کد خبر:17276
پ
n82842907-72201563

ساخت اولین ربات آتش‌نشان

در سر ربات آتش‌نشان اسکنرهای سه‌بعدی لیزری و چند میکروفون تعبیه شده است که اطلاعات به دست آمده را به همراه تصاویر برای اپراتور ارسال می‌کنند.

در سر ربات آتش‌نشان اسکنرهای سه‌بعدی لیزری و چند میکروفون تعبیه شده است که اطلاعات به دست آمده را به همراه تصاویر برای اپراتور ارسال می‌کنند.

به گزارش سروش، از پایگاه خبری ساینس دیلی، محققان انستیتوی فنی IIT ایتالیا نسخه جدیدی از ربات انسان‌نمای WALK-MAN را که به منظور حمایت از آتش‌نشان‌ها طراحی و ساخته شده است، با موفقیت آزمایش کردند.

این ربات به عنوان بخشی از یک پروژه تحقیقاتی در اتحادیه اروپا از سال ۲۰۱۳ میلادی آغاز و نمونه اولیه ربات در سال ۲۰۱۵ تکمیل شد.
این ربات که توسط یک اپراتور از راه دور کنترل می‌شود، به‌گونه‌ای طراحی شده که قادر است به ساختمان وارد شده، آتش را بیابد و آن را با استفاده از کپسول آتش‌نشانی، خاموش کند.

*** دو ساعت فعالیت، با هربار شارژ 

برای کنترل این ربات از ۳۲ قطعه موتور و مدار و چهار حسگر نیرو و گشتاور که در دست‌ها و پاهای ربات نصب شده‌اند و همچنین دو شتاب‌سنج که برای حفظ تعادل آن کاربرد دارند، استفاده می‌شود. این ربات ۱۸۵ سانتی‌متر قد دارد و وزن آن ۱۰۲ کیلوگرم است. این ربات با هربار شارژ قادر است حدود دو ساعت فعالیت کند.
به گزارش خبرگزاری سروش، در آخرین آزمایشی که انجام شد،‌ این ربات آتش‌نشان توانست وارد یک اتاق شده و دریچه‌ای را که از آن گاز نشت می‌کرد، پیداکند و پس از پاکسازی اطراف آن از زباله‌ها، با استفاده از یک کپسول آتش‌نشانی، آتش را خاموش کند. .

انتهای پیام///

منبع
ایرنا
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه − هشت =

کلید مقابل را فعال کنید