کد خبر:7840
پ
آزمایشگاه

مشکلات اقتصادی مهمترین چالش‌های آزمایشگاه‌ها

مشکلات اقتصادی در طول چند سال اخیر روز به روز شدیدتر شده است که این مشکلات ناشی از کاهش درآمدها است.

مشکلات اقتصادی در طول چند سال اخیر روز به روز شدیدتر شده است که این مشکلات ناشی از کاهش درآمدها است.

 

به گزارش سروش، بوترابی گفت: یکی از مهمترین چالش‌های آزمایشگاه‌ها که هر روز هم شدیدتر می‌شود مشکلات اقتصادی ناشی از کاهش درآمد است.

 

سید مهدی بوترابی در ارتباط با چالش های پیش رو حوزه آزمایشگاهیان اظهارکرد: در طی چند سال اخیر آزمایشگاه‌های تشخیص پزشکی اعم از دولتی و خصوصی با چالش‌های متعددی روبرو شده‌اند که تا کنون هیچکدام از این مشکلات نه تنها حل نشده است بلکه مشکلات جدیدتری نیز به مشکلات قبلی افزوده شده است.

 

مشکلات مستقیم در کیفیت خدمات آزمایشگاهی

وی با اشاره به اینکه این مشکلات مستقیم می‌تواند کیفیت خدمات آزمایشگاهی را متأثر سازد، افزود: اما با این وجود مسئولیت پذیری و وجدان کاری مدیران آزمایشگاه‌ها باعث شده است که با حفظ کیفیت خدمات، به کار خود ادامه دهند.

 

 

مشکلات اقتصادی ناشی از کاهش درآمد

رئیس انجمن دکترای علوم آزمایشگاهی با بیان اینکه برای حل این مشکلات ابتدا باید به این سوال پاسخ داد که آیا منشا این مشکلات روزافزون در خود آزمایشگاه‌ها یا از خارج به انها تحمیل شده است؟ بیان داشت: یکی از مهمترین چالش‌های آزمایشگاه‌ها که هر روز هم شدید تر می‌شود مشکلات اقتصادی ناشی از کاهش درآمد است.

 

طرح تحول نظام سلامت

بوترابی گفت: با اجرایی شدن طرح تحول نظام سلامت بیشترین بودجه و بیشترین تعداد مراجعه کننده به سمت بخش دولتی سرازیر شد اما اکنون این بخش نسبت به بخش خصوصی آسیب پذیرتر بوده و نه تنها در امر کیفیت خدمات بلکه در امور اقتصادی نیز به ورشکستگی نزدیک‌تر است.

 

ارائه راهکارهای متولیان آزمایشگاه ها

وی با بیان اینکه دلایل بوجود آمدن چنین مشکلی در بخش دولتی و خصوصی با هم متفاوت است، گفت: بنابراین متولیان امر آزمایشگاه باید راهکارهای ارائه شده برای حل این مشکلات را دسته بندی کنند.

 

ارتقاء کیفیت خدمات آزمایشگاهی

رئیس یازدهمین کنگره بین المللی ارتقاء کیفیت خدمات آزمایشگاهی تشخیص پزشکی ایران یادآورشد: بحث کاهش هزینه‌های آزمایشگاهی امروزه به عنوان یک راهکار برای حل این مشکلات در برنامه‌های متولیان امر در وزارت بهداشت مطرح شده است اما سوال اساسی این است که دلایل افزایش هزینه چیست و چه کسی یا کسانی هزینه های آزمایشگاه را افزایش داده‌اند؟

 

 

بوترابی در پاسخ به اینکه ایا خود آزمایشگاه‌ها در افزایش هزینه های خود مقصرند؟، گفت: خیر آزمایشگاه‌ها در افزایش هزینه‌های مستقیم اعم از هزینه مربوط به مواد مصرفی و دستگاهها و همچنین هزینه‌های غیر مستقیم همچون هزینه مربوط به پرسنل و هزینه های سربار شامل حامل های انرژی ، مالیات ، اجاره بهاء ملک هیچ‌گونه دخالتی نداشته اند بلکه این متولیان امر بوده اند که با عدم توانایی در کنترل قیمت فراورده‌های آزمایشگاهی باعث افزایش سرسام اور این بخش از هزینه های آزمایشگاه شده اند.

 

راه حل در کاهش هزینه آزمایشگاه‌ها

وی بیان داشت: برخی از راهکارهایی که به عنوان راه حل در کاهش هزینه آزمایشگاه‌ها بیان می‌شوند بیشتر راهکارهای کاهش درآمد آزمایشگاه‌ها و به نوعی راه حلی برای کاهش هزینه سازمان‌های بیمه هستند.

 

 

رئیس انجمن دکترای علوم آزمایشگاهی ادامه داد: معضل بزرگ دیگر بحث معوقات بیمه‌ها است که پرداختی به آزمایشگاه‌ها را حتی تا یگ‌سال را به تاخیر انداخته و باعث شده است که آزمایشگاه‌ها نتوانند ار منابع مالی خود در جهت افزایش ارتقاء سطح خدمات و کیفیت بهره مند شوند و علاوه بر این استفاده از فناوری‌های نوین ارائه شده در دنیا نیز با تاخیر در آزمایشگاه‌های کشور صورت پذیرد.

 

 

پرداخت معوقات آزمایشگاه‌ها توسط بیمه ها گره‌گشای مشکلات حوزه آزمایشگاهی

بوترابی گفت: میزان پرداختی به آزمایشکاه‌ها نسبت سایر بخش‌های نظام سلامت بسیار اندک است و بیمه‌ها به راحتی با پرداخت معوقات آزمایشگاه‌ها می توانند بخشی از این مشکلات را حل کنند ولی متاسفانه نمی دانیم چرا و به چه دلیلی این پرداخت‌ها که حق قانونی آزمایشگاه‌ها است، انجام نمی‌شود.

 

راهکارهایی برای حل مشکلات آزمایشگاه‌های پزشکی

رئیس انجمن دکترای علوم آزمایشگاهی اظهارکرد:به نظر می رسد که در بیان راهکارهایی برای حل مشکلات آزمایشگاه‌های پزشکی اولا نسخه های یکسانی برای بخش دولتی و خصوصی نوشته می‌شود و ثانیا نسخه های شفا بخش برای بیمار تجویز می شود ولی در زمان استفاده، داروها به افراد سالم داده می‌شود چون بیمار از خوردن انها امتناع می ورزد.

 

ارتقاء کیفیت خدمات آزمایشگاهی

رئیس یازدهمین کنگره بین المللی ارتقاء کیفیت خدمات آزمایشگاهی تشخیص پزشکی ایرانخاطرنشان کرد: زمانیکه بخش دولتی از تامین هزینه های خود برای ادامه حیات عاجز شده است چگونه می توان از بخش خصوصی توقع داشت که با همان درامد بتواند خدمات با کیفیتی را ارائه دهد.

 

 

به گزارش سروش، وی در پایان گفت: برای ارتقاء کیفیت باید هزینه کرد چون کیفیت را پایانی نیست. به نظر می رسد وقت ان رسیده است که وزارت بهداشت و درمان و متولیان امر آزمایشگاه‌های تشخیص پزشکی به نقش بی بدیل آزمایشگاه در تشخیص، درمان و پایش بیماری‌ها توجه بیشتر داشته باشند.

 

انتهای پیام///

منبع
باشگاه خبرنگاران جوان
ارسال دیدگاه