کد خبر:18508
پ
تایلند

اعلام آمادگی وزیر بهداشت ، برای گسترش همکاری‌ها با تایلند در حوزه سلامت

وزیر بهداشت در خصوص گسترش همکاری‌ها با وزارت بهداشت تایلند در حوزه سلامت، اعلام آمادگی کرد.

وزیر بهداشت در خصوص گسترش همکاری‌ها با وزارت بهداشت تایلند در حوزه سلامت، اعلام آمادگی کرد.

به گزارش سروش، دکتر سیدحسن هاشمی در نشستی که با وزیر بهداشت کشور تایلند داشت، گفت: با قدمت تاریخی بیش از ۴۰۰ سال، زمینه‌های مشترک فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی زیادی بین دو کشور وجود دارد. خوشبختانه اراده سیاسی قوی بین سران دو کشور برای توسعه روابط و استفاده از ظرفیت‌های موجود وجود دارد.

وی افزود: ما از مقامات تایلند به دلیل حمایت‌هایی که بویژه بعد از برجام، از ارتقای روابط دو کشور داشته‌اند و تلاش‌هایی که در حوزه مبادلات تجاری میان دو کشور انجام شد، تشکر می‌کنیم.

نظام سلامت دو کشور ایران و تایلند، اشتراکاتی دارد

هاشمی ادامه داد: خوشبختانه نظام سلامت دو کشور ایران و تایلند اشتراکاتی دارد و به همین دلیل امکان تجربیات دو کشور برای طرفین فراهم است و حتما با امضای اسناد همکاری بین دو کشور فرصتی فراهم می‌شود تا طی شش ماه آینده تجربیات دو کشور را عملا در نظام سلامت طرفین مشاهده کنیم.

وزیر بهداشت با بیان اینکه در دو دوره ریاست جمهوری آقای روحانی، اقدامات خوبی در زمینه اجرای پوشش همگانی سلامت در کشور انجام شد، گفت: به طوریکه امروز تقریبا بیش از ۹۲ درصد مردم ایران تحت پوشش بیمه قرار دارند و ۵۰ درصدشان به صورت کاملا رایگان بیمه شده‌اند. همچنین ما در قالب ۹۰۰ بیمارستان در کل کشور خدمات مورد نیاز مردم را ارائه می‌کنیم و علاوه بر بیمارستان، ۳۰ هزار خانه بهداشت و ۶۰۰۰ پایگاه و مرکز جامع خدمات سلامت در سراسر کشور داریم.

هاشمی با بیان اینکه نزدیک به ۸۰ درصد خدمات سلامت در ایران توسط دولت ارائه می‌شود، گفت: این موضوع یکی از نقاط ضعف ماست و تلاشمان بر این است که به سمت خرید راهبردی خدمات از بخش خصوصی رویم و به این ترتیب بتوانیم به جای تصدی‌گری در حوزه سلامت سیاستگذاری کرده و نظارت‌مان را تقویت کنیم.

هاشمی با بیان اینکه در ایران ۶۰ دانشگاه علوم پزشکی فعالیت می‌کنند و ۲۵۰ هزار دانشجو در این حوزه داریم، ‌ گفت: همچنین ۶۰۰ مرکز تحقیقاتی در این حوزه در کشور فعالند و مقام اول تولید علم را در حوزه نشر مقالات در منطقه به خود اختصاص داده‌ایم. همچنین مقام شانزدهم بر اساس نمایه بین‌المللی ISI متعلق به ایران است.

۹۶ درصد داروی مورد نیاز کشور را خودمان تولید می‌کنیم

وی با بیان اینکه ۹۶ درصد داروی مورد نیاز کشور را خودمان تولید می‌کنیم، افزود: همچنین ۳۵ درصد تجهیزات پزشکی مورد نیازمان هم ساخت داخل است و بقیه آن را از طریق واردات تامین می‌کنیم.

