کد خبر:21518
پ
۸۲۲۷۱۶۸۱-۷۱۱۰۰۴۶۸
معاون اول رئیس جمهور در اجلاس شورای عالی استان‌ها

شوراها ، مهمترین سازوکار حضور مردم در قدرت

اسحاق جهانگیری امروز در اجلاس شورای عالی استان‌ها، شوراها را مهمترین سازوکار حضور مردم در قدرت برشمرد.

اسحاق جهانگیری امروز در اجلاس شورای عالی استان‌ها، شوراها را مهمترین سازوکار حضور مردم در قدرت برشمرد.

 

به گزارش سروش، اسحاق جهانگیری امروز در اجلاس شورای عالی استان‌ها افزود: هم اکنون در اتاق‌های فکر برخی کشورهای غربی مشغول طراحی برای ضربه زدن به ایران هستند.
وی گفت: ولیعهد جوان آل‌سعود مدتی است همه جا می‌چرخد و علیه ایران فضاسازی می‌کند. البته کوچک تر از آن هستند که کاری انجام دهند، اما آل سعود، منافقان و برخی کشورها برای ضربه زدن به ایران همدست شده اند.

وی افزود: نیازمند انسجام و تفاهم هستیم.
جهانگیری در بخش دیگری از سخنانش درباره حضور نجفی در شهرداری افزود:‌ اگر نجفی خودش نمی‌خواست از شهرداری برود، هیچ کسی نمی‌توانست او را مجبور به کناره‌گیری کند.
وی با بیان اینکه می‌گویند او تحت فشار بوده، ممکن است فشارهای کاری وجود داشته باشد، گفت:البته خود آقای نجفی به من گفت که به خاطر بیماری جدید توانایی ادامه کار ندارم.
معاون اول رئیس جمهور اضافه کرد:به شورای شهر تهران می‌گویم که نگذارید دیگران از شما نمایش تفرقه ببینند.
جهانگیری خاطر نشان کرد: اعضای شورا هرچه زودتر برای انتخاب شهرداری قوی که دولت هم بتواند از او حمایت کند اقدام کنند.

 

***امید و اعتماد؛ مهم ترین رمز و راز موفقیت کشور

 

 معاون اول رئیس جمهور مهم ترین رمز و راز موفقیت کشور را امید و اعتماد دانست و تأکید کرد: باید همه ارکان تصمیم‌گیری بدانند که با تکیه بر این موارد، می‌توانیم از همه مشکلات عبور کنیم.
 آقای جهانگیری در چهارمین اجلاس شورای عالی استان‌ها، با تبریک بعثت پیامبر گرامی اسلام (ص) گفت: هر چه انسان با مسائل جدیدی مواجه می‌شود، احساس نیاز بیشتری به وحی و پیامبر اسلام پیدا می‌کند.
­معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه در گوشه و کنار منطقه، به نام اسلام حوادثی رخ می‌دهد که هیچ سنخیتی با پیامبر عظیم الشأن ندارد، تأکید کرد:
باید تلاش کنیم چهره واقعی اسلام را که از خشونت بیزار است و اسلام رحمانی است به دنیا نشان دهیم.
وی با یادآوری برگزاری اوّلین دوره انتخابات شوراها افزود: برخی‌مخالف واگذاری اختیارات ‌به شوراها بودند.
آقای جهانگیری، شوراها را مهم ترین سازوکار حضور مردم در قدرت برشمرد و گفت: اینکه مردم در اداره بخشی از امور حس مشارکت داشته باشند مهم است.
وی با بیان اینکه شورا، تمرین کار جمعی و دموکراسی است، به اختلاف دیدگاه و سلایق در کشور اشاره کرد و افزود: اگر این سلایق در یک جا جمع شود و گفتگو شود، نخست اینکه همه احساس مشارکت می‌کنند و بعد اینکه در تضارب آراء، کارها بهتر پیش می‌رود.

*** باید به موفقیت شوراها کمک کنیم.

 

معاون اول رئیس جمهور تصریح کرد: نباید از گفتگو هراس داشته باشیم و یکی از دلایلی که بسیاری از مشکلات در کشور باقی مانده، این است که از گفتگو ترس داریم. مسئولان کشور‌ و‌ همه، باید بتوانند برای حل معضلات با هم گفتگو و تبادل نظر کنند.
وی مهم ترین سرمایه مورد نیاز کشور در شرایط فعلی را سرمایه اجتماعی دانست و اضافه کرد: باید به موفقیت شوراها کمک کنیم.
آقای جهانگیری افزود: ثابت شده است که موفقیت همه نظام‌های سیاسی دنیا، ارتباط مستقیمی با سرمایه اجتماعی آنها دارد. هر چه بر این سرمایه بیفزاییم، بر موفقیت جمهوری اسلامی افزوده‌ایم.
معاون اول رئیس جمهور با تاکید بر اینکه کشور با مسائل مختلفی رو به روست، به ظرفیت‌های شناخته نشده فراوان اشاره کرد و گفت: اگر درست از ظرفیت‌ها استفاده کنیم، می توانیم بر همه مشکلات فایق آییم.
وی مهم ترین رمز و راز موفقیت کشور را امید و اعتماد عنوان کرد و افزود: باید همه ارکان تصمیم‌گیری بدانند که با تکیه بر این موارد، می‌توانیم از همه مشکلات عبور کنیم.

