کد خبر:15999
پ
روز ورزش

تاثیر روز ورزش در افزایش اهمیت به ورزش در قطر

اداره آمار قطر اعلام کرد که میزان چاقی در این کشور، کاهش و در مقابل تعداد افرادی که به ورزش اهمیت می دهند، افزایش یافته است و یکی از دلایل این امر اختصاص یک روز ملی به عنوان روز ورزش است.

اداره آمار قطر بر اساس یک نظر سنجی اعلام کرد که طی سال های اخیر، میزان چاقی کاهش و در مقابل تعداد افرادی که به ورزش اهمیت می دهند، افزایش یافته است و یکی از دلایل این امر اختصاص یک روز ملی به عنوان روز ورزش است.

به گزارش سروش، روز ورزش یا «الیوم الریاضی» در قطر ، دومین سه شنبه ماه فوریه هر سال است و انتظار می رود در این روز همه مردم با حضور در ورزشگاه ها ، پارک ها و فضاهای سبز ، ورزش کنند.

تعیین این روز به دستور امیر سابق قطر شیخ حمد بن خلیفه آل ثانی در دسامبر سال ۲۰۱۱ انجام گرفت و جزو تعطیلات رسمی کم شمار این کشور محسوب می شود.

چهار راهبرد قطر برای دستیابی به چشم انداز ۲۰۳۰

دولت قطر برای دستیابی به چشم انداز ۲۰۳۰ خود چهار راهبرد، توسعه انسانی، اجتماعی، اقتصادی و محیطی را در نظر گرفته است و معتقد است ورزش یکی از اموری است که قادر به اثر گذاری روی هر چهار راهبرد است .

مهمترین سرفصل های این چشم انداز عبارتند از؛ مدرن شدن در عین حفظ سنت‌ها، پاسخگویی به نیازهای نسل فعلی و نسل‌های بعدی، رشد برنامه ریزی شده، برنامه ریزی برای حجم و کیفیت نیروهای خارجی، رشد اقتصادی و توسعه اجتماعی و ….

گزارش های دولتی نشان می دهد که مردم با نامگذاری روز ورزش، توجه بیشتری به این مقوله از خود نشان داده و برخی از وزارتخانه ها ساعاتی برای انجام حرکات بدنی کارکنان خود اختصاص داده اند.

کاهش میزان چاقی و افزایش اهمیت به ورزش در قطر

اداره آمار قطر بر اساس یک نظر سنجی اعلام کرد که طی سال های اخیر میزان چاقی کاهش و در مقابل تعداد افرادی که به ورزش اهمیت می دهند افزایش یافته است و یکی از دلایل این امر اختصاص یک روز ملی به عنوان روز ورزش است.

برگزاری این روز با هدف بالابردن ارزش و جایگاه ورزش مانند ارزش های انسانی و اخلاقی و فایده هایی است که برای سلامتی دارد.

آگاه کردن مردم از فایده های ورزش و قرار دادن آن در فعالیت های روزانه خود از دیگر اهداف برگزاری روز ورزش است.

گزارش منابع قطری حاکیست که سال گذشته ۱۵۱ فعالیت متنوع از سوی ۱۳۵ سازمان و موسسه دولتی و غیر دولتی در مراکز ورزشی مدارس و … برگزار شده است.

وزارت خارجه قطر هم برای سفرا، دیپلمات ها و کارکنان سفارت خانه های خارجی با اختصاص یک ورزشگاه ویژه آنها را گرد هم می آورد.

دستورالعمل‌های روز ورزش

دولت این کشور البته برای برنامه های این روز چارچوب و دستورالعمل خاصی دارد که همه شرکت کنندگان ملزم به رعایت آن هستند.

بر اساس این دستور العمل، بالا بردن آگاهی شرکت کنندگان در مورد اهمیت ورزش و نقش آن در زندگی افراد و جوامع مهم ترین هدف برگزاری این روز است لذا تمرکز گروه ها، هیات ها و انجمن های مربوط باید روی فعالیت های بدنی، حرکتی و آگاهی بخشی با هدف قرار گرفتن ورزش به عنوان رفتار روزانه مردم باشد.

در یکی از بندهای این دستورالعمل ضمن هشدار نسبت به برگزاری جشن به جای ورزش کردن، فعالین را از برپایی چادر یا سالن های ورزشی موقت، اجرای کنسرت های موسیقی و کمدی بر حذر می دارد.

بر اساس این دستور العمل زمان و میزان ورزش علاوه بر اینکه باید با جنب و جوش همراه باشد نباید موجب فشار فیزیکی و صدمه وارد شدن به افراد شود و باید غذاهایی به مردم ارایه شود که فست فود نباشد.

توزیع غذای مجانی و جایزه در روز ورزش ، ممنوع است

توزیع غذای مجانی یا در نظر گرفتن جایزه و هدیه برای شرکت کنندگان در این روز از دیگر مواردی که در چارچوب مورد نظر قرار ندارد و ممنوع است.

در مقابل مردم می توانند از تمامی امکانات ورزشی باشگاه ها، پارک ها و دیگر اماکن عمومی استفاده کنند به شرطی که تنها به ورزش فکر کنند.

به گزارش خبرگزاری سروش، شعار روز ورزش در قطر این است، ورزش تنها برای افراد حرفه ای و ورزشکار نیست بلکه هر انسانی حق دارد ورزش کند.

انتهای پیام///

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 3 =

کلید مقابل را فعال کنید