کد خبر:8408
پ
نو اصول

نو اصولگرایی ؛ احیاء تفکر اصولگرایی با پرهیز از اشتباهات پیشین

پیشنهاد نو اصولگرایی در وضع کنونی، در ابعاد سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی، ضرورتی انکارناپذیر است.

پیشنهاد نو اصولگرایی در وضع کنونی، در ابعاد سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی، ضرورتی انکارناپذیر است. این اقدام و حرکت می‌تواند در جهت درک متقابل و یافتن فرصت برای احیاء تفکر اصولگرایی راستین در قالب‌های نو و جدیدی با پرهیز از اشتباهات پیشین، منشأ اثر بوده و امیدآفرین باشد.

به گزارش سروش، احسان عسکری در همین خصوص تحلیلی در رسانه‌ها منتشر کرده است که در زیر می خوانید:

یک نظریه مهم و راهبردی که در حوزه فکری و نواندیشی امروزه بنا به‌ضرورت مطرح‌شده و در میان مردم اقشار جامعه به‌ویژه جوانان حوزه و دانشگاه از موضع تحول‌خواهی، بازخوردهای مطلوبی پیداکرده عنوان نو اصولگرایی است.

در مورد چرایی این طرح فکری و سیاسی لازم است در مرحله اول به تعریف اصولگرایی سپس به نحوه شکل‌گیری و فرآیند آن اشاره شود تا زمینه برای واکاوی نو اصولگرایی که درواقع همان بازتولید اصول انقلاب اسلامی است فراهم گردد.

تعریف اصولگرایی

همه ما در نگاه اولیه به لغتنامه و متون اسلامی درمیابیم که اصل به معنی: بن، ریشه و بنیاد است در برابر فرع و اصول جمع اصل است؛ بنابراین تعریف اصولگرایی یعنی پایبندی بر اصول، ریشه‌ها و بنیادهای غیرقابل‌انکار مکتب اسلام و انقلاب اسلامی و اصولگرا کسی است که به باور و آرمان‌هایش سنجیده می‌شود و راستی و ناراستی او از راه التزام و پایبندی به اصول، مورد دقت و ارزیابی قرار می‌گیرد.

اصولی که بر خواسته از مبانی و اهداف مکتب اسلامی و جهان‌بینی توحیدی است و دکترین و آئین حکومت و سیاست شخص پیامبر گرامی اسلام (ص) و مولا علی ابن ابیطالب (ع) است و باید بر مبنای قرآن و نص روایات باشد. پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، اصولگرایی از مفاهیم بنیادین انقلاب اسلامی ما شناخته شد و زیربنای فکری مکتب امام خمینی محسوب گشته و از مطالبات مردم و رهبری بوده و هست.

در این میان آنچه موردتوجه است این است که اصولگرایی به‌عنوان نماد تفکر و اندیشه ناب اسلامی با رهبری پیامبرگونه امام راحل (ره) و خلف صالح او آیه الله امام خامنه‌ای مدظله‌العالی و رهروان آنان تحقق عملی پیدا کرد و خون پاک شهیدان انقلاب اسلامی درخت آن را آبیاری کرده است و قبل از اینکه یک شعار سیاسی باشد، یک مانیفست کاری و مؤثر در حوزه قانون، فرهنگ، اخلاق و به‌ویژه سیاست و دیانت است که از راه بازتولید ارزش‌های اسلام و انقلاب در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران عینیت پیداکرده است اصولی که نسخه بومی پیشرفت و الگوی توسعه همه‌جانبه ایران اسلامی است.

اصولگرایی مخالف تکنولوژی و صنعت و یا رابطه با سایر کشورها نیست

تعاریف ارائه‌شده از اصول و اصولگرایی مخالف تکنولوژی و صنعت و یا رابطه با سایر کشورها نیست و سیاست خارجی در آن با حفظ استقلال و رعایت احترام متقابل بر اساس سه اصل عزت، حکمت و مصلحت به اجرا می رسد و در نگاه به داخل اصولگرایی هرگز بقاء خود را در قدرت و منافع حزبی و جریانی را بر منافع ملت مسلمان و مردم ترجیح نمی‌دهد و وامدار جریان و یا شخص خاصی نیست.

