کد خبر:8612
پ
اپل

“پروژه صفر” عرضه ابزار رایگان گوگل برای هک آیفون

گوگل ابزاری قوی به نام “پروژه صفر” برای محققان امنیتی ارائه داده است که بتوانند سیستم عامل آی‌اواس را هک و باگ‌های آن را پیدا کنند.

گوگل ابزاری قوی به نام “پروژه صفر” برای محققان امنیتی ارائه داده است که بتوانند سیستم عامل آی‌اواس را هک و باگ‌های آن را پیدا کنند.

به گزارش سروش، این ابزار « پروژه‌ صفر » نام دارد و به هکرها این امکان  را می‌‌دهد تا آخرین ورژن ios را هک و از باگ‌های موجود در آن مطلع شوند.

این اکسپلویت (کدهای مخرب) توسط  یان بیر ، یکی از زبده‌ترین افراد در عرصه‌ی یافتن باگ‌های آیفون و یکی از اعضای تیم پروژه صفر گوگل  ایجاد شده است.

یان بیر روز دوشنبه با انتشار این ابزار اشاره کرد که سیستم فوق روی تمامی دستگاه‌ها جواب می‌دهد.

البته این ابزار تنها روی دستگاه‌هایی مثل آیفون ۷، ۶ اس و آی‌‌پاد تاچ نسل ششم امتحان شده؛ ولی یان بیر معتقد است:

بیر هفته‌ی گذشته به جامعه‌ی هکرهای آیفون اعلام کرد، که به‌زودی یک  اکسپلویت  برای سیستم عامل آی‌اواس ۱۱.۱.۲ عرضه خواهد کرد.

البته جای تعجب ندارد که شرکت گوگل درصدد عرضه‌ی ابزاری برآید تا دستگاه شرکت رقیب خود را از طریق آن هک کند.

آیفون جزو سخت‌ترین دستگاه‌ها از نظر هک شدن و داشتن باگ است و محققانی که موفق به یافتن باگی در آیفون می‌شوند، به‌ندرت آن را به‌صورت عمومی منتشر می‌کنند یا ابزاری برای آن عرضه می‌کنند؛ چرا که این ابزارها بسیار با ارزش قلمداد می‌شوند و انتشار آن‌ها به‌صورت رایگان و عمومی مد نظر نیست.

نمایندگان گوگل در گفتگو با پایگاه مادربورد اظهار کرده‌اند که هدف بیر از کار اخیر، فراهم ساختن زمینه برای سایر محققان امنیتی بوده است تا به این روش بتوانند لایه‌های امنیتی سیستم عامل آیفون را بدون اینکه اکسپلویت‌های جدید خودشان را به‌ وجود آورند، امتحان و بررسی کنند.

به‌عبارت دیگر، شرکت گوگل به سایر محققان این عرصه کمک کرده و یک نقطه‌ی آغاز برای آن‌ها فراهم آورده است.

گوگل منبعی در اختیار آن‌ها قرار داده است تا تحقیقات‌شان را راحت‌تر پیگیری کنند. برپایه‌ی اعلام گوگل، هدف نهایی این است که محققان امنیتی با یافتن باگ‌، آن‌ را به شرکت اپل گزارش دهند تا باگ‌ برطرف شود.

به گزارش سروش، شرکت اپل به‌سرعت به یک درخواست واکنش نخواهد داد؛ اما این اکسپلویت آن‌ها را مجبور خواهد کرد که برای سیستم عامل خود یک آپدیت ارائه دهند، چراکه قطعا دوست ندارند قفل دستگاهشان شکسته شود. 

انتهای پیام///

منبع
سروش
ارسال دیدگاه