کد خبر:7846
پ
نوبخت۲

در بودجه ۹۷ به جای متمرکز عمل کردن تمرکززدایی کردیم

سخنگوی دولت گفت: در بودجه ۹۷ به جای این که متمرکز عمل بکنیم، سعی کردیم تمرکز زدایی کنیم و استان‌ها را قوی کنیم.

سخنگوی دولت گفت: در بودجه  ۹۷ به جای این که متمرکز عمل بکنیم، سعی کردیم تمرکز زدایی بکنیم و استان‌ها را قوی کنیم.

به گزارش سروش، محمد باقر نوبخت  در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری با عنوان ” دخل و خرج دولت در سال ۹۷”  با بیان این که ما بیش از ۲۷۶ هزار میلیارد تومان فقط هزینه‌های جاری داریم. می‌خواهید بدانید هزینه‌های جاری چیست؟  در پاسخ به مجری این برنامه که پرسید سوال بعدی‌ام این هست که چرا نمی‌توانید رشد آن هزینه‌های جاری را کنترل کنید، گفت: می‌خواهید کنترل بکنیم؟ مجری پرسید  می‌خواهید از حقوق من کم بکنید؟ و نوبخت پاسخ داد : خب باید از حقوق شما کم بکنیم.

در این گفت‌وگو مجری در ادامه گفت: از هزینه‌های خودتان کم بکنید . نوبخت سوال کرد: هزینه‌های ما چی هست؟ مجری در پاسخ گفت: شما می خواهید یک خدمتی که ۲ نفر لازم دارد را به ۱۰ نفر بسپارید.

قرار است از هزینه‌های خودمان کم بکنیم

رییس سازمان برنامه و بودجه در ادامه این سوال و جواب با مجری گفت: قرار است از هزینه‌های خودمان کم بکنیم، این حرف درستی است من هم از شما و هم از جامعه می‌خواهم که ببینید این کار را کردیم یا نه. اولین کاری که امسال کردیم این بود هر دستگاهی که آمد و خواست بودجه بگیرد، گفتیم دیگر آن بودجه ریزی سنتی که هر که می آید و می‌خواهد چیزی افزایش پیدا بکند این را کنار بگذاریم .

نوبخت افزود: از دستگاه‌ها پرسیدیم چه چیزی را می‌خواهید انجام دهید؟ می‌گفت می‌خواهم آموزش بدهم. خب چه می‌خواهید آموزش بدهید؟ آیا این در ماموریتش هست؟ اگر در ماموریتش بود اقدامی که ما انجام دادیم قیمت تمام شده‌ محصولش را محاسبه کردیم. این ۶ هزار صفحه‌ای که آقای رییس جمهور ارائه کردند ۱۴ تا کتاب است. الان کتابی داریم که تمام دستگاه‌ها را مشخص کرده است که این دستگاه‌ها کدام هستند و چه کاری انجام می‌دهند .

نوبخت با طرح این سوال که این را چرا انجام دادیم؟ افزود: برای این که نکند این دستگاه‌ها پول زیادی  از ما بگیرند، در حالی که می‌توانند با پول کمتری انجام دهند. پس ما نهایت صرفه‌جویی را در این جا کردیم و نه تنها این را انجام دادیم، بلکه پول را به جای این که به مرکز بدهیم، به استان ها دادیم. به استان ها گفتیم برای این که انگیزه ایجاد بکنیم، این پول را برای کارهای عمرانی که می‌خواهید رقمش بیشتر شود، بردارید. ما به جای این که متمرکز عمل بکنیم (سعی کردیم) تمرکز زدایی بکنیم و استان ها را قوی بکنیم.

انتهای پیام///

منبع
ایسنا
ارسال دیدگاه