اخبار برگزیده

کد خبر:8636
پ
بیت کوین

اقتصاددانان در خصوص بیت کوین چه نظری دارند؟

اقتصاددانان درباره مزایا و معایب بیت کوین نظرات مختلفی دارند که یک شکل جدید از پول دیجیتال است با یک تفاوت بزرگ با سایر پول‌ها؛ هیچ کس آن را کنترل نمی‌کند.

اقتصاددانان درباره مزایا و معایب بیت کوین نظرات مختلفی دارند که یک شکل جدید از پول دیجیتال است با یک تفاوت بزرگ با سایر پول‌ها، که هیچ کس آن را کنترل نمی‌کند.

 

به گزارش سروش، بیت کوین یک شبکه توافقی است که یک سیستم پرداخت جدید و یک نوع پول کاملاً یجیتال را بوجود آورده است. این اولین شبکه پرداخت نقطه به نقطه تمرکز زدایی شده است که توسط کاربرانش بدون هیچگونه اختیار مرکزی و یا واسطه ای، نیرومند شده است. از نقطه نظر یک کاربر، بیت کوین بسیار شبیه پول نقد اینترنتی است. بیت کوین همچنین می تواند به عنوان مهمترین سیستم دفترداری با سه ورودی موجود بشمار آید.

 

مزایای بیت کوین

از مزایای بیت کوین این می باشد که، هر موقع از شبانه روز و در هر کجای جهان که باشید، ارسال و دریافت فوری هر مبلغ از بیت کوین امکانپذیر است. هیچ روزی تعطیل نیست. هیچ حد و مرزی در کار نیست. هیچ محدودیتی اعمال نخواهد شد. بیت کوین به کاربرانش اجازه می دهد بر پول خود کنترل کامل داشته باشند.

 

معایب بیت کوین

اما از معایب بیت کوین می توان به آن اشاره کرد که،بسیاری از مردم هنوز در مورد بیت کوین آگاهی ندارند. همه روزه، کسب و کارهای بیشتری بیت کوینها را می پذیرند چرا که مزایای آنرا می خواهند، اما این فهرست هنوز کوچک است و نیاز به رشد دارد تا بتوان از فایده های این شبکهبهره جست.

 

نظرات اقتصاددانان

اقتصاددانان در خصوص بیت کوین چه نظری دارند؟

جوزف استیگلیتز: معاملات بیت کویت باید ممنوع اعلام شود چون از نظر اجتماعی کارکرد مفیدی برای جامعه ندارد. فقط به درد معاملات مجرمانه میخورد چون نظارتی بر آن نیست.

رابرت شیلر، نوبلیست اقتصاد: بیت کوین یک حباب محض است که به دلیل شور و اشتیاق ما در دنیای دیجیتالی شکل گرفته است.

جین تیروله، نوبلیست اقتصاد: بیت کوین در بلندمدت به احتمال قوی پایدار و بردوام نخواهد بود. اما حتی دراینصورت نیز قطعا هیچ کارکرد مفیدی برای جامعه ندارد.

جروم پاول، رئیس آتی فدرال رزرو: بیت کوین در حال حاضر مساله بزرگی نیست اما در آینده برای بانکهای مرکزی مشکل ساز خواهد بود.

 

الن گرین اسپن، رئیس سابق فدرال رزرو: وقتیکه به ارزش ذاتی بیت کوین فکر میکنی چیزی به ذهنت نمی‌رسد. به نظر یک حباب است.

وارن بافت، میلیاردر وال استریت: یک حباب واقعی.

تیلر کاون، دانشگاه جورج ماسون: بیت کوین حباب نیست. ارزش پولهای مجازی در حالت نرمال حدود ۳۰۰ میلیارد دلار است. درحالیکه ارزش دارایی‌های جهان حدود ۲۴۱ تریلیون دلار است. اگر یکصدم این ارزش را به پولهای مجازی نسبت بدهیم حدود ۶۰۰ میلیارد دلار خواهد بود پس هنوز جا برای رشد کردن دارد (البته روی رقم ارزش دارایی‌های جهان شک و تردید فراوان است(.

نوریل روبینی، دانشگاه نیویورک: یک حباب بزرگ. در نهایت با نظارت کشورها بر بیت کوین، داستان این حباب نیز به آخر می‌رسد.

رئیس بانک کردیت سوئیس، بانک بزرگ سوئیسی: یک حباب واقعی.

 

کارل ایکاهن، میلیاردر وال استریت: بیت کوین منو یاد جان لای (John Law) شیاد میندازه که در قرن ۱۷۰۰ زمینهای باتلاقی می‌سی‌سی‌پی رو به فرانسویان بدبخت انداخت.

مدیر کالایی گولدمن ساکس: علت اصلی نوسان بیت کوین به دلیل نوپا بودن بازار و پایین بودن عمق بازار بیت کوین از منظر نقدینگی است.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه