کد خبر:21218
پ
۲۸۵۶۵۲_۱۸۸
سخنگوی وزارت بهداشت:

تراز مجموعه بیمارستانی و مراکز بهداشتی و درمانی مثبت است

سخنگوی وزارت بهداشت با بیان اینکه تراز مجموعه بیمارستانی و مراکز بهداشتی و درمانی مثبت است، مشکل اصلی را عدم پرداخت منابع و عدم وفاداری به عهد عنوان کرد.

سخنگوی وزارت بهداشت با بیان اینکه تراز مجموعه بیمارستانی و مراکز بهداشتی و درمانی مثبت است، مشکل اصلی را عدم پرداخت منابع و عدم وفاداری به عهد عنوان کرد.

به گزارش خبرنگار سروش، دکتر ایرج حریرچی در نشست خبری با حضور خبرنگاران درباره معیار ارزیابی دسترسی به خدمات سلامت گفت: یکی از معیارهای مهم ارزیابی حوزه سلامت، دسترسی به خدمات است. یعنی اگر کسی به خاطر علائمی که دارد به مراکز بهداشتی و درمانی برای خدمات سرپایی اولیه یا ثانویه یا خدمات بستری مراجعه کند، معیاری به اسم دسترسی دارد که بسیار مهم است.این معیار را در سال ۹۳ و ۹۴ مرکز آمار ایران طی مطالعه‌ای اعلام کرده است.

وی افزود: در کشور ما کسانی که نیاز به خدمات سرپایی دارند ۹۸.۳ درصد خدمات را دریافت می‌کنند و در مقایسه با کشورهای مشابه که این آمار ۸۰ و چند درصد است، بسیار اهمیت دارد.پنجک درآمدی تفاوت چندانی در دریافت خدمات ندارند و بین مرد و زن نیز ۰.۴ درصد اختلاف وجود دارد و تفاوت بین شهری و روستایی نیز حدود ۱ درصد است.

این معیار در بخش بستری نیز دریافت خدمات ۹۵.۵ درصد است.بنا بر آمارها دسترسی به خدمات سلامت در کشور مناسب است. موضوع مهم‌تر این است که درست است که در اصل دریافت خدمات بهداشتی و دریافتی عدالت وجود دارد، ولی این به معنی این نیست که در سایر موارد مشکلاتی وجود ندارد.

مثلا مشکلاتی در نحوه دسترسی به خدمت ممکن است وجود داشته باشد.در حال حاضر یکی از مشکلات هزینه حمل و نقل برای دریافت خدمات درمانی و بهداشتی است.مشکل دیگر ساعت ارائه خدمت است که اکثرا در ساعت‌های صبح انجام می‌شود و افراد در این ساعت‌ها سر کار هستند.مشکلات مربوط به هزینه خدمات و کیفیت نیز وجود دارد.

 

*** هزینه کمرشکن سلامت، فرد را دچار مشکل می‌کند.  

 

حریرچی خاطرنشان کرد: هزینه‌های فقرزا در حوزه سلامت، هزینه‌هایی است که با انجام آن‌ها فرد به زیر خط فقر تعریف شده می‌رود.هزینه کمرشکن نیز به این معنی است که اگر کسی ۲۵ درصد کل هزینه‌هایش را به سلامت اختصاص دهد در آن سال دچار هزینه کمرشکن شده است.

در نتیجه ثروت‌مندان می‌توانند مبتلا به هزینه‌های کمرشکن سلامت شوند.هزینه فقرزا فرد را فقیر می‌کند و هزینه کمرشکن سلامت، فرد را دچار مشکل می‌کند.

۹۱.۸ درصد افرادی که دچار هزینه‌های فقرزا می‌شوند جزو افراد با درآمد پایین جامعه هستند و ۶ درصد در ۲۰ درصد پایین‌تر از متوسط هستند و جمعا ۶۰ درصد بقیه افراد جامعه ۲.۲ درصد دچار هزینه‌های فقرزا می‌شوند.

هزینه‌های فقرزا بیشتر وظیفه دولت و وزارت بهداشت و بیمه‌هاست، اما هزینه‌های کمرشکن در اقشار بالاتر از متوسط و متوسط نیاز به تغییر رفتار و نوع انتخاب دارد.

 

*** وزارت بهداشت فقط ۱۳ هزار میلیارد تومان از ۴ سازمان بیمه‌گر اصلی طلب دارد.

 

سخنگوی وزارت بهداشت در نشست خبری با حضور خبرنگاران درباره عدم پرداخت یا تاخیر در پرداخت ارائه کنندگان خدمات سلامت گفت: به علت تاخیر در پرداختی که به گروه‌های مختلف داریم، به صورت رسمی عذرخواهی می‌کنم.

واقعیت این است که تراز مجموعه بیمارستانی و مراکز بهداشتی و درمانی مثبت است. یعنی اگر ما همه مطالبات‌مان را بگیریم و همه بدهی‌ها را پرداخت کنیم، رقم اندکی باقی می‌ماند.مشکل اصلی در عدم پرداخت منابع و عدم وفاداری به عهد است.

