کد خبر:18956
پ
n82623555-71790705
سخنگوی وزارت بهداشت عنوان کرد:

کاهش تاخیر در پرداخت‌های بیمه

دولت همواره در بخش بهداشت و درمان با تاخیر در پرداخت‌های بیمه مواجه بوده است.

دولت همواره در بخش بهداشت و درمان با تاخیر در پرداخت‌های بیمه مواجه بوده است. 

به گزارش سروش، سخنگوی وزارت بهداشت گفت: ایرانیان تا ۲۰ سال گذشته دو هزار کیلوکالری در روز انرژی دریافت می‌کردند اما اکنون روزانه هر ایرانی سه هزار و ۵۰ کیلوکالری در شبانه روز دریافت می‌کند، در حالی که متوسط میزان مطلوب دریافت کالری برای زنان دو هزار و برای مردان دو هزار و ۳۰۰ کیلوکالری است.

وی اضافه کرد: مصرف قند و شکر ایرانیان ۳۸ درصد بیش از میزان توصیه شده است همچنین ایرانیان ۲۰ درصد بیش از میزان توصیه شده، روغن مصرف می‌کنند و نان، غلات و برنج را پنج درصد بالاتر از حد توصیه شده مصرف دارند که مجموع این عوامل و کم تحرکی باعث چاقی و اضافه وزن ایرانی ها شده است.
حریرچی گفت: از سال ۷۴ با تصویب قانون بیمه، دولت همواره در بخش بهداشت و درمان با تاخیر در پرداخت‌های بیمه مواجه بوده است و متوسط این تاخیرها در ۲۰ سال گذشته، هشت ماه و نیم در سال است اگر چه طرح تحول سلامت توانست تاخیرها را کاهش دهد اما اکنون نزدیک به متوسط تاخیر در پرداخت‌های ۲۰ سال گذشته قرار دارد.

*** میانگین مراجعه به پزشک ایرانیان کمتر از کشورهای مشابه است

وی درباره آمار مراجعه ایرانیان به پزشک گفت: هر ایرانی در سال به طور متوسط دو بار به پزشک عمومی و کمتر از دو مرتبه به پزشک متخصص مراجعه دارد همچنین به ازای هر هزار نفر، ۱۱۸ مورد سالانه در بیمارستان بستری می‌شوند.

سخنگوی وزارت بهداشت افزود: میانگین مراجعه به پزشک ایرانیان کمتر از کشورهای مشابه است اما هزینه کرد دارو بیشتر است همچنین میانگین بستری به طور واضحی در ایران در مقایسه با کشورهای مشابه کمتر است و بسته خدمات ایرانیان شامل خدمات درمانی، بهداشتی و دارویی در مراکز درمانی بیشتر از کشورهای مشابه است.

حریرچی افزود: عدم توان اقتصادی اعم از اقتصاد ملی، دولت و جیب مردم موضوعاتی است که در همه کشورها از جمله کشور ما وجود دارد؛ مجموع هزینه کرد بیمه‌ها و دولت در نظام سلامت قبل از اجرای طرح تحول سلامت بسیار کمتر و بعد از این طرح علی رغم رشد ۵۱ درصدی باز هم کمتر است.

 

*** راه آینده نظام سلامت، ارزان کردن هزینه های بهداشت و درمان است

حریرچی ادامه داد: پرداخت از جیب مردم اگر چه با اجرای طرح تحول سلامت به ۳۷٫۷ درصد رسیده است اما همچنان در مقایسه با بیشتر کشورها زیاد است.

به گزارش خبرگزاری سروش، سخنگوی وزارت بهداشت تصریح کرد: راه آینده نظام سلامت، ارزان کردن هزینه های بهداشت و درمان و افزایش نقش دولت همچنین کاهش پرداختی از جیب مردم است و اگر چه کارشناسان می دانند که باید به چه اهدافی دست یافت اما مهم چگونگی و مدت زمان دستیابی به اهداف تعیین شده است.
حریرچی درباره بودجه سال آینده اظهار کرد: خوشبختانه بودجه تصویب شده است و دولت در بخش عمومی با ۱۱ درصد رشد مواجه است.

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده + 10 =

کلید مقابل را فعال کنید