هاشمی ضمن تشکر از مسئولان وزارت بهداشت کشور تایلند به دلیل همکاری‌های دو جانبه که طی چهار سال گذشته با وزارت بهداشت ایران داشته‌اند، گفت: همکاران من درس‌های خوبی را از نظام سلامت تایلند آموختند و توانستند بخشی از آنان را در کشور پیاده کنند. مطمئنم سفر جناب وزیر بهداشت تایلند و همکاران‌شان در توسعه روابط دو کشور در حوزه بهداشت و درمان بسیار موثر خواهد بود. مطمئنا ما برای توسعه این روابط آمادگی کامل داریم و مطمئنم این کار به سود تایلند و جمهوری اسلامی ایران خواهد بود.

به گزارش خبرگزاری سروش، هاشمی در پایان با تاکید بر لزوم استفاده بهتر از پروژه‌های مشترک، گفت: در عین حال باید از تجربیات سازمان بهداشت جهانی نیز استفاده کنیم تا با کنترل هزینه‌ها استفاده بهتری از منابع‌مان داشته باشیم.

جزئیات اسناد همکاری امضا شده میان ایران و تایلند

هاشمی در ادامه این نشست در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره جزئیات اسناد همکاری امضا شده میان ایران و تایلند گفت: خوشحالم که وزیر بهداشت تایلند و همراهانشان در ایران هستند. باید توجه کرد که تایلند نظام بهداشتی و درمانی بسیار خوبی در منطقه خود دارد و باید از  تجربیات‌شان بیاموزیم.

وی افزود: امضای این تفاهم‌نامه در جهت ارتقای نظام بهداشتی و درمانی دو کشور بسیار موثر است. خوشبختانه هر دو کشور در زمینه خدمات اولیه بهداشتی تجربه طولانی دارند و اکنون که سازمان بهداشت جهانی چهلمین سالگرد ایجاد خدمات اولیه بهداشتی را جشن می‌گیرد، خوشحالیم که بگوییم ایران این کار را از ۴۵ سال قبل آغاز کرد و تایلند هم در این حوزه جزو بهترین‌هاست. بنابراین می‌توانیم از تجربیات مشترک در این حوزه استفاده کنیم و این حوزه یکی از بندهای تفاهم‌نامه مشترک میان ایران و تایلند است.

وزیر بهداشت با بیان اینکه کشور تایلند در زمینه درمان هم تجربیات خوبی دارد، گفت: در زمینه تولید دارو و صنایع پزشکی نیز دو کشور تجربیات خوبی دارند و امیدوارم بتوانیم در حوزه‌های مربوط به سلامت دو ملت گام‌های خوبی برداریم. همچنین در زمینه همکاری در حوزه بهداشت، درمان، آموزش و فناوری در برنامه عملی که به زودی تنظیم می‌شود، شاهد ثمربخشی حضور این هیات در کشور باشیم. مطمئنا با ارائه قوی مسئوولین دو کشور گام‌های بلندتری را در حوزه سلامت در آینده بر می‌داریم.

ایران توانسته ۹۰ درصد مردمش را تحت پوشش بیمه قرار دهد

در ادامه این نشست وزیر بهداشت کشور تایلند نیز با بیان اینکه ایران و تایلند از گذشته همکاری‌های زیادی با یکدیگر داشته‌اند، گفت: دو کشور اشتراکات فراوانی دارند مانند جمعیت‌شان که سلامت آنها هم بر عهده ماست.

به گزارش خبرگزاری سروش، وی در پایان افزود: این تفاهم‌نامه فرصتی هم برای تایلند اعلام می‌کند تا چیزهای زیادی را بیاموزیم و بتوانیم از تجربیات یکدیگر در حوزه سلامت استفاده کنیم. کشور ایران در حوزه سلامت موفقیت‌های خوبی به دست آورده و توانسته ۹۰ درصد مردمش را تحت پوشش بیمه قرار دهد. در عین حال ایران برنامه‌های سازمان بهداشت جهانی را هم در کشورش اجرا می‌کند. در حوزه فناوری و تولیدات دارویی هم می‌توانیم با یکدیگر همکاری داشته باشیم.

در ادامه این دیدار اسناد همکاری میان وزرای بهداشت ایران و تایلند در راستای توسعه همکاری‌های مشترک در حوزه سلامت دو کشور، به امضای دو وزیر رسید.

انتهای پیام///

منبع
ایسنا
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 2 =

کلید مقابل را فعال کنید