به همین جهت است که اصولگرایی با حریت و آزاداندیشی همخوانی داشته و اصولگرایان در به‌روزرسانی اصول و بیان مشکلات و موانع اصولگرایی و اظهارنظر آزاد و موظف به معروف گستری و منکر زدایی طبق اصل هشتم قانون اساسی هستند.

با عنایت به مطالب پیش‌گفته و نیز سوا لاتی که در پیشنهاد نو اصولگرایی آقای دکتر قالیباف مطرح گردیده و انتقادهایی که صورت گرفته است می‌توان گفت که نو اصولگرایی نوعی پوست‌اندازی از قالب‌های سیاسی و کلیشه‌ای کشور است که برای حفظ عمود خیمه نظام و کارآمد سازی سیاست‌ها و برنامه‌های تدوین‌شده انقلاب اسلامی لازم است این نگاه و جریان ارزشیابی و به‌روزرسانی شود.

هدف، میدان عمل پیدا کردن مردم و به‌ویژه جوانان است

هدف، میدان عمل پیدا کردن مردم و به‌ویژه جوانان است زیرا که تجربه عملی گذشته به‌ویژه سال‌های اخیر نشان می‌دهد که بعضی رفتارها در جریان اصولگرایی سنتی، باعث فاصله بیشتر مردم و جوانان از اسلام و بدبین شدن جمعی از آحاد ملت به حکومت‌داری در اسلام و انقلاب است.

این وضعیت نشان می‌دهد اصولگرایی به‌عنوان ارمغان برجای‌مانده از امام راحل (ره) و شهیدان گران‌قدری همچون بهشتی، مطهری و دیگر یاران سفرکرده در دالان تنگ حرکت جناحی و باندی دچار گشته و ابتدائی ترین اصول اخلاقی در نزد بعضی از تصمیم سازان و پدرخوانده‌های اصولگرایی سنتی مورد غفلت قرارگرفته و روزبه‌روز دایره اصولگرایی تنگ‌تر شده است. حداقل مطلب این است که قابلیت‌های عام و فراگیر اصولگرایی ازنظر جامعه‌شناختی کمتر موردنظر بوده است.

تحول‌خواهی و پیشرفت که ناشی از کمال خواهی فطری انسان مسلمان و نو به نو شدن معنویت گرایانه آن‌ها در بستر اصولگرایی واقع بینانه فراهم می‌شود چیزی است که در جود شهیدان انقلاب، شهدا هشت سال دفاع مقدس و مدافع حرم عینیت یافته و یک امر کاملاً ارادی و عاشقانه از نوع خودخواسته و خدا خواسته است. چنین اقتضاهای درونی و از نوع حرکت جوهری نباید در مدار اصولگرایی بدون پاسخ گذاشته شود.

نو اصولگرایی ؛ ضرورتی انکارناپذیر

با عنایت به آنچه بیان شد به نظر می‌رسد پیشنهاد نو اصولگرایی مطرح‌شده در وضع کنونی در ابعاد سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی ضرورتی انکارناپذیر است.

این اقدام و حرکت می‌تواند در جهت درک متقابل و یافتن فرصت برای احیاء تفکر اصولگرایی راستین در قالب‌های نو و جدیدی با پرهیز از اشتباهات پیشین، منشأ اثر بوده و امیدآفرین باشد. با توجه به اینکه مدل اجماع اصولگرایی بنا به آنچه گفته شد قدیمی‌ترین جریان حاکم در سیاست ایران پس از پیروزی انقلاب اسلامی حول محور مکتب ولایت بود و حرکت رهبری چه در دوره امام (ره) و چه در دوره زعامت و رهبری فعلی تضمین‌کننده آن بوده و هست.

بسیار بجا و مناسب است که همه دلسوزان نظام با دقت در نامه جناب آقای دکتر قالیباف و پنج سؤال مطرح‌شده از جانب ایشان در شکل‌گیری نو اصولگرایی تلاش کنیم و آشتی مجدد جامعه باقدرت و سیاست را در حد ملی و بلکه بین‌المللی فراهم‌سازیم.

 

 

انتهای پیام///

منبع
فردا
ارسال دیدگاه