کد خبر:8174
پ
مهاجرت

آمار عجیب فرار مغزها از ایران در یک سال

قائم مقام دانشگاه علوم پزشکی همدان : خروج ۱۸۰ هزار نفر از دانش‌آموختگان کشور در سال ۱۳۹۴ و مهاجرت به دیگر کشورها از جمله کانادا برابر مجموع درآمد نفت است که فاجعه‌ای برای کشور است.

قائم مقام دانشگاه علوم پزشکی همدان درخصوص آمار عجیب فرار مغزها گفت: خروج ۱۸۰ هزار نفر از دانش‌آموختگان کشور در سال ۱۳۹۴ و مهاجرت به دیگر کشورها از جمله کانادا برابر مجموع درآمد نفت است که فاجعه‌ای برای کشور است.

آمار فاجعه بار پدیده فرار مغزها

به گزارش سروش، قائم مقام دانشگاه علوم پزشکی همدان آمار پدیده فرار مغزها از کشور را فاجعه‌بار دانست.

 دکتر رشید حیدری مقدم در هیجدهمین جشنواره پژوهش و فن‌آوری این دانشگاه و در جمع اساتید و پژوهشگران گفت: خروج ۱۸۰ هزار نفر از دانش‌آموختگان کشور در سال ۱۳۹۴ و مهاجرت به دیگر کشورها از جمله کانادا برابر است با مجموع درآمد نفت که فاجعه‌ای برای کشور است.

وی افزود: بدترین اتفاق در پدیده فرار مغزها، فرار ژن از کشور است که به احتمال زیاد کشور در دهه آینده با پدیده پایین آمدن آی‌کیو یا فکر خلاق و نوآور مواجه خواهد شد.

به گزارش سروش، حیدری مقدم در پایان با تاکید بر اینکه نیازمند تغییر نگاه در روند فعالیت دانشگاه‌ها هستم، گفت: باید فرصت‌ها را تشخیص دهیم و دانشگاه‌ها را به سوی خلق ثروت از علم سوق دهیم. در غیر این‌ صورت علاوه‌ بر مشکل‌دار شدن وضعیت آموزش عالی و دانشگاهی، جایگاه اول علمی کشور در منطقه را به ترکیه و عربستان واگذار خواهیم کرد.

 

انتهای پیام///

منبع
ایسنا
ارسال دیدگاه