کد خبر:8218
پ
روحانی

قدس پایتخت دولت فلسطینی خواهد بود

رئیس جمهور: قدس در زمین مقدس همه مسلمانان و پایتخت دولت فلسطینی خواهد بود و ما این هدف مهم و مقدس را هیچگاه از یاد نخواهیم برد.

رئیس جمهوری پیش از عزیمت به ترکیه جهت حضور در اجلاس فوق العاده سران سازمان همکاری اسلامی درباره قدس شریف تصریح کرد: قدس در زمین مقدس همه مسلمانان و پایتخت دولت فلسطینی خواهد بود و ما این هدف مهم و مقدس را هیچگاه از یاد نخواهیم برد.

به گزارش سروش، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رئیس جمهوری بعد از ظهر امروز (سه‌شنبه ۲۱ آذر ۹۶)پیش از عزیمت به ترکیه جهت حضور در اجلاس فوق العاده سران سازمان همکاری اسلامی با موضوع قدس شریف در جمع خبرنگاران با بیان اینکه این سفر به دعوت رئیس جمهوری ترکیه به عنوان رئیس سازمان همکاری‌های اسلامی انجام می شود، خاطر نشان کرد: حادثه‌ای که امروز با آن مواجهیم بسیار حائز اهمیت است.

در سرزمین قدس صهیونیست‌ها غریبه هستند

چراکه قدس و بیت المقدس سرزمینی مقدس برای مسلمانان و همچنین یهودیان و مسیحیان است و در این سرزمین آنچه که  غریب و غریبه است،صهیونیست ها هستند.

وی با تاکید بر اینکه مسلمانان، مسیحیان و یهودیان قرنها در کنار یکدیگر در فلسطین زندگی کرده اند، به تصمیم اخیر رئیس جمهوری آمریکا مبنی بر انتقال سفارت این کشور به بیت المقدس اشاره و خاطر نشان کرد: تصمیم نادرست و غیرقانونی رئیس جمهوری آمریکا برای اعلام اینکه سفارت این کشور به بیت المقدس منتقل شود، برای مسلمانان بسیار گستاخانه بود. به این دلیل که سرزمین قدس به یک ملت یا منطقه جغرافیایی تعلق ندارد.

رییس‌جمهور تصریح کرد: سرزمین قدس مورد احترام همه مسلمانان جهان و قبله اول آنان بوده و امروز نیز سومین مکان مقدس برای مسلمین محسوب می‌شود، بنابراین اگر مسلمانان در برابر تصمیم نادرست و غیرقانونی رییس‌جمهور آمریکا ساکت بودند و عکس‌العملی از خود نشان نمی‌دادند قطعا استکبار نقشه‌های شوم دیگر خود را بعدا ایجاد می‌کرد.

این نقشه، بخشی از همه نقشه استکبار و صهیونیست است

وی اظهار کرد: این نقشه، همه نقشه استکبار و صهیونیست علیه فلسطین و جهان اسلام نیست و بخشی از همه نقشه آنهاست؛ آنها در حال امتحان کردن احساسات مسلمانان و افکار عمومی جهان اسلام و مردم فلسطین هستند.

روحانی با اشاره به به پا خواستن همه مردم علیه تصمیم اخیر ترامپ، گفت: از همان لحظه نخست اعلام این تصمیم، سراسر دنیای اسلام به پا خواستند و همه این تصمیم را محکوم کردند؛ خوشبختانه اکثریت قاطع کشورها و سیاسیون جهان نیز این اقدام را محکوم و حتی برخی از صاحب‌نظران و نخبگان در آمریکا آن را نادرست اعلام کردند.

رییس‌جمهور تصریح کرد: تصمیم اخیر رییس‌جمهور ایالات متحده آمریکا، سرآغاز تنش جدید در منطقه خواهد بود و چنانچه که مسلمانان وحدت و اتحاد خود را حفظ کنند و در برابر این تصمیم بایستند، پیروزی بزرگی برای مسلمانان و فلسطینیان رقم خواهد خورد.