در سال ۹۶ ما بیش از ۱۴ هزار میلیارد تومان سند به سازمان‌های بیمه‌گر ارسال کردیم و حدود ۳ هزار میلیارد پرداخت شده و بیش از ۱۱ هزار میلیارد تومان هنوز پرداخت نشده است.

حدود ۲ هزار و ۶۰۰ هزار میلیارد نیز سند بین راهی وجود دارد و وزارت بهداشت فقط ۱۳ هزار میلیارد تومان از ۴ سازمان بیمه‌گر اصلی یعنی بیمه سلامت، بیمه تامین اجتماعی، بیمه نیروهای مسلح و بیمه کمیته امداد طلب دارد.

 

*** تعطیلات طولانی مدت به سلامت مردم ایران ضربه وارد می‌کند

 

ایرج حریرچی٬ سخنگوی وزارت بهداشت در نشست خبری با حضور خبرنگاران درباره تعطیلات طولانی مدت و تاثیر بر سلامت جامعه گفت: تعطیلات طولانی مدت به سلامت مردم ایران ضربه وارد می‌کند.در تعطیلات میزان بروز و شیوع بیماری‌ها تغییر نمی‌کند و مثلا سرطان کم یا زیاد نمی‌شود.

در تعطیلات مصدومین ترافیکی و بیماری‌های قلبی و دیابتی بیشتر می‌شود. خدمات سرپایی بخش خصوصی در تعطیلات به مدت طولانی تقریبا تعطیل است و خدمات بستری غیر اورژانس بخش خصوصی نیز عمدتا به میزان زیادی کاهش پیدا می‌کند.
در نتیجه در تعطیلات بخش دولتی باید اورژانس‌ها را فعال‌تر از بخش معمول نگه دارد.از طرفی نمی‌توان به پرسنل مراکز بهداشتی و درمانی گفت که همه کشور تعطیل است و شما فقط ۵ روز تعطیل هستید.

حریرچی در درباره قیمت گذاری تجهیزات پزشکی گفت: قیمت گذاری فعلی مربوط به سال ۹۳ نیست و در مقاطع مختلف تعدیل‌های لازم در این رابطه انجام شده است.در مورد قیمت تجهیزات پزشکی میزان ارزبری اهمیت دارد.

قاعدتا افزایش قیمت دلار در قیمت‌ گذاری تجهیزات پزشکی نیز موثر خواهد بود.منتظریم بحران فعلی در مورد دلار رفع شود.اقدامات لازم در این زمینه انجام می‌شود.

 

*** اجازه ندادیم افزایش قابل توجه قیمت دارو اتفاق بیفتد

 

حریرچی در پاسخ به سوالی درباره افزایش قیمت برخی داروها گفت: وقتی در مورد سبد داروهای تولید داخل و وارداتی اظهار نظر می‌کنیم، ممکن است یک یا چند دارو از مجموعه داروها دچار کاهش قیمت یا افزایش قیمت شوند. گاهی علت‌های خاص موردی مثل افزایش قیمت مواد اولیه داروها وجود دارد.

آن‌چه در مورد سبد دارو اظهار نظر می‌شود این است که اجازه ندادیم افزایش قابل توجه قیمت دارو اتفاق بیفتد و ضمنا به این نیز توجه می‌کنیم که صنایع نیز با توجه به تاخیر در پرداخت‌ها نمی‌توانند دارو را با ضرر ارائه کنند و مجبوریم این موضوع را در تعادل نگه داریم.

در مورد کمبود دارو نیز طبق معیارهای سازمان بهداشت جهانی و مراکز داروسازی عمده دنیا، از مجموعه بازار بزرگی که وجود دارد، کمبود نیم یا یک یا یک و نیم درصدی گاهی به وجود می‌آید.

در قیمت داروهای ژنریک تفاوت چندانی وجود ندارد.بیمه‌ها طبق قانون فقط هزینه داروهای ژنریک را تقبل می‌کنند.در قانون برنامه ششم توسعه نیز استفاده از داروهای ژنریک تاکید شده است.

 

به گزارش خبرگزاری سروش، حریرچی درباره نام‌گذاری سال جدید با عنوان حمایت از تولید داخلی از سوی مقام معظم رهبری و وضعیت تولید داخلی گفت:امسال فرصت خوبی برای تولیدکنندگان ایرانی ایجاد شده است.
عملکرد ۴ دهه گذشته نشان می‌دهد که ایران از کشوری که پزشک و پرستار وارد می‌کرد و پرداخت کننده ارزی بود، به هاب توریسم درمانی تبدیل شده است.

در مورد مدیکال دیوایس نیز حدود ۳۰ درصد را خودمان تولید می‌کنیم و ۷۰ درصد وارداتی است و امیدواریم در این زمینه پیش‌رفت کنیم.

یکی از مهم‌ترین اقدامات در این زمینه برای حمایت از کالای داخلی، صادرات است. زیرا بازار ما تقریبا اشباع است.قصد داریم بازار صادرات را از ۲۴ میلیون دلار فعلی به ۲۴۰ میلیون دلار برسانیم تا حرکت جهشی که مقام معظم رهبری فرمودند نیز حاصل شود.

انتهای پیام///

منبع
سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 − دوازده =

کلید مقابل را فعال کنید