کد خبر:8700
پ
روغن پالم

افزایش ۳۶ درصدی واردات روغن پالم نسبت به سال‎های گذشته

واردات روغن‎های خام، به ویژه روغن پالم، سال‌های گذشته روندی کاهشی داشت، اما  در سال جاری واردات این محصول با ۳۶ درصد افزایش به ۳۳۵ هزار تن رسید.

واردات روغن‎های خام، به ویژه روغن پالم ، سال‌های گذشته روندی کاهشی داشت، اما  در سال جاری واردات این محصول با ۳۶ درصد افزایش به ۳۳۵ هزار تن رسید.

به گزارش سروش، سال‌های گذشته در پی اعتراضات وزارت بهداشت و سیاست‌گذاری‌های کنترلی صورت گرفته از سوی وزارت جهاد کشاورزی، واردات روغن خام به ویژه روغن پالم روند کاهشی داشت و در هفته‌های پایانی سال گذشته قاضی‌زاده هاشمی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام کرد :

وزارت بهداشت موفق شده واردات پالم را از ۷۰۰ هزار تن به ۳۵۰ هزار تن کاهش دهد و با وجود مخالفت‌های بسیار توانستیم به این هدف دست پیدا کنیم و این وزارتخانه در نبرد پالم سربلند بیرون آمد.

اما به نظر می‌رسد امسال این فرآیند برعکس شده است، چرا که بر اساس آمار رسمی منتشرشده در هشت‌ماهه نخست امسال بیش از ۹۷۹ هزار تن انواع روغن خام از جمله روغن پالم به ارزش ۸۶۲ میلیون و ۴۶۰ هزار دلار به کشور وارد شده است، که نسبت به همین بازه زمانی در سال گذشته ۵۸.۸۷ درصد و ۶۲.۰۳ درصد افزایش داشته است.

از سوی دیگر روغن پالم نیز افزایش قابل توجهی را تجربه کرده است، چراکه در این بازه زمانی بیش از ۳۳۵ هزار و ۲۹۰ تن روغن پالم به ارزشی بالغ بر ۲۶۷ میلیون و ۶۲۰ هزار دلار به کشور وارد شده است که این محصول نیز ۲۱.۸۵ درصد از نظر وزنی و ۳۶.۴۲ درصد از نظر ارزشی افزایش داشته است.

جالب‌تر این‌که وزارت بهداشت و شخص آقای وزیر در سال‌های ابتدایی دولت یازدهم دائما روی کاهش واردات روغن پالم و کم شدن سهم آن در واردات روغن خام به دلیل پایین‌تر بودن کیفیتش نسبت به دیگر انواع روغن تاکید می‌کرد.

 و همین عامل سبب شد تفاهم‌نامه‌ای بین انجمن‌ها و تشکل‌های بخش خصوصی، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و وزارت جهاد کشاورزی به امضاء برسد تا سهم واردات روغن پالم از مجموع واردات روغن کاهش یابد و کنترل شود.

اما شاید این تاکید و اصرارها دیگر وجود ندارد که واردات روغن خام به ویژه روغن پالم در هشت‌ماهه گذشته افزایش چشمگیری داشته است.

به گزارش سروش، در ماه‌های گذشته امسال به اندازه پارسال یعنی حدود ۳۳۵ هزار تن انواع روغن پالم به کشور وارد شده است و مشخص نیست چه کسی بر این فرآیند نظارت کند و پاسخگوی این بازار آشفته کیست؟

انتهای پیام///

منبع
سروش
ارسال دیدگاه