اخبار برگزیده

کد خبر:8926
پ
x-ray-atom2

تولید نیمه‌صنعتی اشعه‌های مضر در نیروگاه‌ها و بیمارستان‌ها

تولید نیمه‌صنعتی اشعه‌های مضر ایکس و گاما برای نیروگاه‌های هسته‌ای و بخش‌های تصویربرداری پزشکی در فاز تولید صنعتی تولید می شود.

تولید نیمه‌صنعتی اشعه‌های مضر ایکس و گاما برای نیروگاه‌های هسته‌ای و بخش‌های تصویربرداری پزشکی در فاز تولید صنعتی تولید می شود.

 

 

به گزارش سروش، مریم افشار با بیان اینکه در این طرح گرانول‌های جاذب اشعه ایکس را تولید کردیم، گفت: در تولید این گرانول از یک فیلر (پرکننده) معدنی استفاده شد که قادر به جذب اشعه‌های پرانرژی مانند اشعه ایکس و گاما است.

به گفته وی در این گرانول از یک عنصر معدنی با عدد اتمی بالا بهره گرفته شده است و به دلیل عدد اتمی بالا قادر به جذب اشعه‌های مضر خواهد بود.

کاربرد در بخش های مختلف بیمارستانی

افشار، کاربرد این گرانول را در بیمارستان‌ها و در بخش‌های رادیولوژی و سی‌.تی‌.اسکن و همچنین نیروگاه‌های هسته‌ای دانست و اظهار کرد: این گرانول برای حفاظت انسان‌ها در برابر اشعه‌های مضر است.

نتایج تحقیقات برای حفاظت انسان در برابر اشعه از سرب

محقق این طرح، با بیان اینکه در حال حاضر برای حفاظت انسان در برابر اشعه از سرب استفاده می‌شود، خاطرنشان کرد: سرب علاوه بر آنکه فلزی سمی است، نتایج تحقیقات نشان می‌دهد که افرادی که لباس‌های حاوی سرب برای حفاظت در برابر اشعه استفاده می‌کنند، دچار آسیب‌هایی در ستون فقرات می‌شوند.

به گزارش سروش، این محقق دلیل این امر را وزن زیاد این فلز عنوان کرد و یادآور شد: گرانول‌های تولید شده در این طرح وزن کمی دارند، ضمن آنکه سمیت فلز سرب را ندارند.

انتهای پیام///

منبع
ایسنا
ارسال دیدگاه