کد خبر:7913
پ
خوانساری-اتاق-بازرگانی-تهران

ابراز نگرانی رئیس اتاق بازرگانی از مهاجرت گسترده ایرانی‌ها

رئیس اتاق بازرگانی تهران در سومین همایش مبارزه با فساد نسبت به مهاجرت گسترده ایرانی‌ها که عمدتا افراد نخبه را شامل می‌شوند، ابراز نگرانی کرد.

رئیس اتاق بازرگانی تهران در سومین همایش مبارزه با فساد نسبت به مهاجرت گسترده ایرانی‌ها که عمدتا افراد نخبه را شامل می‌شوند، ابراز نگرانی کرد.

به گزارش سروش، رئیس اتاق بازرگانی تهران با بیان اینکه اوضاع فساد روز به روز وخیم‌تر شده است، گفت: در حال حاضر ۱.۵میلیون نفر در حال مهاجرت از کشور هستند که عمدتا افراد نخبه و تحصیلکرده کشور را در برمی‌گیرد.

مسعود خوانساری در سومین همایش مبارزه با فساد گفت: در حال حاضر بیش از ۳.۵ میلیون نفر بیکار در کشور وجود دارد که اکثر آن‌ها، قشر تحصیل‌کرده هستند، اما پیچیدگی قشر کنونی بیکار کشور، از جمله مسائلی است که اوضاع بیکاری را در جامعه امروز نسبت به جامعه قبلی، دشوارتر می‌کند،

ضمن اینکه رشد منفی سرمایه‌گذاری نیز مزید بر علت شده است و اگرچه ممکن است در برخی فصول درصدی مثبت بوده باشد، اما کماکان رشد سرمایه‌گذاری وجود دارد.

رئیس اتاق بازرگانی تهران با بیان اینکه پیش‌بینی شده تا در سال ۵۰ میلیارد دلار جذب سرمایه‌گذاری خارجی برای دسترسی به رشد هشت درصدی داشته باشیم، افزود: نظام بانکی کشور یکی از چالش‌های مهمی است که امروز اقتصاد کشور را درگیر کرده و متاسفانه این نظام، قادر به تامین منابع مالی برای سرمایه‌گذاری و بنگاه‌‎های اقتصادی را داشته باشد.

وی با اشاره به وجود بحران آب در کشور تصریح کرد: صندوق‌های بازنشستگی، یکی از مشکلات اصلی اقتصاد کشور است، این در حالی است که معضلات اجتماعی اعم از طلاق، اعتیاد و قتل را هم نباید نادیده گرفت؛ پس دو چالش عمده فرار مغزها و کاهش سرمایه اجتماعی نیز به چشم می‌خورد که اکنون ۱.۵ میلیون نفر، در تدارک خروج از کشور هستند که این برای کشور خطرناک است.

به گفته خوانساری، عمده این افراد مهاجر، خبره و تحصیلکردگانی هستند که خروجشان برای کشور مناسب نیست.

البته بحران بی‌اعتمادی که در کشور بوجود آمده، مثل خوره در تمام ارکان کشور نفوذ کرده است، پس اگر این چالش‌ها را به عنوان چالش‌های اساسی نظام اقتصادی کشور بدانیم، زیربنای همه آن‌ها فساد است که اگر مبارزه با فساد در دستور کار جدی قرار گیرد، برای همه این چالش‌ها می‌توان نسخه پیچید.

وی اظهار داشت: از سال ۹۰ قانون مبارزه با فساد در مجلس شورای اسلامی مطرح شده است، ولی روز به روز وضعیت فساد در کشور نه تنها بهبود نیافته، بلکه بدتر هم شده است، پس باید در یک جمله گفت که نباید چرخ را از نو اختراع کرد، بلکه باید دید که دنیا چه کرده و تجربه آن را ملاک عمل قرار دهیم تا بتوانیم با فساد، مبارزه کنیم.

مسعود خوانساری با بیان اینکه هر چقدر دولت بزگتر شده و دستگاه‌های نظارتی عریض و طویل‌تر شوند، نه تنها فساد ریشه کن می‌شود، بلکه بیشتر خواهد شد گفت:

بخش خصوصی باید در تصمیمات دولت دخالت داده شده و رسانه‌ها نیز کل حاکمیت را نقد کنند؛ در این حالت است که فساد کاهش می‌یابد و در جهت فسادزدایی در کشور حرکت خواهد شد.

به گزارش سروش، رئیس اتاق بازرگانی تهران در پایان گفت: اتاق بازرگانی تهران از سه سال قبل، به این فکر افتاده که راه رشد و پویایی اقتصاد کشور، مبارزه با فساد است که راه‌‎های خوبی نیز در این مسیر طی شده است.

انتهای پیام///

منبع
صنایع
ارسال دیدگاه