیه عرب از تمامی کشورهای جهان این را می‌خواهد که کشور فلسطین را بر اساس مرزهای چهارم ژوئن ۱۹۶۷ به پایتختی بیت المقدس شرقی به رسمیت بشناسند.

کشورهای عضو اتحادیه عرب همچنین از شورای امنیت سازمان ملل متحد خواسته‌اند که تصمیمات اخیر دولت واشنگتن در به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی را بازبینی کند.

اتحادیه عرب همچنین  اعلام کرده است که به دنبال تعامل با سازمان‌های بین‌المللی مختلف در راستای کاستن از تأثیرات سیاسی اقدام اخیر دولت ترامپ خواهد بود.

قرار است کشورهای عضو اتحادیه عرب در ماه آینده نیز نشست را در رابطه با بیت‌المقدس داشته باشند.

بیش از ۲۰ کشور عضو اتحادیه عرب تصمیم دونالد ترامپ در به رسمیت شناختن بیت‌المقدس به عنوان پایتخت‎ رژیم صهیونیستی را مورد انتقاد قرار داده‌ و گفته‌اند این اقدام به تنش و تخاصم در منطقه خواهد انجامید.

این تصمیم رئیس‌جمهور آمریکا بی‌طرفی این کشور در روند صلح خاورمیانه را به شدت خدشه‌دار کرده؛

به طوری که تشکیلات خودگردان فلسطینی رسما آمریکا را فاقد صلاحیت برای ادامه میانجی‌گری در بحران خاورمیانه دانسته‌ است و دیدار از پیش تعیین شده محمود عباس، رئیس این تشکیلات با مایک پنس، معاون دونالد ترامپ را که قرار بود طی روزهای آینده صورت گیرد، لغو کرده است.

بیانیه ۲۲ عضو اتحادیه عرب در حالی منتشر شد که در نوار غزه و مناطق فلسطینی برای سومین روز متوالی درگیری میان نیروهای‎ رژیم صهیونیستی و معترضان فلسطینی ادامه یافت.

آمریکا متحدان بسیار نزدیکی در میان کشورهای عضو اتحادیه عرب دارد.

مصر، عربستان و امارات سه کشوری بودند که با وجود روابط نزدیک با کاخ‌سفید، بیانیه محکومیت تصمیم ترامپ را امضا کردند.

در متن این بیانیه آمده، ایالات متحده با این اقدام ترامپ عملا خود را از میانجی بودن در روند مذاکرات میان‎رژیم صهیونیستی و فلسطینیان خلع کرد و این تصمیم به تنش‌های موجود عمق داد، بر خشم‌ها افزود و منطقه را با خطر خشونت و آشوب بیشتر روبرو ساخت.

آمریکا در جلسه شورای امنیت سازمان ملل متحد نیز خود را منزوی و در برابر اجماع ۱۴ عضو دیگر این شورا تنها دید.

طرح نقشه راه عربی برای پاسخ به ترامپ

سخنگوی دبیر کل اتحادیه عرب اعلام کرد، طرح نقشه راهی را وزیران خارجه عرب اندکی قبل از نشست فوق‌العاده‌شان در قاهره در واکنش به تصمیم آمریکا درباره قدس تهیه کرده‌اند.

وی در عین حال گفت: به مصلحت نیست از توافقنامه‌های صلح عقب بنشینیم.

محمود عفیفی، سخنگوی دبیرکل اتحادیه عرب در گفت‌وگویی تلویزیونی اظهار داشت، نشست فوق‌العاده دیر برگزار نشده اما قبل از واکنش رسمی به موضع رسمی آمریکا ارتباطات و تماس‌هایی عدیده با واشنگتن برای صرف نظر آن از این تصمیم انجام شد.

وی درباره ماهیت پاسخ رسمی احتمالی اتحادیه عرب گفت: تلاش بر تاکید بر حق فلسطین در ایجاد کشور مستقل و تاکید بر جایگاه قدس است مساله دوم نیز طرح نقشه راهی است که اعراب برای تحریک جامعه جهانی برای همگام نشدن با تصمیم آمریکا تدوین کرده است.

عفیفی افزود: رایزنی‌ها اکنون در جریان است و ما منتظر واکنشی قوی هستیم.

وضعیت اعراب با توجه به تنش‌ها، تروریسم و درگیری‌های مسلحانه در بهترین حالت نیست اما مساله فلسطین همیشه در کانون تلاش عربی بوده است.

وی تصریح کرد: واشنگتن درخواستی برای دیدار با مقامات اتحادیه عرب نداده است در حالی که مایک پنس،‌ معاون دونالد ترامپ قرار است راهی منطقه شود.

به گزارش سروش، عفیفی درباره موضع‌گیری شیخ الازهر برای ملاقات نکردن با پنس گفت: موضع الازهر قابل احترام و تقدیر است.

انتهای پیام///

منبع
ایسنا
ارسال دیدگاه