*** باید درآمد ارزی مازادی حدود ۳۰ میلیارد دلار داشته باشیم تا به ذخایر ارزی اضافه شود 

معاون اوّل رئیس‌جمهور به وجود اختلافات سیاسی در کشور اشاره کرد و گفت: عده‌ای نان خود را در حل نشدن اختلافات سیاسی می‌دانند.
جهانگیری در تشریح راه های عبور از چالش‌های موجود گفت‌: مهم ترین عاملی که می‌تواند از بلند شدن این فهرست جلوگیری کند، افزایش امید به آینده و سرمایه اجتماعی است.
وی با طرح این سؤال که آیا واقعاً همه ریشه مشکلات ارزی اخیر، اقتصادی بود، تصریح کرد: در سال گذشته، ۹۰ میلیارد دلار صادرات داشتیم. کل نیاز کشور برای واردات کالا در سال ۹۶ که رشد هم داشته، حدود ۵۴ میلیارد دلار است؛ خدمات هم حدود ۲۵ تا ۳۰ میلیارد دلار.
آقای جهانگیری ادامه داد: باید درآمد ارزی مازادی حدود ۳۰ میلیارد دلار داشته باشیم تا به ذخایر ارزی اضافه شود. کشوری که درآمد ارزی خوبی دارد، اینطور تحت فشار مشکلات ارزی قرار نمی‌گیرد.
معاون اول رئیس جمهور بخشی از مشکل ارزی اخیر را سیاسی دانست و اضافه کرد: این سخن، به این معنا نیست که کسی بیاید در امور کشور دخالت کند و نرخ ارز را بالا ببرد، بلکه به این معنی است که عده‌ای مردم را از آینده ناامید کنند.
وی با بیان اینکه در سال ۹۰، دلار ۴۰۰۰ تومان بود و مردم آمدند رئیس جمهور را انتخاب کردند و کاهش یافت، افزود: بعد از توافق هسته‌ای هم دیدیم که قیمت دلار باز کاهش یافت.
معاون اول رئیس جمهور ادامه داد: به همین دلیل است که از‌ پنج، شش ماه گذشته سخن من این است که دلسوزان انقلاب و آینده جوانان، بنشینید با هم گفتگو کنید و امید به آینده را تقویت کنید تا بسیاری از چالش‌ها کنار رود.

*** دولت به طور اصولی طرفدار تقویت شوراهاست

آقای جهانگیری با بیان اینکه حل مشکلات کشور، از نظر فنی پیچیده نیست و راه حل‌های فنی آن مشخص است، تصریح کرد: شرط حل مشکلات این است که آن زیرساخت‌های اجتماعی و سیاسی فراهم شود و ان‌شاءالله می‌شود.
وی تصریح کرد: همیشه به آینده امیدوار هستم و می‌دانم که مشکلات حل می‌شود.
معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه دولت به طور اصولی طرفدار تقویت شوراهاست گفت: به دنبال این هستیم تا جایی که قانون اساسی اجازه می‌دهد اختیارات را به مدیریت شهری بدهیم. البته کسانی که اختیار می‌پذیرند باید پاسخگو و مسئولیت پذیر باشند.
وی اضافه کرد: شوراها باید نظارت خود بر همه نهادهای اجرایی را به طور جدّی اعمال کنند؛ هیچ نهاد اجرایی نباید از نظارت مصون باشد زیرا فساد ایجاد می‌شود.
معاون اول رئیس جمهور با تأکید بر اهمیت نظارت بر امور اجرایی، به نهادهای مختلف نظارتی کشور اشاره و تصریح کرد: برخی از این دستگاه‌های نظارتی آنقدر جلو آمده‌اند که در امور اجرایی نیز دخالت می‌کنند و من این را قبول ندارم.
وی گفت: اینکه برخی مدیران آنقدر خودباخته باشند که هر کاری بخواهند انجام دهند از دستگاه‌های نظارتی اجازه بگیرند درست نیست. من هر جا چنین مدیری را بشناسم با او برخورد می‌کنم.

*** شهرداری‌ها باید بیش از دولت یا همسنگ با آن تحت نظارت باشند

آقای جهانگیری تاکید کرد: شهرداری‌ها باید بیش از دولت یا همسنگ با آن تحت نظارت باشند.
وی با بیان اینکه در همه شهرها و به طور مشخص در کلانشهرها مسأله حمل و نقل عمومی اولویت اصلی است اضافه کرد: دو میلیارد دلار برای شهرداری کلانشهر‌ها اختصاص دادیم که واگن بخرند و از آن استفاده کنند.
معاون اول رئیس جمهور افزود: اخیراً در جلسه‌ای که شهردار و رئیس شورای شهر تهران حضور داشتند گلایه کردم که از زمانی که ما این فاینانس را اختصاص داده‌ایم، پیشرفت آن خیلی کم بوده است، در حالی که اگر در تهران از آن استفاده شود زیرساخت‌های حمل و نقل عمومی تا دو برابر افزایش می‌یابد. نصف این واگن‌ها متعلق به تهران است.
وی، دو لایحه مهم در دست بررسی دولت را لایحه مدیریت شهری و لایحه درآمد پایدار شهری دانست و افزود: درباره مسائل قانونی هم قانون اختیارات را به وزیر داده است و وزیر می‌تواند تفویض کند.
معاون اول رئیس جمهور گفت : اداره کشور با این گستردگی به این شکل متمرکز سخت است؛ باید به نوعی از مدیریت برسیم که اختیارات به استان‌ها واگذار شود.
به گزارش خبرگزاری سروش، آقای جهانگیری با بیان اینکه آسیب‌های اجتماعی به دغدغه‌ای جدّی تبدیل شده است که مقام معظّم رهبری خود چند جلسه برای آن برگزار کرده‌اند اظهار داشت: شهرداری‌ها نقش مهمّی در این حیطه دارند و باید به صورت جدی وظیفه خود را اعمال کنند.

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صداوسیما
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 + 4 =

کلید مقابل را فعال کنید