کد خبر:16135
پ
نوبخت
سخنگوی دولت در نشست خبری:

پاسخگویی به همه مسائل از نقاط قوت قانون اساسی است

سخنگوی دولت: انعطاف پذیری و پاسخگویی به همه مسائل از نقاط قوت قانون اساسی است.

سخنگوی دولت گفت: انعطاف پذیری و پاسخگویی به همه مسائل از نقاط قوت قانون اساسی است.

به گزارش سروش، محمد باقر نوبخت در نشست خبری در پاسخ به سوالی درباره پیشنهاد رییس جمهوری در استفاده از اصل ۵۹ درصورت بروز اختلاف در کشور، اظهارداشت: استناد دکتر روحانی به این اصل آن بود که می توانیم از آن در مسائل بزرگ از جمله اقتصادی استفاده کنیم.

وی با بیان این که از نقاط قوت قانون اساسی انعطاف پذیری و پاسخگویی به همه مسائل است، گفت: قانون اساسی این ظرفیت را دارد که اگر مصلحت نظام بر موضوعی باشد، می تواند نظر شورای نگهبان را که مصوبات مجلس بر اساس قانون اساسی و شرع منطبق می کند بر اساس مصلحت تغییر دهد.

ما به همه اصول قانون اساسی باید مراجعه کنیم

وی در پاسخ به سوال دیگری درباره واکنش سخنگوی شورای نگهبان درخصوص سخنان رییس جمهوری گفت: باید خود ایشان درباره سخنانشان پاسخ دهند، ما به همه اصول قانون اساسی باید مراجعه کنیم و این واضح و مبرهن است که استناد آقای رییس جمهوری به اصل ۵۹ پیام خاص خود را دارد و قطعا اگر این موضوع نیاز به تفضیل و توضیح بیشتر دارد، نمی توان در یک سخنرانی به تمام جزئیات آن پرداخت.

سخنگوی دولت همچنین در پاسخ به سوال درباره ادامه پرداخت نقدی یارانه ها در لایحه بودجه سال آینده یادآور شد: ما عمدا تبصره ۱۴ را از ۱۸ در لایحه بودجه سال جاری جدا و پرداخت یارانه ها را در تبصره ۱۸ قید کرده ایم و در خواست کرده که هر چه منابعی از اصلاح قیمت حامل های انرژی کسب شد بین خانوارها توزیع کنیم.

پرداخت یارانه به خانواده های کاملا نیازمند، برای رفع فقر مطلق

وی افزود: قرار است در سال آینده بخشی از یارانه ها به خانواده های کاملا نیازمند شناخته شده و بخش دیگر را به افراد زیر خط مستمری پرداخت شود تا در مسیر رفع فقر مطلق اجرا کنیم.

سخنگوی دولت یادآور شد: سال آینده به همان شکلی که امسال یارانه ها را پرداخت می کردیم ادامه می دهیم.

وی با بیان این که دولت در سال آینده از محل فروش حامل های انرژی یارانه پرداخت می کند، اظهار داشت: دولت هیچ میزانی از این درآمد را برداشت نخواهد کرد. دولت درباره همین روش پرداخت یارانه با مجلس توافق کرده است.

رییس سازمان برنامه و بودجه با یادآوری این که دولت می خواست بند الف تبصره ۳۹ قانون برنامه ششم توسعه را با اصلاح قیمت حامل های انرژی اجرایی کند، گفت: ما خواستار اصلاح بودیم و خواستیم که منابع حاصل از آن صرف ایجاد اشتغال شود البته قصد داریم میزانی از منابع بانکی را نیز برای این کار اختصاص دهیم.

احداث ۵۰ هزار مسکن در شهر و ۵۰ هزار مسکن در روستا

نوبخت ادامه داد: برای ایجاد اشتغال در کشور در سال آینده کاملا هدف گذاری صورت گرفته است و می خواهیم ۵۰ هزار مسکن در شهرو ۵۰ هزار مسکن در روستا را بصورت حمایتی احداث کنیم.

وی خاطرنشان کرد: برای این کار تسهیلات بصورت ویژه داده می شود و در کنار آن حدود ۳۰۰ هزار فرصت شغلی ایجاد خواهد شد. البته قصد داریم ناوگان حمل و نقل شهری و بین شهری را نیز نوسازی کنیم که در این زمینه هم پیش بینی می کنیم حدود ۲۵ هزار فرصت شغلی ایجاد شود.

سخنگوی دولت تاکید کرد که مجلس و دولت با یکدیگر درنهایت وفاق و همدلی در کنار هم هستند و بدون رضایت مجلس در بحث یارانه ها و اصلاح قیمت حامل های انرژی، اقدامی نخواهیم کرد.

در منطقه با کشورهای همسایه ذینفع هستیم

نوبخت در پاسخ به این سوال که چند کشور اروپایی به ایران برای فعالیت های موشکی هشدار داده اند، گفت: من در این زمینه مطلبی ندیده ام البته به کسی دخالت در سیاست های منطقه ای ایران ربطی ندارد. مگر ما در آن سوی آب ها دخالت می کنیم که آنها در کار منطقه دخالت می کنند؟

وی تصریح کرد: در منطقه با کشورهای همسایه ذینفع هستیم و مسئولیت مشترک داریم، پس باید آنهایی که از آن سوی آبها به منطقه ما آمده اند، پاسخگو باشند.

وی درباره اقدامات دولت در آغاز سال جدید از سوی وزارت جهادکشاورزی، وزارت صنعت، معدن و تجارت و بانک مرکزی گفت: با توجه به نیاز مردم برای تهیه اسکناس از نظام بانکی، بانک مرکزی اقدامات تمهیدی اندیشیده است و وزارتخانه های صنعت و جهاد کشاورزی نیز برای تهیه مایحتاج و میوه شب عید تذکرات خوبی داده اند.

معاون رییس جمهوری ادامه داد: امسال از نظر تولیدات کشاورزی سال خوبی را داشتیم و برای تهیه اقلام میوه و محصولات کشاورزی در شب عید مشکلی نخواهیم داشت.

هدف اقتصاد مقاومتی، رشد اقتصادی پایدار و مستمر است

وی در پاسخ به سوال دیگری درباره اینکه تاکنون چه میزان از سیاست های اقتصاد مقاومتی اجرایی شده است، اظهار داشت: سیاست های ابلاغی اقتصاد مقاومتی ۲۴ بند است برای ان ۲۰۰ پروژه تعریف شده و در حال احصاء میزان روند اجرایی آن با اعداد ارقام هستیم.

نوبخت تصریح کرد: دولت به دنبال اجرای اقتصاد مقاومتی بوده و هدف اقتصاد مقاومتی، رشد اقتصادی پایدار و مستمر است.

وی در پاسخ به سوال دیگری درباره این که با توجه به برنامه های خوب دولت برای سال آینده درخصوص ایجاد اشتغال، چرا دیر به فکر این کار افتاده اید؟، تصریح کرد: ما از سال ۹۲ر که دولت را تحویل گرفته ایم شروع به تدوین برنامه کردیم و در سال ۹۳ برنامه های ۶ سال آینده کشور را در قالب برنامه ششم توسعه به مجلس ارایه دادیم ولی باید سال به سال برای سال بعد، برنامه ای مشخص داشته باشیم و در بودجه سال آینده تصمیم گرفتیم که یک گام به جلو برداریم که نشان می دهد این تصمیم برای افزایش فضای اشتغال خلق الساعه نبوده بلکه تصمیمی مستمر است.

رییس سازمان برنامه و بودجه درباره کمک به مستاجران آسیب دیده در زلزله کرمانشاه نیز گفت: میزانی برای کمک بلاعوض و تسهیلات به این افراد در جلسات گذشته هیات دولت گرفته شده است.

به گزارش خبرگزاری سروش، نوبخت همچنین وظیفه مسئولان را در برابر حضور پرشور مردم در راهپمایی ۲۲ بهمن، تلاش بیشتر برای حل مشکلات دانست.

 

انتهای پیام///

منبع
سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده − 17 =

کلید مقابل را فعال کنید