اخبار برگزیده

کد خبر:8328
پ
اجلاس
وزیر امور خارجه ترکیه در افتتاحیه نشست فوق العاده شورای وزیران خارجه سازمان همکاری اسلامی:

قدس شرقی را پایتخت فلسطین می دانیم

وزیر امور خارجه ترکیه: ترکیه قدس شرقی را پایتخت فلسطین می داند و تمام کشورهای جهان را برای به رسمیت شناختن فلسطین با مرکزیت قدس شرقی تشویق می کند.

وزیر امور خارجه ترکیه در افتتاحیه نشست فوق العاده شورای وزیران خارجه سازمان همکاری اسلامی گفت: کشورش قدس شرقی را پایتخت فلسطین می داند و تمام کشورهای جهان را برای به رسمیت شناختن فلسطین با مرکزیت قدس شرقی تشویق می کند.

تشویق کشورها در به رسمیت بخشیدن فلسطین به مرکزیت قدس شرقی 

به گزارش سروش، مولود چاووش اوغلو در مرکز کنگره لطفی کردار استانبول بیان کرد: طی سال های گذشته در خصوص به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت فلسطین چشم پوشی شده و باید تمام کشورها را برای به رسمیت شناختن فلسطین مطابق مرزهای ۱۹۶۷ به مرکزیت قدس شرقی تشویق کنیم.

تلاش آمریکا برای مشروعیت بخشیدن به  اشغال قدس توسط اسرائیل

وی با بیان این که کشورهای همکاری اسلامی در این نشست فوق العاده برای توقف ظالم گردهم آمده اند، افزود: آمریکا با اعلام قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی و طرح انتقال پایتخت آن کشور به قدس شریف، وجدان انسان ها را خدشه دار کرد و این کشور می خواهد اشغال قدس توسط اسرائیل را مشروع جلوه دهد.

وی تاکید کرد: تصمیم ترامپ در این زمینه برای ما اعتباری ندارد و ما از قدس به عنوان مکان مقدس ادیان الهی دفاع می کنیم و دیگر کشورها را نیز برای به رسمیت شناختن فلسطین دعوت می کنیم.

در پی تصمیم رئیس جمهوری آمریکا مبنی بر اعلام قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی و طرح انتقال پایتخت آن کشور به قدس شریف به رغم قطعنامه شماره ۴۷۸ شورای امنیت سازمان ملل، اعتراضاتی در کشورهای اسلامی شکل گرفت و اجلاس امروز سران و مقامات سازمان همکاری اسلامی برای بررسی این موضوع برنامه ریزی شده است.

پیش نویس بیانیه نشست

روز گذشته کارشناسان ارشد کشورهای سازمان همکاری اسلامی پیش نویس بیانیه این نشست را تنظیم کردند و این بیانیه در نشست وزرای امور خارجه که صبح امروز چهارشنبه در سالن لطفی کردار استانبول برگزار می شود، نهایی خواهد شد.

پس از نشست وزرای امور خارجه، سران کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی ضمن سخنرانی در خصوص موضوع دفاع از قدس، آخرین مواضع کشور خود را در خصوص اقدام رییس جمهوری آمریکا در خصوص شناسایی قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی و نیز انتقال سفارت آن کشور به بیت المقدس اعلام می کنند.

پس از نشست سران، بیانیه نهایی نشست فوق العاده کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی ارائه و موضع این تشکیلات اسلامی اعلام خواهد.

هیات رسمی جمهوری اسلامی ایران به ریاست دکتر حسن روحانی رییس جمهوری و دکتر محمدجواد ظریف دیشب جهت شرکت در این نشست فوق العاده وارد استانبول شد.

در این نشست مقامات ۵۶ کشور از جمله ایران، افغانستان، اردن، آذربایجان، بنگلادش، اندونزی، فلسطین، گینه، قطر، کویت، لیبی، لبنان، سومالی، سودان، توگو شرکت می کنند.

نخست وزیران جیبوتی، مالزی و پاکستان و روسای مجلس قزاقستان و ازبکستان، وزیر خارجه کومور و معاون نخست وزیر عمان نیز برای شرکت در این نشست به ترکیه می آیند.

به گزارش سروش، بنا به دعوت ریاست سازمان همکاری های اسلامی، نماینده بخش ترک نشین قبرس و نیکولاس مادورو رئیس جمهوری ونزوئلا و هیاتی از روسیه، آفریقای مرکزی، تایلند و بوسنی و هرزگوین به عنوان میهمان در این اجلاس حضور خواهند داشت.

 

 

انتهای پیام///

منبع
ایرنا
ارسال دیدگاه