انتفاضه جدید

وی همچنین به مخالفت با اعتراضات شدید فلسطینیان علیه تصمیم اخیر ترامپ اشاره و خاطرنشان کرد: مردم فلسطین در این چند روز شجاعانه به خیابان‌ها آمدند و تظاهرات کردند و انتفاضه جدیدی اعلام کردند.

روحانی افزود: در تماسی که روز گذشته با آقای هنیه داشتم، او گفت که در اعلام مخالفت با تصمیم اخیر آمریکا چهار نفر از مردم مسلمان فلسطین در غزه شهید و ۱۵۰۰ نفر مجروح شده‌اند.

رییس‌جمهور تصریح کرد: حرکتی که در فلسطین آغاز شده و صدای واحدی که از آنجا به گوش می‌رسد به عنوان وحدت مسلمانان در فلسطین و همچنین وحدت جهان اسلام می‌تواند در برابر این توطئه قرار بگیرد.

وی با اشاره به تشکیل جلسه اضطراری با حضور سران سازمان همکاری اسلامی در استانبول، خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران در اجلاس استانبول به جهان اسلام و شرکت‌کنندگان در این اجلاس خواهد گفت که مساله قدس به کل دنیای اسلام تعلق دارد و برای همه ما سرزمینی مقدس است؛ امروز راهی جز وحدت و همبستگی برایمان وجود ندارد و باید در برابر تصمیم غلط آمریکا ایستادگی و آن را محکوم کنیم و بگوییم که این کار شدنی نیست و چنانچه که آمریکایی‌ها به آن عمل کنند، منطقه با فاجعه‌ای بزرگ مواجه می‌شود.

استکبار موضوع فلسطین را به مساله دوم منطقه تبدیل کرده است

رییس‌جمهور اظهار کرد: استکبار جهانی در طول سال‌های اخیر به دلیل تروریست‌هایی که بر منطقه مسلط نموده، موضوع فلسطین را به مساله دوم منطقه تبدیل کرده است به همین دلیل نیز امروز فکر می‌کند مساله فلسطین از اذهان مردم فراموش و از اعتقادات آنها پاک شده است؛ این حادثه علیرغم شوم بودن، خود نقطه مثبتی در تاریخ دنیای اسلام بود و همه مسلمانان یکصدا فریاد زدند و به همه دنیا گفتند که مساله فلسطین همواره مساله اول دنیای اسلام است.

روحانی تصریح کرد: پیام جمهوری اسلامی ایران در اجلاس استانبول این خواهد بود که موضوع فلسطین همواره موضوع اول دنیای اسلام و قدس همواره سرزمین مقدس برای همه ماست و ما مسلمانان در همه مجامع بین‌المللی به ویژه سازمان ملل باید اقدام اخیر آمریکا را محکوم کنیم و نادرست بودن آن تصمیم و همچنین حمایت قاطع خود از ملت فلسطین را اعلام نماییم و تا زمانیکه مردم فلسطین به سرزمین خود بازنگشته‌اند این حرکت در دنیای اسلام ادامه دارد و انتفاضه مردم فلسطین تا دستیابی به اهداف‌شان ادامه خواهد داشت.

قدس سرزمین مقدس همه مسلمانان است

وی در پایان گفت: قدس سرزمین مقدس همه مسلمانان و پایتخت دولت فلسطین خواهد بود و این هدف مهم و مقدس را هیچگاه از یاد نخواهیم برد.

به گزارش سروش، رییس‌جمهور طی مراسم رسمی با حضور معاون اول رییس‌جمهور و مشاور امور بین‌الملل مقام معظم رهبری در راس یک هیات عالیرتبه دیپلماتیک جهت حضور در اجلاس فوق‌العاده سران سازمان همکاری‌ اسلامی، تهران را به مقصد استانبول ترک کرد.

 

انتهای پیام///

منبع
سروش
ارسال دیدگاه