کد خبر:8459
پ
go

برجام و تسریع صادرات ورق‌های فولادی به اتحادیه اروپا

مدیر عامل مجتمع صنعتی فولاد مبارکه اصفهان در نشست خود با اصحاب رسانه از تاثیر برجام بر تسریع صادرات ورق‌های فولادی به اتحادیه اروپا خبر داد.

مدیر عامل مجتمع صنعتی فولاد مبارکه اصفهان در نشست خود با اصحاب رسانه از تاثیر برجام بر تسریع صادرات ورق‌های فولادی به اتحادیه اروپا خبر داد.

به گزارش سروش، از مجتمع صنعتی فولاد مبارکه اصفهان، بهرام سبحانی، مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه اصفهان در نشستی با اصحاب رسانه به پرسش‎های خبرنگاران، پیرامون صادرات ورق‎های فولادی و تعرفه‎های این ورق‌های فولادی ، پاسخ داد.

در ادامه، پرسش و پاسخ سبحانی با اصحاب رسانه در خصوص شرکت فولاد مبارکه اصفهان را ملاحظه خواهید نمود؛

س: با توجه به اینکه قبل از برجام، اتحاریه اروپا خریدار ورق‌های فولادی کشورمان بوده‎است؛ آیا برجام تاثیری در تقاضای صادرات توسط  اتحادیه اروپا داشته است؟

ج: سبحانی در پاسخ گفت: ظرفیت کشور در تولید ورق‌های فولادی ۲۰ میلیون تن در سال جاری است.

قبل از برجام، نه تنها صادرات به اروپا توسط کشورهای واسطه و با صرف هزینه‎ و ریسک بالا صورت می‎گرفت، بلکه با وجود تحریم‎ها، نامی از ایران در صادرات فولاد به اروپا برده نمی‎شد. در صورتی که، توافق برجام تمامی این مشکلات را مرتفع کرد.

سبحانی ادامه داد: برجام از یک‎سو سرعت صادرات را تسریع بخشید و از سوی دیگر این امکان را برای ایران بوجود آورد تا به طور مستقیم با انجمن تولیدکنندگان فولاد اروپا قرارداد ببندد.

س: علت کاهش تعرفه ورق‎های فولادی و کاهش صادرات فولاد مبارکه به اروپا در سال جاری چه بوده است؟

ج: تعرفه ابزاری در دست دولت برای تنظیم بازار است، به طوری که به تولیدکننده و به مصرف‎کننده فشار وارد نشود.

سبحانی تصریح کرد: در صورتی که نرخ جهانی دلار کاهش پیدا کند، دولت تعرفه را طوری تغییر می‎دهد تا تولیدکننده داخلی متضرر نشود و بتواند به تولید ادامه دهد و  بالعکس ذولت با بالارفتن قیمت جهانی دلار  فشار را از مصرف‎کننده کم می‎کند.

از آنجایی که تعرفه باید به گونه‎ای تنظیم شود که با بازار داخلی هم‎خوانی داشته باشد،فشار تولیدکنندگان داخلی مبنی بر درخواست فولاد بیشتر، علت الویت دادن دولت به کاهش تعرفه می‎باشد.

سبحانی خاطرنشان کرد که میزان واردات نباید آنقدر زیاد باشد تا به تولیدکننده داخلی فشار آورد و نه اینکه آنقدر کم باشد تا به پیدایش بازار سیاه منجر شود.

 

س: آیا فولاد مبارکه از تعرفه‎ای که بازار اروپا برای حمایت از تولیدکنندگان خود وضع کرده ‎است متضرر شده‎است؟ این تعرفه چه تاثیری بر کاهش صادرات کشور داشته ‎است؟

ج: این تعرفه‎ها متغیر بوده و تمام کشورهای صادرکننده ورق‌های فولادی به اتحادیه اروپا را در بر می‎گرفت و فقط مختص کشورمان نبودند.

سبحانی در خصوص جایگزینی خریداران ورق فولادی کشور، گفت: امروزه ما بازارهای مختلفی مانند آفریقا را در صادرات این ورق‌های فولادی جایگزین کردیم، ضمن اینکه در داخل نیز تولیداتمان افزایش یافته‎است.

به گزارش صنایع، این نشست در محل شرکت فولاد مبارکه در اصفهان در جمع اهالی رسانه برگزار شد.

انتهای پیام///

منبع
اخبار صنایع
ارسال دیدگاه