کد خبر:21914
پ
داروهای-تاریخ-مصرف-گذشته

آشنایی با داروهای تاریخ مصرف گذشته

همیشه در خانه‌هایمان داروهای تاریخ مصرف گذشته وجود دارد. برخی از داروها حتی ۱۵ سال پس از تاریخ انقضای خود نیز قابل استفاده هستند.

همیشه در خانه‌هایمان داروهای تاریخ مصرف گذشته وجود دارد. برخی از داروها حتی ۱۵ سال پس از تاریخ انقضای خود نیز قابل استفاده هستند.

به گزارش سروش، معمولا اکثر ما عادت نداریم دوره درمان را کامل کنیم و همیشه در خانه هایمان مقداری دارو اضافه می‌ماند. این داروها آنقدر در یخچال یا قفسه داروهای خانه ما می‌ماند تا تاریخ مصرفش می گذرد.در این مطلب می‌خواهیم شما را باحقایقی درباره داروهای تاریخ مصرف گذشته آشنا کنیم.

 

داروهای تاریخ مصرف گذشته

 

*** حقایقی درباره داروهای تاریخ مصرف گذشته که نمی‌دانید

هرچند همه داروها تاریخ مصرف دارند اما بر اساس گزارشی که در مجله انجمن پزشکی آمریکا (JAMA) منتشر شد، تاریخ مصرف بسیاری از داروها را می توان سال ها نادیده گرفت ! طبق این گزارش انواع خاصی از داروها می توانند خاصیت خود را تا ۴۰ سال حفظ کنند .

چرا داروها تاریخ انقضا دارند؟
تاریخ انقضا یک الزام قانونی است که از سال ۱۹۷۹ توسط اداره غذا و داروی آمریکا (FDA) اعمال شد و به معنای مدت زمانی است که تولید کننده دارو می‌تواند خواص و ایمنی کامل این دارو را تضمین کند. اما تحقیقات نشان می‌دهد ۹۰ درصد بیش از صد نوع دارو، چه داروهای بدون نسخه و چه داروهای تجویزی، حتی تا ۱۵ سال بعد از تاریخ انقضای خود نیز قابل استفاده هستند .

چه مدت پس از تاریخ انقضا می توان داروها را مصرف کرد؟
مطالعات پژوهشگران روی انواع مختلف دارو با ترکیبات فعال متفاوت که ۲۸ تا ۴۰ سال از تاریخ انقضای آنها می‌گذشت نشان داد بسیاری از ترکیبات فعال موجود در آنها دست کم تا ۹۰ درصد خواص خود را حفظ می کنند.

تنها داروهایی که پایین تر از این سطح قرار می گیرند آسپرین، فناستین (نوعی مسکن) و آمفتامین (مورد استفاده در بیش فعالی و حمله خواب) هستند. فرانسیس فلاهرتی، مدیر سابق اداره غذا و داروی آمریکا می‌گوید تاریخ انقضایی که توسط کارخانه‌های داروسازی مشخص می‌شود هیچ ارتباطی با مدت زمانی که دارو قابل استفاده است، ندارد .
وی می‌افزاید این تاریخ‌ها معمولا بیشتر از آن که اساس علمی داشته باشند نقش تجاری دارند. این که داروها ده سال در قفسه داروها باقی بمانند مسلما به نفع کارخانه های داروسازی نیست و آنها خواهان انقضای تاریخ مصرف داروها هستند .

استثناهای مهمی وجود دارند
تعداد کمی از داروها هستند که باید همیشه پس از انقضای تاریخ مصرف شان دور ریخته شوند. این داروها عبارتند از:انسولین، آنتی بیوتیک‌های مایع، نیتروگلیسیرین (گشادکننده عروق) و تتراسایکلین (نوعی ضد باکتری) .

چگونه تصمیم درستی بگیریم؟
اگر می خواهید درمورد مصرف داروهای تاریخ مصرف گذشته تصمیم بگیرید ابتدا باید ببینید قصد مصرف چه دارویی را دارید و به چه دلیلی آن را مصرف می کنید. اگر داروی مورد نظرتان از جمله موارد ذکر شده در بالاست یا زندگی شما به ۱۰۰ درصد موثر بودن دارو وابسته است، دارویی که تاریخ انقضای آن گذشته است را دور بریزید. در غیر این صورت می توانید از داروهای تاریخ مصرف گذشته استفاده کنید. برای اطمینان بیشتر می توانید ابتدا با پزشک یا داروساز مشورت کنید .

انتهای پیام///

منبع
سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه × 3 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول